Nowe zasady kontroli utrudnią prowadzenie firmy

Ordynacja Prawo gospodarcze

Zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadzają nowe zasady kontroli na legitymację. Łatwiej będzie również skontrolować podatnika pod jego nieobecność. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.

14.12.2018

Czy fiskus musi informować o zawieszeniu biegu przedawnienia

Ordynacja

Zagadnienie zawiadamiania podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia od dawna wywoływało emocje. Istniejące w orzecznictwie rozbieżności w tym zakresie przecięła niedawna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego.

14.12.2018

Prof. Modzelewski: Władza musi zająć się organizatorami wyłudzeń VAT

Ordynacja VAT

Mam nadzieję, że szok, który wywołały zeznania przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT na temat pewnej pani będącej „społeczną doradcą” z zagranicznego biznesu podatkowego, którą na Świętokrzyską 12 wprowadził minister Rostowski, i jej udziału w tworzeniu przepisów na temat tego podatku, będzie miał otrzeźwiający wpływ na opinię publiczną

12.12.2018

Podatki uproszczone, ale tylko w teorii

Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu od stycznia 2019 roku zmieni się bardzo dużo przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że firmy zapłacą wyższe daniny. Krytykowany jest też sposób nowelizowania prawa.

11.12.2018

Czy ordynacja podatkowa dożyła swych dni

Ordynacja

Podatki, rzec by się chciało, to stały element krajobrazu. Ale z tą stałością bywa różnie. Z jednej strony podatki są, były i będą, ale przecież cały czas się zmieniają. Zmieniają się realia, w których podatki są nakładane, zmienia się polityka podatkowa państw, zmienia się poziom skomplikowania procesów gospodarczych. Prawo próbuje za nimi nadążyć.

10.12.2018

Mechanik skazany za wymianę żarówki, mimo że sąd nie zbadał sprawy

Ordynacja VAT

Sąd dowiedział się, kto dokonał wymiany żarówki, wiedział wszystko o okolicznościach, w związku z tym powinien był zażądać doprecyzowania kwestii tego, kto był wykonawcą tej usługi: czy przedsiębiorstwo, czy też człowiek ten zrobił to zupełnie na własny, prywatny rachunek – tłumaczy Sławomir Sadocha, doradca podatkowy specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.

08.12.2018

MF zapowiada niski deficyt i uproszczenie przepisów o VAT

Ordynacja Finanse publiczne VAT

Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.

07.12.2018

Czy z organem podatkowym można negocjować

Ordynacja

Przyjętym poglądem jest, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują możliwości prowadzenia przez organ podatkowy negocjacji z podatnikiem w trakcie kontroli podatkowej czy celno-skarbowej, tak aby...

07.12.2018

Skrucha podatnika tylko pocztą lub osobiście

Ordynacja Prawo gospodarcze

Każdy, kto złożył deklarację po terminie albo skorygował tę złożoną wcześniej i razem z nią wysłał w formie elektronicznej także tzw. czynny żal, czym prędzej powinien naprawić swój błąd i złożyć go w formie tradycyjnej, z własnoręcznym podpisem. Inaczej czynny żal będzie nieskuteczny, a urząd skarbowy może ukarać sprawcę mandatem.

07.12.2018

Powolna śmierć interpretacji podatkowych

Ordynacja

Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.

03.12.2018

Od stycznia fiskus nałoży wyższe kary

Ordynacja

Ponad 21 mln zł w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa kara grzywny za wykroczenie wyniesie natomiast 225 zł. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem stawki minimalnego wynagrodzenia.

30.11.2018

KAS łatwiej sprawdzi właścicieli rachunków bankowych i firmy

Ordynacja

Senat przyjął w piątek bez poprawek przepisy nowelizujące ustawę o KAS. Duża część regulacji dotyczy jej funkcjonowania i organizacji. Zmianie ulegną jednak także zasady wszczynania kontroli i dostępu organów podatkowych do informacji o rachunkach bankowych.

23.11.2018

Fiskus wie o zagranicznych rachunkach polskich podatników

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Polska wymienia informacje o podatnikach z innymi krajami. Ten rok jest przełomowy, bo współpraca obejmuje 50 dodatkowych państw. Ma to pomóc w walce z unikaniem płacenia podatków – tłumaczą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

23.11.2018

Nieoczywista dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja

Konstytucja RP nie precyzuje pojęcia środka zaskarżenia oraz zaskarżalności w odniesieniu do prawa do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, które przyznaje każdej ze stron. Czy wymaga ona zagwarantowania bezwzględnej dwuinstancyjności postępowania w kontekście dwuinstancyjnej, sądowej kontroli decyzji

22.11.2018

Dyrektorzy finansowi widzą zaostrzenie polityki podatkowej

Ordynacja Finanse

Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.

20.11.2018

Przekazywanie informacji o schematach podatkowych naruszy tajemnicę zawodową

Ordynacja

Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych przygotowana była zbyt szybko i zbyt krótki był termin konsultacji publicznych jej projektu, a przyjęte rozwiązania mogą naruszać wiele reguł konstytucyjnych, w tym tajemnicę zawodową - uważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych. O niepodpisywanie ustawy apelują do prezydenta również adwokaci, radcowie prawni i notariusze.

09.11.2018

Podatki po nowemu - dużo zmian w 2019 roku

Ordynacja

Projekty zmian podatkowych na 2019 rok nie zostały jeszcze w pełni ukończone i zatwierdzone, ale coraz bliżej jest jednak do ich wejścia w życie, dlatego warto przyjrzeć się, jak przebiegają przygotowania firm i instytucji publicznych do planowanych zmian - pisze Marta Tomaszewska

09.11.2018

Prof. Modzelewski: Zachowania fiskusa nie da się przewidzieć

Ordynacja

Judykatura podatkowa sądów administracyjnych jest z oczywistych powodów przedmiotem zainteresowania podatników, bo jakość stanowionego prawa od lat jest coraz gorsza, a interpretacje przepisów podatkowych przez organy skarbowe są całkowicie nieprzewidywalne.

02.11.2018

Fiskus może pytać o karalność świadków

Ordynacja

Przepisy ordynacji nie każą pytać świadków, czy byli karani za składanie fałszywych zeznań. Ustawa nie wyklucza takich osób z grona świadków. Nie oznacza to jednak, że organy podatkowe nie mogą zadawać pytań w tym zakresie – potwierdza Ministerstwo Finansów.

30.10.2018

Nowa ordynacja może pogorszyć sytuację podatników

Ordynacja

Do polepszenia relacji między podatnikami a organami podatkowymi nie doprowadzimy zmianą przepisów. Potrzebna jest zmiana podejścia, mentalności urzędników. W obowiązującej ordynacji mamy przepis, który nakazuje prowadzenie postępowania w sposób budzący zaufanie do organów.

30.10.2018
Prawo.pl