MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy

Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.

29.07.2019

Podatki dochodowe także z nową klasyfikacją

CIT PIT

Od stycznia przyszłego roku dla potrzeb podatków dochodowych będzie trzeba stosować nową wersję Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Zastąpi ona klasyfikację z 2008 r. Projekt nowelizacji przepisów opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.

26.07.2019

Karnety medyczne i sportowe kosztem pracodawcy

CIT PIT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pakietów medycznych i karnetów sportowych dla pracowników. Odliczyć można także nakłady na świadczenia dla członków ich rodzin oraz partnerów.

26.07.2019

Objaśnienia dotyczące ulgi IP BOX nie takie jasne

CIT PIT

Objaśnienia uwzględniają praktyczne sposoby rozliczania IP Box w różnych spornych sytuacjach, które zostały podniesione w trakcie konsultacji publicznych. Pokazują jednak pewną niekonsekwencję Ministerstwa Finansów. Nie wpłynie to pozytywnie na poczucie pewności prawa wśród przedsiębiorców z branży IT – pisze Radosław Graboś, doradca podatkowy.

24.07.2019

Wzory dokumentów elektronicznych TPR już gotowe

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Wypełnione druki firmy muszą przekazać do organów podatkowych do końca września.

23.07.2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dla gigantów cyfrowych

CIT PIT Nowe technologie

Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.

21.07.2019

Ustawa o zatorach płatniczych uchwalona

CIT PIT Prawo gospodarcze

W piątek Sejm przegłosował poprawki Senatu do tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Wprowadzi ona ustawowe terminy płatności, ulgę na złe długi w podatkach dochodowych, ale także umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karanie przedsiębiorców, którzy mają zobowiązania powyżej 5 mln złotych.

19.07.2019

IP BOX: Liczy się kreatywność, a nie rutynowe działanie

CIT PIT

Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Wystarczy, że przedsiębiorca we własnym zakresie, w ramach prowadzonych prac, opracowuje nowe lub ulepszone produkty.

18.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2019

Niższy podatek za promowanie w grach polskiej kultury

CIT PIT

Już wkrótce niektórzy twórcy gier komputerowych zyskają ulgę w podatku dochodowym. Warunkiem będzie przejście specjalnego testu kulturowego. Organy podatkowe będą natomiast zajmowały się analizą smoków, rusałek i innych postaci występujących w grach. Przepisy mają być uchwalone przed końcem 2019 roku.

11.07.2019

Płatności dla zagranicznych kontrahentów - do zgłoszenia fiskusowi

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.

11.07.2019

Firmy boją się działalności badawczo-rozwojowej

CIT

Niemal połowa badanych firm z branż, w których prace badawczo-rozwojowe powinny być integralną częścią biznesu twierdzi, że takiej działalności nie prowadzi. Ulga jest nowością również dla organów podatkowych. Urząd musi zagłębić się w specyficzne i specjalistyczne działania firmy. Stanowi to dla niego nie lada wyzwanie – tłumaczy Maciej Królikowski

10.07.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Organy podatkowe rozpoczęły weryfikację, czy firmy, które skorzystały z odliczenia ulgi na badania i rozwój, faktycznie miały do tego prawo. Fiskus sprawdza m.in. ewidencję czasu pracy i koszty kwalifikowane wykazane w księgach rachunkowych. Rozliczanie ulgi ciągle nie jest jednak wykorzystywane w pełni.

09.07.2019

Podatek od handlu nie tak szybko

CIT

Rząd ma nadzieję, że podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek od handlu) będzie można pobierać już od 1 września 2019 roku. Zdaniem ekspertów, powinien jednak poczekać aż spór z Komisją Europejską zostanie prawomocnie zakończony. Na razie zwycięstwo Polski nie jest jeszcze ostateczne.

08.07.2019

Podatek u źródła - ministerstwo zapomniało o podatnikach PIT?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.

03.07.2019

Nowe zasady podatku u źródła dopiero od stycznia 2020 roku

CIT PIT

Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.

01.07.2019

Polska przodownikiem w uszczelnianiu podatków

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe

Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.

01.07.2019

Reklamy na Facebooku kością niezgody

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.

26.06.2019

Interpretacja nie zawsze odpowie na pytania o należytą staranność

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Nie wiadomo, jak stosować przepisy o zachowaniu należytej staranności w przypadku wypłat podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła. Widać natomiast wyraźnie, że - jak na razie - organy podatkowe mają równie duże problemy z interpretacją nowych przepisów co podatnicy – pisze Magdalena Jakubowska

24.06.2019