Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Niektóre firmy CIT-8 złożą później

CIT

Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

MF: Niższy CIT dla 460 tys. firm

CIT

Prawo do skorzystania z 9-proc. stawki CIT będzie miało około 460 tysięcy podatników tego podatku. Obecnie MF prowadzi analizy dotyczące kolejnych udogodnień dla podatników, jednakże obecnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zostaną zaprezentowane – tłumaczy Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

27.02.2019

Rafalska: ZUS w 30 dni rozpatrzy wniosek o "matczyną emeryturę"

Pomoc społeczna CIT Ubezpieczenia społeczne

Matczyne emerytury nie będą wypłacane wstecz. Jeżeli wniosek złożymy w kwietniu to dostaniemy świadczenie za kwiecień, za marzec już nie - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

27.02.2019

Nowy limit amortyzacji także do starych samochodów?

CIT

Co z samochodami, które do tej pory użytkujemy jako środki trwałe? Mamy je przyjęte do ewidencji od 1 marca2017 r. Amortyzowaliśmy je z ograniczeniem do 20 tys. euro. Czy możemy podwyższyć limit amortyzacji do 150 tys. zł?

25.02.2019

Należyta staranność w podatku u źródła – stara koncepcja, nowe wątpliwości

CIT PIT Podatki międzynarodowe

W myśl nowych przepisów dotyczących procedury poboru podatku u źródła (ang. withholding tax – WHT), od 1 stycznia 2019 r. na płatników został nałożony ustawowy obowiązek dochowania należytej staranności przy poborze WHT oraz przy analizie możliwości zastosowania zwolnienia ustawowego lub obniżonej stawki WHT – tłumaczą Izabela Ścierska-Kulma i Jarosław Józefowski z Enodo Advisors.

25.02.2019

Czy podatki wpłyną na ekologię

CIT

Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

22.02.2019

Dealerzy samochodowi sami interpretują przepisy

CIT PIT

Nowe przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń wydatków związanych z samochodami są na tyle niejasne, że Ministerstwo Finansów postanowiło wydać do nich objaśnienia. Dokumentu ciągle nie ma. Dealerzy samochodowi opublikowali więc własne stanowisko.

22.02.2019

Kolejna ulga dla przedsiębiorstw energochłonnych

CIT

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Ma to być odpowiedź na skokowy wzrost cen energii wynikających m.in. z rosnących kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Z wstępnych szacunków MPiT wynika, iż skorzystać z niego będzie mogło około 300 podmiotów – piszą Marzena Michałeczko i Weronika Bratek z PwC.

22.02.2019

Zmiana stawki amortyzacyjnej to nie zakazana optymalizacja

CIT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał trzecią opinię zabezpieczającą. Ma ona szczególne znaczenie dla firm, które korzystają ze zwolnienia z CIT w specjalnych strefach ekonomicznych. Rezygnacja z amortyzacji na czas zwolnienia, czy obniżenie stawek, nie jest zakazaną optymalizacją, mimo że da firmie pewne korzyści finansowe.

22.02.2019

Ulgi podatkowe na rozwój za mało zachęcające

CIT PIT

Firmy nie są specjalnie zainteresowane korzystaniem z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Niezbyt interesujące okazuje się także nowe rozwiązanie IP Box. Z ulgi B+R korzysta tylko co ósma firma. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez KPMG.

21.02.2019

Usługi niematerialne w CIT, czyli 540 powodów do niepokoju

CIT

Rok od wejścia w życie art. 15e ustawy o CIT można z całą pewnością powiedzieć, że jest to jedno z niewielu rozwiązań, które w ciągu 12 miesięcy obowiązywania doczekało się aż 540 interpretacji. Ten swoisty rekord nie jest, niestety, skutkiem nad wyraz skomplikowanej materii ustawowej, a jedynie mizernej jakości legislacji, pełnej nieprecyzyjnych sformułowań i niekonsekwencji – pisze Daniel Więckowski z RSM.

19.02.2019

Podatki w Polsce na dwóję z małym plusem

CIT PIT VAT

Największym problemem polskiego systemu podatkowego są brak stabilności przepisów i późne informowanie podatników o wchodzących w życie zmianach. Najwięcej kłopotów sprawiają jednak ceny transferowe. Średnia ocena systemu wynosi 2,2 w pięciostopniowej skali. Takie wnioski płyną z przedstawionego w poniedziałek raportu KPMG.

18.02.2019

Uprzednie porozumienia cenowe będą łatwiejsze

CIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w przepisach podatkowych przewidującymi wprowadzenie tzw. uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego. Projekt ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

13.02.2019

Schematy podatkowe - minister zrobił gest, ale niepewność prawa pozostaje

CIT Podatki międzynarodowe

Nie można wykluczyć, że podatnicy złożą tak dużo raportów dotyczących schematów podatkowych, że ministerstwo zostanie zalane potokiem nieprzydatnych informacji. Stąd możliwość zawężenia obowiązku raportowania w przyszłości - twierdzi Małgorzata Sobońska–Szylińska, adwokat, partner w kancelarii Gekko Taxens.

11.02.2019

Przedsiębiorcy mają duży problem z leasingiem samochodów

CIT PIT Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie zmian w rozliczaniu wydatków na samochody, nie wiadomo, jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed końcem ubiegłego roku. Nie jest jasne, czy kosztem jest tylko rata leasingowa, czy też inne wydatki - np. paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie. Może to skutkować sporem z fiskusem, dopłatą podatku i odsetkami.

07.02.2019