Główny element tego projektu to wniosek w sprawie współpracy administracyjnej (DAC 7), który rozszerza przepisy UE dotyczące przejrzystości podatkowej na platformy cyfrowe. Chodzi o to, by podmioty dokonujące transakcji sprzedaży towarów lub usług na platformach płaciły należytą stawkę podatku. - Sprawiedliwe opodatkowanie to punkt wyjścia, który pomoże naszej gospodarce wyjść z kryzysu. Musimy ułatwić życie w sprawach podatków uczciwym obywatelom i przedsiębiorstwom, a jednocześnie utrudnić je oszustom - oświadczył komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Proponowane przez KE zmiany mają zapewnić automatyczną wymianę informacji przez państwa członkowskie na temat przychodów generowanych przez sprzedawców na platformach internetowych. Propozycja wzmacnia i upraszcza również przepisy w innych dziedzinach, w których kraje unijne współpracują w zwalczaniu nadużyć podatkowych, na przykład poprzez wspólne kontrole podatkowe.

Porażka w sporze z Apple

Tymczasem w środę poinformowano, że Komisja Europejska przegrała w Sądzie UE w Luksemburgu z amerykańskim koncernem Apple. Chciała zmusić producenta iPhone'ów do zapłaty 13 mld euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii, jednak Apple zaskarżył tę decyzję i wygrał. Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istniała korzyść w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - stwierdził w środowym orzeczeniu Sąd UE, odnosząc się do unijnych reguł konkurencji.

Komisja może odwołać się od orzeczenia Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości UE. - Dokładnie przestudiujemy wyrok i zastanowimy się nad możliwymi kolejnymi krokami - napisała wiceszefowa KE Margrethe Vestager w oświadczeniu. Przypomniała, że np. tylko w 2011 roku irlandzka spółka zależna Apple'a odnotowała zyski w Unii wysokości około 16 mld euro, ale zgodnie z interpretacją podatkową tylko około 50 mln euro uznano za podlegające opodatkowaniu w Irlandii.

Czytaj także: KE po raz kolejny sprawdza, czy Apple nie ogranicza konkurencji>>