Ze zmianą formy opodatkowania nie warto czekać do przyszłego roku

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Najpóźniej w najbliższy poniedziałek, 22 sierpnia, część przedsiębiorców może zmienić formę opodatkowania. Można też z tym poczekać do rozliczania rocznego PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że decyzji nie warto odkładać. Przestrzegają też, że zamykanie biznesu na kilka dni, by wybrać korzystniejsze zasady, może być ryzykowne.

18.08.2022

Adres strony ze strategią podatkową trzeba zgłosić skarbówce

Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów przypomniał w środę, że duże przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe mają obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej. Należy go wypełnić do dnia zakończenia roku podatkowego.

17.08.2022

Zatrzymana dywidenda w przekształcanej spółce bez PIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Spółka przekształcona nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w jakim dywidenda będzie pochodzić z zysków zatrzymanych. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Spółki z o.o. przekształcone z komandytowych nie muszą więc płacić z tego tytułu PIT.

17.08.2022

Bartłomiej Kołodziej: Grupy VAT będą ułatwieniem dla przedsiębiorstw

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najistotniejszą korzyścią dla podatników jest realizacja zasady neutralności VAT. Obroty wewnątrz grupy nie są opodatkowane VAT, przez co nie wystawia się faktur, nie ma również konieczności weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników VAT (tzw. biała lista) oraz ewentualnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności - mówi Bartłomiej Kołodziej, wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

16.08.2022

Cel mieszkaniowy z ulgą w PIT zrealizujemy także w Hiszpanii

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Cel mieszkaniowy możemy zrealizować w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w Szwajcarii. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja tego celu. Do zastosowania zwolnienia z PIT nie jest przeszkodą czasowe wynajęcie lokalu i zamieszkiwanie w nim tylko przez część roku.

13.08.2022

Nie każda restrukturyzacja pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Jeżeli spółka opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, zostanie poddana podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do drugiej spółki również opodatkowanej ryczałtem, to obie spółki zachowają prawo do tej formy opodatkowania. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka.

12.08.2022

Prof. Litwińczuk: To organ podatkowy musi udowodnić sztuczność transakcji

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przesłanka uzasadnionych przyczyn ekonomicznych jako przeciwieństwo sztucznego sposobu działania występuje także w klauzuli ogólnej. Podatnik może w sporze z organem przedstawić swoje argumenty, np. dowieść, że u podstaw zdarzenia restrukturyzacyjnego lub utworzonej struktury holdingowej leżały uzasadnione przyczyny ekonomiczne – pisze prof. dr hab. Hanna Litwińczuk.

10.08.2022

MF: Nowa wersja Polskiego Ładu nie zwiększa obciążeń podatkowych

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i "Niskich Podatków nie prowadzą do wzrostu obciążeń fiskalnych, a teza o podwójnym opodatkowaniu jest nieuzasadniona - tak Ministerstwo Finansów odpowiada na zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO wskazywał, że zmiana stawki PIT z 17 na 12 proc. nie jest realną obniżką podatku.

09.08.2022

Firmy dostały szansę na odzyskanie dużych kwot z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Budownictwo Finanse

Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmienia diametralnie podejście do opodatkowania budynków podatkiem od nieruchomości. Belki czy inne elementy konstrukcyjne i instalacje obniżają opodatkowanie całej powierzchni, a nie tylko jej części. Firmy powinny teraz dokonać nowych pomiarów swoich nieruchomości, złożyć korekty rozliczeń i odzyskać nadpłacone podatki.

09.08.2022

Podatnik musi udowodnić, skąd miał pieniądze - tłumaczenia o śwince-skarbonce nie pomogą

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

To na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że jego wydatki mają pokrycie w opodatkowanych źródłach przychodu. Tłumaczenia, że przez lata gromadził on oszczędności w gotówce, mimo posiadania rachunków bankowych, to za mało. Fiskus może uznać, że środki te pochodzą ze źródeł nieujawnionych i wymierzyć 75-proc. podatek – wynika z wyroku NSA. Taką tezę potwierdza także Trybunał Konstytucyjny.

