MF będzie współpracował z francuską skarbówką

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Ministrowie finansów Polski i Francji podpisali w piątek deklarację o współpracy podatkowej. Chodzi przede wszystkim o kwestie dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Rozmowy dotyczyły także reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.

22.02.2019

Jak pogodzić raportowanie schematów podatkowych z tajemnicą zawodową

Ordynacja Doradca podatkowy

Od stycznia szereg podmiotów świadczących usługi doradcze – w tym w szczególności doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni – zostało zobowiązanych do ujawniania schematów podatkowych. Zakres ingerencji prawodawcy w tajemnicę zawodową tych podmiotów przy słabości wprowadzonych mechanizmów gwarancyjnych budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyjętych rozwiązań.

21.02.2019

Michalik: Fundamentalny wyrok dla dowodów i podsłuchów w postępowaniach podatkowych

Ordynacja

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w świetle orzecznictwa TSUE fiskus musi się upewnić, że dowody zostały pozyskane w sposób zgodny z przepisami. To jest fundamentalna zmiana. Co więcej, skoro podatnik nie miał dostępu do nagrań, to ograniczone zostało jego prawo do obrony – tłumaczy Tomasz Michalik, partner w MDDP.

20.02.2019

WSA: Kłopoty kadrowe nie usprawiedliwiają opieszałości urzędu skarbowego

Ordynacja

Organ podatkowy ma obowiązek terminowego rozpoznania sprawy, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Gdy sprawa nie jest skomplikowana, to nie ma podstaw do tego, by organ kilkukrotnie przedłużał termin, w jakim ma wydać decyzję w sprawie. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

19.02.2019

Prof. Mariański: Nowa ordynacja nie poprawi sytuacji podatników

Ordynacja

Oczekiwania od nowej ordynacji podatkowej są być może zbyt duże. Sama zmiana przepisów nie pomoże, jeśli nie zmieni się praktyka. Praktyka natomiast nie zmieni się dopóki nie zmieni się orzecznictwo. Musimy przyjąć wreszcie do wiadomości, że rolą sądów nie jest rozstrzyganie sporów między podatnikami a fiskusem – tłumaczy prof. Adam Mariański

18.02.2019

Czynności sprawdzające zamiast kontroli - organy podatkowe nadużywają prawa

Ordynacja

Ministerstwo Finansów chwali się, że dzięki m.in. jednolitym plikom kontrolnym, przeprowadza mniej kontroli podatkowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka zbyt często weryfikuje podatników w trybie czynności sprawdzających. Problem w tym, że może być on wykorzystywany tylko w ściśle określonych przypadkach. Stosowanie go w każdej sprawie jest niezgodne z prawem.

15.02.2019

To ustawa, a nie objaśnienie, jest źródłem prawa

Ordynacja

O jakości polskiego prawa podatkowego niestety nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego. Przepisy są skomplikowane, niejasne i chaotyczne. Najczęściej też tworzy się je w wielkim pośpiechu, na ostatnią chwilę. Z pomocą idzie Ministerstwo Finansów, które zaczęło wydawać objaśnienia do przepisów. Te dokumenty spowodują jednak jeszcze większy chaos.

14.02.2019

Kolejne objaśnienia mają pomóc w stosowaniu przepisów podatkowych

Ordynacja

Ministerstwo Finansów zamierza wydać kolejne objaśnienia do nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów ordynacji podatkowej. Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania oraz przepisy o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Eksperci z rezerwą podchodzą do takiej kontynuacji procesu legislacyjnego.

14.02.2019

Fiskus będzie dalej blokował podejrzane rachunki

Ordynacja

Ministerstwo Finansów jest zadowolone z działania systemu blokowania rachunków bankowych, które mogły być wykorzystane do wyłudzeń podatków. Przez siedem pierwszych miesięcy jego funkcjonowania zablokowano ponad 10 mln zł. Przepisy w tym zakresie znajdują się też w najnowszej wersji projektu nowej ordynacji podatkowej. Zdaniem ekspertów, system wymaga jednak gruntownych poprawek.

