WSA: Dowodem obciążającym podatnika mogą być jego prywatne notatki

Ordynacja

Podatnik miał „zeszyt dłużników”. Jego treść wskazywała, że nierzetelnie prowadził on ewidencję podatkową. Ten dokument, mimo prywatnego charakteru, miał istotną wartość dowodową i stanowił podstawę dla wymiaru VAT - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

29.12.2018

Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018

NSA: Doręczenie listu na „stare” nazwisko podatnika - nieskuteczne

Ordynacja

Podatniczka zmieniła imię i nazwisko. Kilka miesięcy później nie odebrała przesyłki z urzędu skarbowego wysłanej na nieaktualne dane osobowe. Organ podatkowy błędnie uznał list za prawidłowo doręczony przez awizo. Korespondencja nie została skutecznie doręczona - orzekł NSA.

22.12.2018

Skarbówka łamie prawo, choć wie, że przegra w sądzie

Ordynacja CIT PIT

Fiskus upiera się przy swoim i wydaje niekorzystne interpretacje - np. w kwestii paliwa do samochodów. Sprawy niepotrzebnie lądują w sądzie, co podwyższa koszty funkcjonowania skarbówki i komplikuje jej relacje z podatnikami. Zdaniem ekspertów, to łamanie prawa.

20.12.2018

Od Nowego Roku fiskus będzie miał nową broń

Ordynacja

Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.

19.12.2018

Zwrot podatku to bezpodstawne wzbogacenie?

Ordynacja

Urzędnikom Ministerstwa Finansów brakuje konsekwencji. Z jednej strony chcą ułatwić przedsiębiorcom odzyskanie nadpłaconego podatku, z drugiej planują rozwiązania mające zniechęcić firmy do dyskusji. Podatnik musi zachować wzmożoną czujność – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

17.12.2018

Nowe zasady kontroli utrudnią prowadzenie firmy

Ordynacja Prawo gospodarcze

Zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadzają nowe zasady kontroli na legitymację. Łatwiej będzie również skontrolować podatnika pod jego nieobecność. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.

14.12.2018

Czy fiskus musi informować o zawieszeniu biegu przedawnienia

Ordynacja

Zagadnienie zawiadamiania podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia od dawna wywoływało emocje. Istniejące w orzecznictwie rozbieżności w tym zakresie przecięła niedawna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego.

14.12.2018

Prof. Modzelewski: Władza musi zająć się organizatorami wyłudzeń VAT

Ordynacja VAT

Mam nadzieję, że szok, który wywołały zeznania przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT na temat pewnej pani będącej „społeczną doradcą” z zagranicznego biznesu podatkowego, którą na Świętokrzyską 12 wprowadził minister Rostowski, i jej udziału w tworzeniu przepisów na temat tego podatku, będzie miał otrzeźwiający wpływ na opinię publiczną

12.12.2018

Podatki uproszczone, ale tylko w teorii

Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu od stycznia 2019 roku zmieni się bardzo dużo przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że firmy zapłacą wyższe daniny. Krytykowany jest też sposób nowelizowania prawa.

11.12.2018

Czy ordynacja podatkowa dożyła swych dni

Ordynacja

Podatki, rzec by się chciało, to stały element krajobrazu. Ale z tą stałością bywa różnie. Z jednej strony podatki są, były i będą, ale przecież cały czas się zmieniają. Zmieniają się realia, w których podatki są nakładane, zmienia się polityka podatkowa państw, zmienia się poziom skomplikowania procesów gospodarczych. Prawo próbuje za nimi nadążyć.

10.12.2018

Mechanik skazany za wymianę żarówki, mimo że sąd nie zbadał sprawy

Ordynacja VAT

Sąd dowiedział się, kto dokonał wymiany żarówki, wiedział wszystko o okolicznościach, w związku z tym powinien był zażądać doprecyzowania kwestii tego, kto był wykonawcą tej usługi: czy przedsiębiorstwo, czy też człowiek ten zrobił to zupełnie na własny, prywatny rachunek – tłumaczy Sławomir Sadocha, doradca podatkowy specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.

08.12.2018

MF zapowiada niski deficyt i uproszczenie przepisów o VAT

Ordynacja Finanse publiczne VAT

Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.

07.12.2018

Czy z organem podatkowym można negocjować

Ordynacja

Przyjętym poglądem jest, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują możliwości prowadzenia przez organ podatkowy negocjacji z podatnikiem w trakcie kontroli podatkowej czy celno-skarbowej, tak aby...

07.12.2018

Skrucha podatnika tylko pocztą lub osobiście

Ordynacja Prawo gospodarcze

Każdy, kto złożył deklarację po terminie albo skorygował tę złożoną wcześniej i razem z nią wysłał w formie elektronicznej także tzw. czynny żal, czym prędzej powinien naprawić swój błąd i złożyć go w formie tradycyjnej, z własnoręcznym podpisem. Inaczej czynny żal będzie nieskuteczny, a urząd skarbowy może ukarać sprawcę mandatem.

07.12.2018

Powolna śmierć interpretacji podatkowych

Ordynacja

Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.

03.12.2018

Od stycznia fiskus nałoży wyższe kary

Ordynacja

Ponad 21 mln zł w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa kara grzywny za wykroczenie wyniesie natomiast 225 zł. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem stawki minimalnego wynagrodzenia.

30.11.2018

KAS łatwiej sprawdzi właścicieli rachunków bankowych i firmy

Ordynacja

Senat przyjął w piątek bez poprawek przepisy nowelizujące ustawę o KAS. Duża część regulacji dotyczy jej funkcjonowania i organizacji. Zmianie ulegną jednak także zasady wszczynania kontroli i dostępu organów podatkowych do informacji o rachunkach bankowych.

23.11.2018

Fiskus wie o zagranicznych rachunkach polskich podatników

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Polska wymienia informacje o podatnikach z innymi krajami. Ten rok jest przełomowy, bo współpraca obejmuje 50 dodatkowych państw. Ma to pomóc w walce z unikaniem płacenia podatków – tłumaczą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

23.11.2018

Nieoczywista dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja

Konstytucja RP nie precyzuje pojęcia środka zaskarżenia oraz zaskarżalności w odniesieniu do prawa do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, które przyznaje każdej ze stron. Czy wymaga ona zagwarantowania bezwzględnej dwuinstancyjności postępowania w kontekście dwuinstancyjnej, sądowej kontroli decyzji

22.11.2018