Nowe zasady podatku u źródła wyzwaniem dla firm

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ostatnia nowelizacja przepisów dotyczących podatku u źródła istotnie zmieniła zasady jego rozliczania przez polskich płatników. Konieczna jest m.in. bardziej szczegółowa niż dotychczas weryfikacja statusu podatkowego kontrahentów zagranicznych – tłumaczą Jarosław Józefowski i Izabela Ścierska-Kulma z Enodo Advisors.

30.01.2019

Podmioty powiązane narażone na dodatkową karę

CIT

W tym roku podmioty powiązane będą musiały złożyć oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej według nowych zasad. Poza potwierdzeniem jej przygotowania, będą musiały również oświadczyć, że stosują ceny rynkowe. Eksperci widzą tu duże ryzyko sporu z organami podatkowymi i nałożenia kary z kodeksu karnego skarbowego.

28.01.2019

Fiskus rozstrzygnął sprawę, ale udaje, że o tym nie wie

Ordynacja CIT PIT

Siedem lat – tyle może zająć ochrona majątku firmy i dochodzenie praw przed fiskusem, nawet jeśli podstawą żądania tej ochrony jest postanowienie wydane przez samą skarbówkę. Kolejny raz dochodzi do paradoksu, gdy przedsiębiorca, któremu sugeruje się polegać na zasadzie zaufania do organów podatkowych, jest tego zaufania pozbawiany przez same organy - pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

25.01.2019

Dla podatków usługi księgowe to nie doradztwo

CIT

Wydatki na usługi doradcze podlegają limitowaniu. Podatnicy nie wiedzą jednak, czy do tej grupy zaliczają się także usługi księgowe. Przepisy nie definiują tego pojęcia. Skarbówka w najnowszej interpretacji każe więc pomocniczo szukać odpowiedzi w Słowniku Języka Polskiego i innych przepisach.

25.01.2019

Raportowanie schematów podatkowych będzie miało duży wpływ na firmy

CIT PIT

1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych, które diametralnie wpłyną na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Nieprawidłowości w zakresie składania raportów stanowią przestępstwo skarbowe. Brak procedury wewnętrznej jest zaś zagrożone sankcją do 2 milionów złotych – wyjaśnia Joanna Stolarek z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

24.01.2019

Konta emerytalne i strefy ekonomiczne to optymalizacja podatkowa?

Ordynacja CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce wpisać do ostatecznej wersji objaśnień podatkowych IKE i IKZE, a nawet specjalne strefy ekonomiczne, jako przykład schematów podatkowych, które powinny podlegać zgłoszeniu przez firmy ubezpieczeniowe – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Zdaniem ekspertów, to niedorzeczne.

23.01.2019

Uszczelnianie systemu coraz bardziej absurdalne

CIT PIT

Podatki płacić trzeba. Z tym nie da się polemizować. Nie ma jednak obowiązku płacenia ich w najwyższej możliwej wysokości. Przepisy są natomiast po to, by z nich korzystać. Nawet, jeśli pozwalają na pewne obniżenie daniny. Ostatnie pomysły Ministerstwa Finansów wydają się więc – delikatnie mówiąc – nieco dziwne.

23.01.2019

MF nie przygotowało się do poboru exit tax

CIT PIT

Przepisy o tzw. exit tax obowiązują od początku stycznia. Podatnicy powinni złożyć pierwszą deklarację do 7 lutego. Resort finansów nie przygotował jednak wzorów formularzy. Proponuje więc, żeby pierwsze deklaracje trzeba było wypełnić do 7 lipca. Później też będzie można wpłacić należny podatek.

22.01.2019

Exit tax zapłacą również osoby fizyczne

CIT PIT

Exit tax, czyli podatek od osób przenoszących za granicę swoje przedsiębiorstwa i prywatny majątek, zaczął obowiązywać od stycznia 2019 r. Niewątpliwie jego wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa było krokiem nieuniknionym.

21.01.2019

Brexit – co to oznacza dla podatników i przedsiębiorców

CIT VAT Podatki międzynarodowe

W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.

