Opodatkowanie dywidend podatkiem u źródła pod lupą fiskusa

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Organy skarbowe coraz wnikliwiej weryfikują zasadność stosowania zwolnień z podatku u źródła. Wszczynane kontrole dotyczą zarówno bieżących, jak i przeszłych okresów podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej restrykcyjne zasady stosowania tych zwolnień obowiązują od niedawna, o czym fiskus nie zawsze pamięta, kwestionując rozliczenia płatników – piszą eksperci Deloitte.

29.06.2022

Darowizna koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy bez VAT

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.06.2022

Kończy się czas na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W czwartek, 30 czerwca 2022 r., upływa termin rozliczenia rocznego podatku za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Co istotne, przesunięty został jednak termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E).

29.06.2022

Będą kolejne zmiany w podatkach - jest projekt

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w CIT. Modyfikacja i odroczenie stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym, zmiana terminu aktualizacji indywidualnych danych podatnika oraz zmiana przepisów o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC) to tylko niektóre propozycje zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów do ustawy o CIT.

28.06.2022

Ministerstwo Finansów szykuje kalkulatory do obliczania PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wraz z początkiem lipca wejdzie w życie duża nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu. Piszemy o niej także w Legal Alercie. Ministerstwo Finansów przygotowuje już kalkulatory i narzędzia, które pomogą podatnikom w obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) według nowych zasad. Mają być gotowe do czwartku.

28.06.2022

Minimalny CIT będzie na razie zawieszony

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W tym roku zawieszony będzie podatek od firm wykazujących straty albo niską rentowność. Jak jednak zaznacza wiceminister finansów Artur Soboń, zawieszenie polskiego podatku minimalnego nie oznacza przerwania prac nad daniną o podobnej nazwie, która jest czymś zupełnie innym i ma być wprowadzona mocą europejskiej dyrektywy.

28.06.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

28.06.2022

Lipcowe zmiany w PIT pozwolą niektórym zmienić formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W piątek wejdzie w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, wprowadzona zostanie również możliwość zmiany formy opodatkowania PIT. Na podstawie przepisów przejściowych, będzie można przejść na skalę podatkową do 22 sierpnia lub po zakończeniu roku. Niektórzy podatnicy będą musieli jednak złożyć dwa roczne PIT-y.

28.06.2022

Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie mogą spowodować, że część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie ich wynagrodzenie będzie niższe. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy nie złożyli PIT-2. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.

27.06.2022

Za brak zapłaty podatku może grozić hipoteka przymusowa

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse

O tym, że podatki należy płacić – wie każdy. Niezapłacone, prędzej czy później, staną się powodem wszczęcia przez organ egzekucyjny postępowania egzekucyjnego. Jednym ze sposobów zabezpieczenia przez organ zaległości podatkowej może być ustanowienie na nieruchomości podatnika hipoteki ustawowej.

27.06.2022

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

24.06.2022

Prawo coraz gorsze - doradcy i sądy administracyjne ratunkiem dla podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ochrona podatnika jako strony słabszej powinna być brana pod uwagę już na etapie tworzenia prawa, jednak ostatnio przepisy tworzone są z naruszeniem wszelkich reguł. Niezwykle istotna jest rola doradców podatkowych, którzy są niezbędni przy wykładni prawa. Wsparciem dla podatników są również sądy administracyjne, które uwzględniają prawie 25 proc. skarg podatników.

22.06.2022

Fiskus łaskawy dla sportowców – pozwala rozliczać koszty

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki na zakup sportowego, profesjonalnego obuwia oraz odzieży, na realizację zaleceń medycznych, na obiekty sportowe i rehabilitację, a także na konieczne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów sportowca. Taką korzystną interpretację indywidualną wydały organy skarbowe.

21.06.2022

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.

20.06.2022

W zbiórce internetowej darowizna bez podatku do kwoty wolnej od każdego darczyńcy

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku zbiórki internetowej darczyńcą jest każdy wpłacający za pośrednictwem portalu, a nie założyciel zbiórki. Dopiero jeśli kwota darowizn od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną, to obdarowany jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny i zapłaty podatku. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.06.2022

Obowiązkowe faktury ustrukturyzowane przesunięte na 1 stycznia 2024 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

17.06.2022

Nie każda sprzedaż nieruchomości w drodze egzekucji komorniczej podlega VAT

VAT Doradca podatkowy

W przypadku dostawy nieruchomości w drodze egzekucji, komornik pełni jedynie funkcję płatnika VAT w ramach szczególnej procedury. Badany jest status dłużnika, czy będzie on występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Potwierdzają to organy skarbowe i eksperci, którzy przypominają, że rozstrzygnięcie jest zgodne z wcześniejszymi interpretacjami oraz z przepisami ustawy o VAT.

17.06.2022

Jerzy Koniecki: Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania

Rachunkowość Doradca podatkowy

Kiedyś postawiono na rynek. Życie jednak pokazało, że rynek nie zweryfikował kompetencji księgowych. Wszyscy zgodnie przyznają – zarówno przedsiębiorcy, jak i sami księgowi – że jakość usług księgowych spadła. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie i wprowadzenie pewnych zasad certyfikacji – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

15.06.2022

Grupy VAT pół roku później i z dodatkowymi obowiązkami

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rewolucyjne zmiany w VAT, które pozwolą tworzyć grupy VAT, wejdą w życie pół roku później. Niedawna nowelizacja przepisów spowodowała, że z korzyści płynących ze wspólnych rozliczeń VAT firmy skorzystają dopiero w przyszłym roku. To dodatkowy czas na analizy i podjęcie decyzji, czy nowe rozwiązania będą opłacalne – zwłaszcza że pojawią się nowe obowiązki i ewidencje do wypełniania.

15.06.2022

Są założenia projektu budżetu państwa na 2023 rok

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na rok 2023, przedłożone przez ministra finansów. Polityka gospodarcza rządu ma być nakierowana na łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, przy jednoczesnym uwzględnieniu europejskich oraz krajowych ram fiskalnych. Według rządu, w przyszłym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto ma osiągnąć poziom 3,2 proc.

14.06.2022