07.08.2022

NSA: Obrót kryptowalutami w internecie to usługa pośrednictwa

PIT Doradca podatkowy

Obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest klasyfikowany jako pozostałe pośrednictwo pieniężne, co wyłącza te usługi z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma znaczenia dla ustalenia charakteru usług fakt, że wynagrodzenie za takie świadczenie nie przybiera formy zapłaty prowizji lub innych opłat.

04.08.2022

Zainteresowanie e-fakturowaniem w ramach KSeF na razie niewielkie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Z danych, które Ministerstwo Finansów udostępniło redakcji Prawo.pl, wynika, że firmy nie są szczególnie zainteresowane Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Testy obecnej wersji systemu pokazują jednak zbyt wiele mankamentów. Wystawianie faktur elektronicznych niedługo będzie obowiązkowe dla wszystkich. Firmy liczą więc na zmiany i dopracowanie systemu.

04.08.2022

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu czasem z VAT

VAT Doradca podatkowy

Skoro wynajmujący nie podjęli żadnych innych czynności, a jednocześnie obciążali co miesiąc najemcę opłatami – czynsz, odszkodowanie oraz media, to w rzeczywistości tolerują taką sytuację. Otrzymywane kwoty stanowią dla wynajmującej spółdzielni wynagrodzenie za świadczenie usług za przyzwolenie na korzystanie z lokalu bez umowy – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk i Pośpiech.

03.08.2022

Niepełnosprawny kandydat na biegłego rewidenta może wnioskować o dłuższy egzamin

Rachunkowość Doradca podatkowy Niepelnosprawność

Wydłużony czas egzaminu oraz możliwość zdawania go na przystosowanym do danej niepełnosprawności sprzęcie komputerowym – to ułatwienia, z których mogą już korzystać kandydaci na biegłych rewidentów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ministerstwo Finansów uwzględniło w rozporządzeniu uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane jeszcze w 2020 r.

03.08.2022

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.

03.08.2022

MF poszukuje naukowców do komisji egzaminacyjnej dla doradców podatkowych

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Oferta jest skierowana do pracowników naukowych, a zgłoszenia można nadsyłać do 15 września 2022 r. W skład Komisji wejdą też urzędnicy skarbowi, sędziowie i doradcy podatkowi.

02.08.2022

Niepobieranie podatku możliwe tylko przez cztery miesiące w roku?

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zasady składania oświadczeń zmieniły się od 2022 r. i niestety wprowadziły spore, zapewne niezamierzone zamieszanie. W praktyce jeden dokument nie wystarczy. Trzeba składać dwa. Co jednak ciekawe, oświadczenie dotyczące płatności dla danego odbiorcy można złożyć tylko raz, co w praktyce oznacza możliwość niepobierania podatku tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku – piszą Jagoda Trela i Remigiusz Fijak, eksperci ID Advisory.

01.08.2022

Kontrola dowodów księgowych jest konieczna

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Kwestia ich prawidłowości ma szczególne znaczenie. Dowody te stwierdzają bowiem dokonanie operacji gospodarczej, co pozostaje w związku z szeroko rozumianą sprawozdawczością finansową. Stąd istotnym zagadnieniem, którego jednostka nie może tracić z pola widzenia, jest zapewnienie kontroli ujmowania dowodów księgowych w księgach rachunkowych.

01.08.2022

Zły stan zdrowia psychicznego to czasem za mało, by uniknąć kary za niezapłacony podatek

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych. W świetle orzecznictwa należy przyjąć, że zły stan zdrowia psychicznego strony nie jest podstawą zawieszenia postępowania - mówi dr Paweł Szczęśniak z katedry prawa finansowego, UMCS w Lublinie.

30.07.2022

Grupy VAT mogą być interesujące, ale przepisy trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od stycznia przyszłego roku firmy będą mogły zakładać grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek. W piątek kończą się konsultacje tego rozwiązania. Eksperci widzą w nim wiele zalet, jednak niektóre kwestie wymagają poprawek. Bez nich korzyści z funkcjonowania w grupach VAT pozostają tylko w teorii.

29.07.2022