21.01.2019

Nowe przepisy podatkowe już do poprawki

CIT PIT VAT

Początek stycznia przyniósł istotne zmiany w prawie podatkowym - m.in. w rozliczeniach międzynarodowych, podatku u źródła, czy kosztach uzyskania przychodów. Pojawiły się też nowe obowiązki dotyczące raportowania schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, wprowadzone przepisy są niedopracowane, mają błędy i powinny zostać jak najszybciej poprawione.

21.01.2019

Kiedy i jak powiadamiać o schematach podatkowych

CIT

Polska jako pierwszy kraj w Europie wdraża obowiązek informowania o schematach podatkowych (poza Wielką Brytanią, gdzie obowiązek ten istnieje od ponad 10 lat, a jest wynikiem wewnętrznych regulacji Zjednoczonego Królestwa). Jest on konsekwencją implementacji prawa europejskiego na polski grunt. Polska czyni to jednak w sposób szerszy, niż jest wymagany przez ustawodawcę unijnego.

18.01.2019

Problematyczne rozliczanie odsetek w kosztach podatkowych

CIT Rachunkowość

Koszty związane z umową leasingu, takie jak część odsetkowa raty leasingowej, stanowią odsetki, które należy wykluczyć przy kalkulacji limitu 5 proc. EBITDA – twierdzi Ministerstwo Finansów. Zdaniem ekspertów, to tylko jeden z problemów, jakie pojawiły się przy stosowaniu przepisów dotyczących tzw. limitowanych kosztów uzyskania przychodów.

18.01.2019

Kopia certyfikatu rezydencji nie do każdej transakcji

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku można korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Tym uproszczeniem są jednak objęte tylko niektóre rodzaje transakcji. Podstawowe znaczenie ma suma należności wobec jednego podmiotu.

16.01.2019

Rewolucja w cenach transferowych stała się faktem

CIT PIT

Zmiana przepisów jest bardzo istotna i dotyczy wielu aspektów. Nowe regulacje to próba kompleksowego uregulowania i uporządkowania tematyki dotyczącej cen transferowych. Odrębną kwestią pozostaje ocena czy jest to próba udana – tłumaczy Jacek Jędrszczyk, doradca podatkowy, trener w EY Academy of Business.

16.01.2019

Zmiany w podatkach nie mają końca

CIT PIT Doradca podatkowy

Ustawodawca nieustannie zmienia prawo podatkowe. Podatnicy nie nadążają z przygotowaniami do nowych przepisów. Styczniowe zmiany to jednak tylko wstęp do kolejnych nowelizacji. Po podatkach dochodowych przyjdzie kolej na VAT.

16.01.2019

Firmy słabo przygotowane do kontroli podatkowych

Ordynacja CIT

Częste zmiany prawa podatkowego skutecznie komplikują życie przedsiębiorców. Firmy nie mają skutecznych procedur, które ułatwiłyby im prowadzenie sporów ze skarbówką. Tymczasem urzędnicy są coraz bardziej skuteczni i coraz lepiej przygotowani do prowadzenia kontroli – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu EY i AXA.

15.01.2019

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania po nowemu

CIT PIT

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych, m.in. poprzez zmianę przepisów dotyczących klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, to główny cel ostatnich zmian w przepisach. Ich analiza prowadzi jednak do wniosku, że ustawodawca nie rozumie charakteru prawnego klauzuli oraz niewłaściwie odczytał sens przepisów obowiązujących przed styczniem 2019 r.

11.01.2019

MF szykuje kolejne kary na podatników

Ordynacja CIT VAT

Kierowca, który nie włączy GPS, od stycznia płaci 7,5 tysiąca złotych kary, wynikającej z przepisów akcyzowych. Od lipca za drobny błąd, nawet literówkę, w JPK - trzeba będzie zapłacić 500 złotych. Ministerstwo Finansów tworzy kolejne baty na podatników - np. nowe sankcje dla importerów. Wprowadza też kolejne obowiązki - m.in. dla wystawiających paragony.

10.01.2019