Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustaw o podatku dochodowym, formalnie przedłużone zostały terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych (tzw. Local File), złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i o rynkowym charakterze zawieranych transakcji z podmiotami powiązanymi.

Czytaj więcej: Janicki Tomasz, Kociak-Janicka Natalia, Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych >>>

Terminy przedłużono analogicznie do poprzedniego roku, tj.:

  • do 30 września 2022 r. – dla podatników, dla których pierwotny termin upływał w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.,
  • o 3 miesiące – dla podatników, dla których pierwotny termin upływał w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Dla podatników, których rok podatkowy 2021 pokrywał się z rokiem kalendarzowym, oznacza to w praktyce przedłużenie terminów do 31 grudnia 2022 r.

 

Konsekwentnie wydłużono również termin na przygotowanie dokumentacji grupowej (tzw. Master File) do 3 miesięcy od upływu przesuniętego terminu na przygotowanie dokumentacji lokalnej i złożenie informacji o cenach transferowych. Dla podatników, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2021 r., oznacza to w praktyce wydłużenie terminu do 31 marca 2023 r.

Sprawdź też: Czy Master File sporządzony przez spółkę matkę może służyć także polskiej spółce? >>>

 

 

Warto przy okazji przypomnieć, że w kolejnych latach, o ile fiskus znowu nie wprowadzi kolejnych zmian w przepisach, będą obowiązywać nowe terminy, tj. 10 miesięcy od zakończenia roku podatkowego na przygotowanie dokumentacji Local File oraz odpowiednio 11 miesięcy na złożenie informacji TPR połączonej z oświadczeniem o sporządzeniu dokumentacji i rynkowych cenach transferowych.

Zobacz również: Zmiany w kapitale zapasowym zagranicznej spółki powiązanej poza zasięgiem polskich cen transferowych >>

 

Jak analizować przepisy rajowe?

Jednym z obszarów budzących ostatnio największe wątpliwości i dyskusje są tzw. pośrednie transakcje rajowe, tj. transakcje, których rzeczywistym beneficjentem jest podmiot z miejscem zamieszkania, siedzibą lub zarządem w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – raju podatkowym.

W świetle obecnych przepisów może się okazać, że transakcja zawierana z podmiotem niezależnym podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu, a obowiązek sprawdzenia, czy odbiorcą należności nie jest przypadkiem podmiot z raju podatkowego, ciąży na podatniku.

Nic dziwnego, że przepisy wywołały szereg kontrowersji. Nakładają bowiem na podatników – w tym także tych, którzy do tej pory nie sporządzali dokumentacji cen transferowych – duży ciężar administracyjny związany z weryfikacją kontrahentów, wdrażaniem nowych procedur oraz sporządzeniem dokumentacji.

 

Przepisy doczekały się już pierwszego projektu zmian, jednak nadal toczą się dyskusje nad ich kształtem. Nadal nie wiemy, czy ich zakres będzie obejmować zarówno transakcje zakupowe, jak i sprzedażowe, jakie będą warunki zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego, jak należy weryfikować kontrahentów, co zrobić w przypadku braku możliwości pozytywnego zweryfikowania kontrahenta, czy złagodzone przepisy będzie można stosować wstecz itd. Biorąc pod uwagę projekt zmian zakładamy, że przepisy zostaną raczej złagodzone niż zaostrzone, niemniej ich ostateczny kształt to duża niewiadoma.

Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy prawdopodobnie dopiero za jakiś czas, podczas gdy termin na przygotowanie dokumentacji cen transferowych nieubłagalnie się zbliża.

Marek Gwóźdź, ekspert ds. podatków bezpośrednich, counsel w ID Advisory