Samochód służbowy nie dla prezesa spółki?

CIT Spółki

Skarbówka wyrzuciła z kosztów podatkowych wydatki na najem samochodu służbowego dla prezesa. Uznała, że firma nie uzasadniła wystarczająco, że pojazd był potrzebny szefowi firmy. Twierdziła, że nawet jeśli przepisy nie wymagają kilometrówki, potrzebę korzystania z auta trzeba udowodnić w inny sposób. Sprawa trafiła właśnie do WSA.

26.04.2019

Skarbówka zagina parol na samozatrudnionych

CIT PIT Małe i średnie firmy

Po fali interpretacji ograniczających koszty uzyskania przychodów, przedsiębiorców czeka specjalny test. Będą musieli udowodnić, że ich firmy są "prawdziwe". Zdaniem ekspertów, weryfikowanie prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu m.in. o liczbę faktur czy wysokość przychodów - jest absurdalne.

25.04.2019

Płacisz za doradztwo - będziesz się tłumaczył

CIT PIT VAT

Rozliczanie nabywanych usług niematerialnych staje się coraz bardziej problematyczne. Przedsiębiorca, który zapłaci za doradztwo prawne, podatkowe, czy marketingowe, nie odliczy VAT, jeśli nie będzie w stanie udowodnić fiskusowi, że usługi faktycznie były wykonane. Usługodawca będzie jednak musiał zapłacić podatek w każdym przypadku.

24.04.2019

Rzecznik przedsiębiorców chce dyscyplinarek dla urzędników skarbowych

Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.

19.04.2019

Reforma podatków wymaga rzetelnej dyskusji

Ordynacja CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Mechanizmy ochrony podatnika, kierunki zmian w podatkach dochodowych, stosowanie zasady in dubio pro tributario, ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, nowe obowiązki związane z e-sprawozdawczością – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone w trakcie forum Podatki przyszłości. Spotkanie organizuje samorząd doradców podatkowych.

12.04.2019

Rząd szykuje zmiany w opodatkowaniu dochodów

Ordynacja CIT

Skarbówka wie o podatnikach coraz więcej. Nowe mechanizmy umożliwiają dokładną analizę działalności firm. Skutecznie utrudniają jednak prowadzenie biznesu. Ministerstwo Finansów zapowiada natomiast kompleksową reformę opodatkowania dochodu. Takie wnioski wynikają z III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

09.04.2019

Podatników czekają kolejne zmiany

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Ostatnie nowelizacje przepisów podatkowych znacząco rozszerzyły zakres obowiązków podatników. Fiskus zyskał natomiast nową broń w walce z wyłudzeniami podatków. Wkrótce czekają nas kolejne zmiany.

03.04.2019

Resort finansów zaprasza do kolejnych konsultacji

CIT PIT

Do 12 kwietnia br. potrwają konsultacje z podatnikami dotyczące hierarchii stosowania metod weryfikacji cen transferowych. Dyskusja ma dotykać również kwestii weryfikacji rynkowego charakteru transakcji i refakturowania. Tematyka pokrywa się z przedmiotem prac Forum Cen Transferowych.

29.03.2019

Zachęty podatkowe dla 46 proc. firm

CIT PIT

Niespełna połowa firm (46 proc.) korzysta z wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystują je wprowadzając nowe lub ulepszając istniejące produkty i usługi. Na drugim miejscu plasuje się obniżanie koszty produkcji oraz koszty bieżącej działalności.

28.03.2019

Doradcy podatkowi skarżą przepisy o exit tax

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska zajmie się polskimi przepisami dotyczącymi podatku od wyjścia tzw. exit tax. Zdaniem doradców podatkowych, naruszają one regulacje wynikające z dyrektywy ATAD. Jeśli KE uzna przedstawione argumenty, Polska będzie musiała zmienić przepisy.

27.03.2019

CIT-8 można składać do końca października 

CIT Prawo gospodarcze

Termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. został wydłużony do 31 października 2019 roku. Jak poinformował we wtorek resort finansów, decyzja ta ma ułatwić m.in. najmniejszym podatnikom CIT składanie zeznań podatkowych.

26.03.2019

PKO BP jest największym podatnikiem w Polsce

Finanse publiczne CIT

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski zapłaciła w 2017 roku 1 mld 97 mln 539 tys. 517 tys. zł podatku dochodowego. To oznacza, że bank ten ten jest największym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów w informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm za 2017 rok.

26.03.2019

Ulga podatkowa dla gier wideo z poszanowaniem moralności i Traktatu Unii

CIT PIT

Rada Legislacyjna przy premierze oceniła, że przyznanie pomocy grom wideo o charakterze innowacyjnym, ale niekoniecznie kulturotwórczym, nie jest zgodne z Traktatem o funkcjonowaniu UE, który wspiera kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale nie na działalność innowacyjną.

24.03.2019

Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna

CIT PIT

Skarbówka potwierdziła właśnie, że jedzenie i napoje kupione podczas spotkania z klientem mogą być kosztem uzyskania przychodów firmy. Z najnowszej interpretacji wynika, że odliczyć można nawet wydatki na alkohol. Nie ma znaczenia, gdzie odbyło się spotkanie - w firmie czy restauracji, ani fakt, czy było skromne czy wystawne.

20.03.2019

Korekta 2018 roku na starych zasadach

CIT PIT

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r. ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

18.03.2019

Niewykorzystany potencjał ulgi na badania i rozwój

CIT

Tylko 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe w 2017 r. zostało zgłoszone do ulgi na badania i rozwój - wynika z analizy ekspertów CRIDO Ulga B+R. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują jej potencjał?. Z opracowania wynika również, że od 2016 r. organy podatkowe wydały ponad 500 indywidualnych interpretacji na temat tego odliczenia.

18.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019