Zmieniający pracodawcę uczestnik PPK może zadbać o to, aby jego oszczędności, dotychczas zgromadzone w tym programie, zostały przeniesione na jego nowy rachunek PPK, na którym będzie oszczędzał w PPK, w nowym miejscu pracy. Wystarczy, że złoży nowemu pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu i na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK, czyli o posiadanych rachunkach PPK. Takie oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zostały zawarte umowy o prowadzenie PPK. Dzięki temu, środki zgromadzone przez pracownika w PPK będą podążały za nim.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Oczywiście decyzja o tym, czy dotychczasowe oszczędności zostawić w starej instytucji finansowej czy przekazać je na rachunek w nowej instytucji, należy do uczestnika PPK. Jednak pozostawienie ich w instytucji dotychczasowej może prowadzić do sytuacji, w której jego oszczędności będą gromadzone w ramach różnych PPK. Jest to oczywiście dozwolone, ale - zwłaszcza przy częstych zmianach pracy - może utrudniać późniejsze dysponowanie zgromadzonymi środkami.

Sprawdź też: Czy pracodawca musi pilnować złożenia przez pracownika oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK? >>>

Czytaj również: Zmiana pracy to nowy rachunek PPK. Ale stare mogą ciągle dla nas pracować>
Zmiana terminu na złożenie oświadczenia

Przed wejściem w życie ostatniej nowelizacji ustawy o PPK, a więc przed 4 czerwca 2022 r., oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK uczestnik PPK składał w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące zatrudnienia. Tak skomplikowany sposób wyznaczania tego terminu nie był uzasadniony, dlatego ustawodawca termin na złożenie oświadczenia przez pracownika postanowił powiązać z zawarciem dla niego umowy o prowadzenie PPK. Obecnie takie oświadczenie nowo zatrudniony pracownik powinien złożyć w terminie 7 dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Jeśli więc pracodawca skorzysta ze stworzonej mu przez ostatnią nowelizację ustawy o PPK możliwości i szybciej zapisze go do PPK, szybciej dojść będzie mogło do przetransferowanie dotychczasowych oszczędności pracownika na jego nowy rachunek PPK, na którym będzie oszczędzał w nowym miejscu pracy.

Ważne: W przypadku złożenia przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych w jego imieniu i na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK już po upływie wskazanego w ustawie o PPK terminu, pracodawca, który otrzymał takie oświadczenie, powinien poinformować uczestnika PPK o bezskuteczności złożonego oświadczenia. 

Sprawdź też: Kwalifikowanie świadczeń stanowiących podstawę naliczania wpłat do PPK >>>

 


Oświadczenie rozpoczyna procedurę transferu

Złożenie przez pracownika – uczestnika PPK omawianego oświadczenia w ustawowym terminie, rozpoczyna procedurę transferu jego oszczędności w PPK z jednego rachunku PPK na drugi. Pracodawca, niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia, powinien bowiem poinformować pracownika, że ma obowiązek złożyć w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.

Oczywiście pracownik może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie na piśmie pracodawcy o braku zgody na transfer ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

 


7 dni na zablokowanie transferu

Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku  złożenia oświadczenia o posiadanych rachunkach PPK, pracownik powinien powiadomić pracodawcę o braku zgody na transfer we wskazanym w ustawie o PPK terminie - poinformowanie pracodawcy o braku zgody na transfer po terminie może nie wywołać zamierzonego przez pracownika skutku.

 

 

Pracownik, który chce, aby jego oszczędności PPK zostały na dotychczasowym rachunku PPK, oświadczenie o braku zgody na transfer powinien złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową. Jeśli pracownik spóźni się i złoży taki sprzeciw po upływie terminu, może zdarzyć się, że do transferu i tak dojdzie (po upływie 7 dni pracodawca powinien już bowiem złożyć w jego imieniu wniosek o dokonanie wypłaty transferowej). Przy tym przez poinformowanie pracodawcy o braku zgody na złożenie wniosku o wypłatę transferową należy rozumieć faktyczne złożenie podmiotowi zatrudniającemu, w formie pisemnej, oświadczenia uczestnika o braku przedmiotowej zgody.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK, w tym m.in. o zmianach - ważnych zarówno dla pracodawców, jak i pracowników - wprowadzonych ostatnią nowelizacją ustawy o PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.  

Podstawa prawna:

Autorka jest ekspertem, PFR Portal PPK.