12.02.2019

NSA: Strona ma prawo odsłuchać nagrane rozmowy

Ordynacja

Organy podatkowe mają obowiązek weryfikować nie tylko legalność zdobycia, ale i legalność wykorzystania podsłuchów pozyskanych w wyniku technik operacyjnych innych uprawnionych służb i wykorzystanych w postępowaniu karnym, które są dowodami w postępowaniu podatkowym – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

11.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do współpracy z fiskusem

Ordynacja

Niedawno opublikowany projekt nowej ordynacji podatkowej podejmuje próbę implementacji kilku nowych instytucji proceduralnego prawa podatkowego. Wśród nich projekt wprowadza program współdziałania z dużymi podatnikami, który na arenie międzynarodowej jest powszechnie znany jako co-operative compliance.

08.02.2019

NSA: Ważne jest uprawdopodobnienie braku winy a nie jej udowodnienie

Ordynacja

Nagłe pogorszenie zdrowia, które dotknęło doradcę podatkowego poza siedzibą kancelarii, a także fakt, że był on jedynym ustanowionym w Polsce pełnomocnikiem zagranicznej spółki i nie miał możliwości powiadomienia o tym spółki, to wystarczający powód do złożenia wniosku o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania ‒ uznał NSA.

06.02.2019

Nowelizacja kodeksu karnego to krok wstecz

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jest to znaczący krok wstecz w zakresie polityki karania. Traktowanie przestępstw związanych z obrotem gospodarczym jak zbrodni i wymierzanie kar sięgających 25 lat pozbawienia wolności, może pociągnąć ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje – twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak,

06.02.2019

Prof. Mariański: Exit tax to bubel prawny

Ordynacja Prawo gospodarcze

Przepisy tworzone w pośpiechu, bez szerszych analiz i konsultacji, prowadzą do rażącego obniżania się poziomu legislacji podatkowej. Można przypuszczać, że projektodawcy w celu tzw. uszczelniania proponują regulacje, które mają charakter wyłącznie odstraszający, a nie rzeczywiście zapobiegający unikaniu podatkowania – tłumaczy prof. Adam Mariański.

04.02.2019

Skok na tajemnicę zawodową może skończyć w TK

Ordynacja

Adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, a nawet wspomagający opracowanie i wdrożenie schematu podatkowego biegli rewidenci czy notariusze, muszą od 1 stycznia 2019 r. informować Szefa KAS o udostępnionym klientowi lub wdrożonym rozwiązaniu. I to nawet wtedy, gdy nie mają pewności, czy klient skorzysta z przygotowanego przez nich rozwiązania. Doradcy podatkowi chcą skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

31.01.2019

Czy dane podatników w Ministerstwie Finansów są bezpieczne

Ordynacja RODO

Resort finansów nie przechowuje danych podatników w chmurach obliczeniowych. Są one jednak wykorzystywane do przesyłania informacji. Odszyfrowanie danych przez osoby postronne jest niemożliwe – zapewnia Ministerstwo Finansów. Pytanie, czy rzeczywiście oszacowało ryzyka - m.in. wynikające z RODO.

30.01.2019

Współpraca ze skarbówką z przywilejami i... problemami?

Ordynacja

W czerwcu Ministerstwo Finansów uruchomi pilotaż programu monitoringu horyzontalnego - ma on polegać na bieżącej współpracy podatnika z fiskusem. W zamian za udostępnienie danych i rozliczeń, firma będzie rzadziej kontrolowana, nie będzie płaciła odsetek i szybciej dostanie zwrot VAT. Doradcy podatkowi wskazują, że pozyskane dane mogą zostać wykorzystane przeciwko firmie.

29.01.2019

Nowa ordynacja podatkowa nie ochroni podatników

Ordynacja

Krajowa Rada Doradców Podatkowych krytycznie odnosi się do projektu nowej ordynacji podatkowej. Zmiany nie wzmacniają dostatecznie pozycji podatników. Najnowsza wersja dokumentu nie uwzględnia postulatów doradców – wynika z przyjętego w piątek stanowiska KRDP.

28.01.2019
Prawo.pl