Rewolucja w cenach transferowych stała się faktem

CIT PIT

Zmiana przepisów jest bardzo istotna i dotyczy wielu aspektów. Nowe regulacje to próba kompleksowego uregulowania i uporządkowania tematyki dotyczącej cen transferowych. Odrębną kwestią pozostaje ocena czy jest to próba udana – tłumaczy Jacek Jędrszczyk, doradca podatkowy, trener w EY Academy of Business.

16.01.2019

Zmiany w podatkach nie mają końca

CIT PIT Doradca podatkowy

Ustawodawca nieustannie zmienia prawo podatkowe. Podatnicy nie nadążają z przygotowaniami do nowych przepisów. Styczniowe zmiany to jednak tylko wstęp do kolejnych nowelizacji. Po podatkach dochodowych przyjdzie kolej na VAT.

16.01.2019

Firmy słabo przygotowane do kontroli podatkowych

Ordynacja CIT

Częste zmiany prawa podatkowego skutecznie komplikują życie przedsiębiorców. Firmy nie mają skutecznych procedur, które ułatwiłyby im prowadzenie sporów ze skarbówką. Tymczasem urzędnicy są coraz bardziej skuteczni i coraz lepiej przygotowani do prowadzenia kontroli – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu EY i AXA.

15.01.2019

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania po nowemu

CIT PIT

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych, m.in. poprzez zmianę przepisów dotyczących klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, to główny cel ostatnich zmian w przepisach. Ich analiza prowadzi jednak do wniosku, że ustawodawca nie rozumie charakteru prawnego klauzuli oraz niewłaściwie odczytał sens przepisów obowiązujących przed styczniem 2019 r.

11.01.2019

MF szykuje kolejne kary na podatników

Ordynacja CIT VAT

Kierowca, który nie włączy GPS, od stycznia płaci 7,5 tysiąca złotych kary, wynikającej z przepisów akcyzowych. Od lipca za drobny błąd, nawet literówkę, w JPK - trzeba będzie zapłacić 500 złotych. Ministerstwo Finansów tworzy kolejne baty na podatników - np. nowe sankcje dla importerów. Wprowadza też kolejne obowiązki - m.in. dla wystawiających paragony.

10.01.2019

Są już pierwsze problemy z exit taxem

CIT PIT

Przepisy o podatku od wyjścia, czyli tzw. exit tax obowiązują od kilku dni. Muszą go płacić także osoby fizyczne. Wątpliwości dotyczą m.in. kwoty wolnej od podatku. Eksperci pytają także, czy wyjazd polskiego inżyniera lub dyrektora do pracy za granicę może powodować konieczność zapłacenia daniny.

09.01.2019

Raportowanie schematów podatkowych pełne wątpliwości

CIT PIT Doradca podatkowy

Definicja promotora w nowych przepisach nastręcza trudności interpretacyjnych. Nie wiadomo, czy promotorem w wypadku podmiotów świadczących usługi doradcze będzie on sam, czy indywidualnie każda osoba fizyczna mająca informacje o schemacie podatkowym. Czy za promotora może być uznany prawnik, doradca wewnętrzny, tzw. in-house – pytają Aleksandra Rutkowska i Magdalena Kasiarz z EY.

08.01.2019

Opodatkowanie dochodów z nabywanych wierzytelności po nowemu

CIT PIT

Na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2018 r. przyjmowano, że wydatek na nabycie wierzytelności stanowi dla nabywcy koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie uzyskania przychodu w postaci zapłaty całości należności. W przypadku częściowej zapłaty wydatek ten był kosztem uzyskania przychodu w proporcji uiszczonej wpłaty do osiągniętego przychodu.

07.01.2019

NIK: Mimo kolejnych ułatwień firmy rodzinne nie mają łatwo

CIT Prawo gospodarcze

Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

02.01.2019

Polski fiskus chce wiedzieć za dużo

Ordynacja CIT PIT

Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.

31.12.2018

Co mogą sądy administracyjne w aspekcie cen transferowych

CIT PIT

Przepisy dotyczące cen transferowych mają na celu m.in. zapobieganie unikaniu opodatkowania w związku z transakcjami realizowanymi przez podmioty powiązane. Praktycy mają wątpliwości dotyczące roli sądów administracyjnych w kontroli decyzji podatkowych w przedmiocie cen transferowych.

30.12.2018

NSA: Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki możliwe bez opinii samorządu zawodowego

CIT Farmacja

Z przepisów prawa nie wynika, aby organ inspekcji farmaceutycznej mógł wydać decyzję w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie przez przedsiębiorcę apteki ogólnodostępnej dopiero po uzyskaniu stosownej opinii okręgowej rady aptekarskiej. Taka opinię stanowi jedynie jeden z dowodów podlegających ocenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

28.12.2018

Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018

W przyszłym roku nieco niższe limity podatkowe, ale kary wyższe

CIT PIT VAT Rachunkowość

W 2019 roku szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT i VAT oraz prawo do ryczałtowego rozliczenia PIT. Mniej będzie można także odliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji. Wyższe będą jednak kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

28.12.2018

Ulga podatkowa Innovation Box już od stycznia

CIT PIT

Od 2019 r. do obu ustaw o podatkach dochodowych zostanie wprowadzone Innovation Box, czyli preferencyjne opodatkowanie stawką 5 proc. dochodów z patentów i inny praw własności intelektualnych. To potrzebne, ponieważ w rankingu innowacyjności zajmujemy dopiero czwarte od końca miejsce w UE.

27.12.2018

Pensja żony i dziecka będzie kosztem przedsiębiorcy

CIT PIT

Korzystne zmiany czekają na przedsiębiorców, którzy zatrudniają w swoich firmach małżonków i małoletnie dzieci. Wynagrodzenie członków rodziny będzie mogło być kosztem uzyskania przychodu. Łatwiej też będzie rozliczyć stratę podatkową. Nowe zasady wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku.

27.12.2018

Wicepremier zapowiada obniżenie podatków

CIT PIT

Po Nowym Roku premier Mateusz Morawiecki zabierze głos w sprawie obniżenia podatków - zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nie podał jednak żadnych szczegółów projektowanych przez rząd zmian.

26.12.2018

Rozliczenia wydatków na samochody firmowe po nowemu

CIT PIT

Nie ulega wątpliwości, że znowelizowane przepisy w głównej mierze uderzą w użytkowników drogich aut. Ustawodawca zostawił jednak otwartą furtkę tym, którzy do końca 2018 roku podpiszą nową umowę leasingu - tłumaczy Robert Nogacki, radca prawny z kancelarii Skarbiec.

24.12.2018

Obniżając podatek dla firm, ustawodawca zapomniał o podatnikach PIT

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać nowa, niższa, bo 9-proc. stawka CIT. Jej wprowadzenie zlikwiduje obowiązujący obecnie 15-proc. podatek. Przepisy nie będą też tak restrykcyjne, jak wcześniej planowano. Obniżka pomija jednak działających w podobnych warunkach podatników PIT.

21.12.2018