Minister wyjaśnił, że mikrorachunek podatkowy na który będą kierowane wpłaty z kluczowych podatków takich jak: CIT, PIT oraz VAT, będzie zawierał PESEL lub NIP i będzie można go uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym. Stare rachunki urzędów skarbowych, dedykowane do wpłat PIT, CIT i VAT zostaną zamknięte 31 grudnia 2019 r.

- Najważniejszą korzyścią dla podatnika jest posiadanie jednego indywidualnego mikrorachunku do wpłat kluczowych podatków i to bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności. Posiadanie jednego mikrorachunku, to też mniej błędów wynikających z niepoprawnego podania danych podczas realizacji przelewu. Poprzez szybką identyfikację wpłaty podatkowej będzie ona niezwłocznie rozliczona co przełoży się np. na uzyskanie „od ręki” zaświadczenia o niezaleganiu w płatności podatków - powiedział w wywiadzie dla PAP Marian Banaś.

Zobacz procedurę w LEX: Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach >

Według ministra indywidualne mikrorachunki podatkowe będą aktywne od 1 stycznia 2020 roku i będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski. 

Czytaj: MF: Uwaga na fałszywe e-maile z wezwaniem do zapłaty zaległego VAT>>