Cel wszczynania postępowań karnych skarbowych pod lupą sądów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca oceny wszczęcia postępowania karnego skarbowego wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ma zastosowanie także do decyzji wydanych przed jej podjęciem. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Łodzi. Fiskus szuka już jednak nowych dróg do manipulowania terminami przedawnienia.

25.02.2022

Polski Ład pozwala na opodatkowanie VAT usług finansowych

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.

24.02.2022

Skarbówka kończy epidemię i wznawia kontrole

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Większa aktywność kontrolerów ma związek m.in. ze zmniejszeniem restrykcji pandemicznych. Szczególnym zainteresowaniem urzędników cieszą się rozliczenia podatku od towarów i usług. Doradcy podatkowi spodziewają się, że w najbliższym czasie kontroli będzie jeszcze więcej.

24.02.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Grupy VAT będzie można tworzyć już od 1 lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.

22.02.2022

Zaliczka na dywidendę wypłacona, "estoński CIT" nie działa

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse

Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.

22.02.2022

Monitoring transportu w ramach SENT obejmie odpady i rozpuszczalniki

VAT Doradca podatkowy

Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów. Chodzi o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Zdaniem resortu finansów, rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wpłynie też na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

21.02.2022

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2022

MF: Nie będzie przedłużenia terminu na zmianę formy opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Odroczenie samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 roku byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej – uważa Ministerstwo Finansów. Czas na podjęcie decyzji mija zatem w poniedziałek, 21 lutego, o godzinie 23.59.

21.02.2022

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.

21.02.2022

Fiskus nie potwierdzi prawidłowości PKWiU

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydając interpretację na wniosek podatnika, urzędnicy nie rozstrzygają o prawidłowości klasyfikacji PKWiU. Tymczasem to od niej zależą stawki podatkowe ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku wątpliwości podatnik powinien zatem zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

18.02.2022

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.

18.02.2022

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.

18.02.2022

Fiskus coraz chętniej korzysta z klauzuli GAAR i podważa zasadność transakcji

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli urzędnicy skarbowi uznają, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, mogą pominąć jej skutki i domagać się zaległej daniny i odsetek. Okazuje się, że z klauzuli obejścia prawa skarbówka korzysta coraz częściej. Cały czas problemem jest jednak zakres stosowania klauzuli. Doradcy podatkowi zauważają też nowy, zaskakujący trend.

17.02.2022

MF zaczyna prekonsultacje dotyczące przyszłości zawodu księgowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 31 maja potrwają prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego. Głos mogą zabrać wszyscy zainteresowani. Celem prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół probelmów zawodu księgowego. Ministerstwo Finansów liczy, że analiza wyników konsultacji pozwoli wytyczyć kierunek dalszych działań.

16.02.2022

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wybrała nowe prezydium

Doradca podatkowy

Krajowa Rada Doradców Podatkowych na posiedzeniu 15 lutego 2022 roku dokonała wyboru nowego składu prezydium rady. KRDP w aktualnej kadencji będzie miała pięcioro wiceprzewodniczących. Rada dokonała również wyboru sekretarza i skarbnika. Sekretarzem ponownie został Michał Laskowski, a nową skarbnik izby została dr Anna Leszczyńska.

16.02.2022

Spółki komandytowo-akcyjne przez Polski Ład wracają do łask

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że przedsiębiorcy masowo zainteresowali się prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek komandytowo-akcyjnych. Zachętą są korzystne zasady rozliczenia podatku i brak składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Licząc na korzyści, nie można jednak zapominać o ryzykach – a tych jest całkiem sporo.

15.02.2022

15 lutego rusza sezon rocznych rozliczeń PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od wtorku, 15 lutego, na podatników w usłudze Twój e-PIT będą czekać przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 rok. Przedsiębiorcy będą mogli z kolei wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Rozliczenia podatku potrwają w tym roku do 2 maja. Ale PIT-28 za 2021 r. można składać tylko do 28 lutego.

14.02.2022

NSA: Odpisy amortyzacyjne za okres najmu prywatnego zmniejszają wartość nieruchomości

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, który wykorzystywał nieruchomość w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem, a następnie planuje wynajem w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, powinien uwzględnić w wartości początkowej nieruchomości odpisy amortyzacyjne za okres opodatkowania ryczałtem – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

Spółki nieruchomościowe muszą już szykować raporty – nie wiedzą ani jak, ani co zgłaszać

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W tym roku po raz pierwszy spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy są zobowiązani do zaraportowania swoich struktur udziałowych. Jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do końca marca. Według ekspertów, ten termin to jedyny aspekt, który nie budzi wątpliwości praktycznych. Niejasny pozostaje zakres przekazywanych informacji, a także ich forma.

14.02.2022