Zgodnie z aktualnymi przepisami opłacie podlega napój z dodatkiem m.in. cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów. Wskazuje równie, że napoje zawierające cukry naturalne, niebędące sokami 100-proc., również objęte są opłatą. Dodanie do napoju soku owocowego, zawierającego naturalnie występujący cukier, oznacza bowiem dodanie środka spożywczego zawierającego cukry i skutkuje objęciem napoju opłatą. Bez względu na to, czy sok zawarty w napoju pełni funkcje aromatyczne czy słodzące, wnosi on dodatek cukrów do produktu, o czym świadczy jego obecność w wykazie składników oraz informacja o zawartości cukrów w produkcie.

Zobacz również: NSA: Opłata cukrowa także od gratisowego napoju >>

Czytaj więcej w LEX: Podatek cukrowy w praktyce >>>

Czytaj więcej w LEX: Opłata od środków spożywczych (opłata cukrowa) - wybrane zagadnienia prawne >>>

Preferencyjne traktowanie niektórych napojów

Część napojów traktowana jest jednak preferencyjnie. Chodzi o napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i powyżej 5 g cukrów (zarówno syntetycznych, jaki naturalnych). Produkty te objęte są wyłącznie opłatą zmienną (0,05 zł za każdy gram powyżej 5 g cukrów), a nie opłatą stałą (0,50 zł /1 litr napoju). W rezultacie w przypadku nektaru zawierającego 9 g cukrów opłata wynosi 0,20 zł/1 litr, podczas gdy opłata od napoju z taką samą ilością cukrów, lecz bez dodatku soku, wynosi 0,70 zł/1 litr.

Zgodnie z przepisami opłacie cukrowej nie podlegają wyłącznie soki 100-proc. oraz napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i do 5 gramów cukrów w 100 ml.

Ministerstwo Finansów zapewnia jednocześnie, że planowana nowelizacja utrzymuje dotychczasowy zakres przedmiotowy ustawy o zdrowiu publicznym i nie przewiduje zmian dotyczących katalogu napojów podlegających opłacie.

Zobacz PROCEDURY w LEX:

 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Aleksander Kaźmierski

Sprawdź