Schematy podatkowe – wątpliwości wciąż co nie miara

CIT PIT

Od maja fiskus może już nakładać wysokie kary za błędy w raportowaniu schematów podatkowych. Co do zasady, obowiązek raportowania nałożony jest na promotora. Może on jednak dotyczyć także korzystającego, a w niektórych wypadkach wspomagających (np. notariusza, biegłego rewidenta).

12.06.2019

Trudno skorzystać z preferencji w podatku u źródła

CIT Podatki międzynarodowe

Aby płatnik mógł pobrać podatek u źródła w niższej wysokości, niż wynika to z ustawy o CIT, musi z należytą starannością zweryfikować kontrahenta. Problem w tym, że nie wiadomo, jak ta weryfikacja ma wyglądać - nie wyjaśniają tego również najnowsze interpretacje. Tymczasem za błędy w rozliczaniu podatku grożą surowe sankcje.

10.06.2019

NSA: Zakaz ustanowiony przez ustawodawcę należy respektować

CIT

Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

04.06.2019

Rozliczenia cen transferowych coraz bardziej ryzykowne

CIT PIT

Przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków o uprzednie porozumienia cenowe tzw. APA. Ma to zapewnić im pewność, że rozliczane przez nich transakcje z podmiotami powiązanymi są prawidłowo wycenione. Popularność porozumień ma związek z licznymi kontrolami, które prowadzi teraz skarbówka.

03.06.2019

Będzie więcej kontroli cen transferowych

CIT Spółki

Powszechnie zakłada się, że pojęcie cen transferowych łączy się automatycznie z optymalizacją. Tak jednak nie jest. To normalne, biznesowe transakcje, tyle tylko że zawierane w grupie, przez podmioty powiązane. Na ich wycenę wpływa wiele czynników. Nie chodzi w nich zawsze o unikanie podatków – tłumaczy Ewelina Stamblewska-Urbaniak, partner w Crido.

28.05.2019

Skarbówka stosuje przepis, którego nie było

CIT PIT

W maju fiskus rozpoczął zmasowane kontrole podmiotów powiązanych. Ceny transferowe są szczegółowo weryfikowane. Organy skarbowe coraz częściej też zmieniają lub uchylają skutki podatkowe zawartych wcześniej transakcji, mimo że przepisy pozwalają na to dopiero od tego roku. To łamanie prawa – ostrzegają eksperci.

27.05.2019

Pyrrusowe zwycięstwo w sporze o podatek handlowy

CIT Prawo gospodarcze

Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska

21.05.2019

Nawet kilkugodzinny najem powoduje obowiązek zapłaty podatku

CIT

Podatnicy mają problem z podatkiem od przychodów z budynków. Wydawane przez administrację skarbową interpretacje nie rozstrzygają wątpliwości. Potwierdza to nie w pełni przemyślaną konstrukcję podatku, zwłaszcza że wprowadzono go pod hasłem walki z nadużyciami podatkowymi wielkich firm inwestujących w nieruchomości

20.05.2019

Ustawa obniżająca podatki dla KGHM podpisana

CIT

Obniżenie stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od wydobycia miedzi i od wydobycia srebra - to cel podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

17.05.2019

NSA: Nie można oczekiwać od organu, aby domyślał się faktów

CIT

Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

17.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

Doradcy podatkowi: Trudno doradzać, gdy prawo coraz bardziej represyjne

Ordynacja CIT PIT

Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.

13.05.2019

Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.

10.05.2019

Kosztów usług prawnych i doradztwa podatkowego nie trzeba limitować

CIT Doradca podatkowy

Podmioty powiązane nie mogą zaliczać do kosztów podatkowych wszystkich wydatków na usługi niematerialne. Ograniczenie to nie dotyczy jednak zakupu usług prawnych. Limitowaniu nie podlega także doradztwo podatkowe. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

10.05.2019

Morawiecki: 150 mld euro znika w rajach podatkowych

CIT VAT

Raje podatkowe pozbawiają co najmniej 150 mld euro większość krajów członkowskich Unii Europejskiej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem podobne rozmiary ma w UE luka podatkowa w VAT.

02.05.2019

Wydatki na wdrożenie i obsługę PPK będą kosztem uzyskania przychodu

CIT Prawo pracy

Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

02.05.2019

Od 1 maja MF będzie karać za brak raportu

Ordynacja CIT

Wtorek, 30 kwietnia, to ostatni dzień okresu przejściowego, w którym Ministerstwo Finansów obiecało nie nakładać kar za brak złożonego raportu o schematach podatkowych. Uchybienia w raportowaniu były w tym czasie traktowane jako przypadki mniejszej wagi. Od maja taryfy ulgowej już nie będzie. Kary wyniosą nawet 21 mln zł.

30.04.2019

Niejasności w prawie trzeba interpretować na korzyść podatnika

CIT Spółki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku przypomniał fiskusowi o istnieniu zasady, zgodnie z którą wątpliwości w rozumieniu przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Do tej pory skarbówka wydawała się o tym nie pamiętać. Sporna była tu wartość początkowa i amortyzacja nieruchomości.

29.04.2019

Samochód służbowy nie dla prezesa spółki?

CIT Spółki

Skarbówka wyrzuciła z kosztów podatkowych wydatki na najem samochodu służbowego dla prezesa. Uznała, że firma nie uzasadniła wystarczająco, że pojazd był potrzebny szefowi firmy. Twierdziła, że nawet jeśli przepisy nie wymagają kilometrówki, potrzebę korzystania z auta trzeba udowodnić w inny sposób. Sprawa trafiła właśnie do WSA.

26.04.2019

Skarbówka zagina parol na samozatrudnionych

CIT PIT Małe i średnie firmy

Po fali interpretacji ograniczających koszty uzyskania przychodów, przedsiębiorców czeka specjalny test. Będą musieli udowodnić, że ich firmy są "prawdziwe". Zdaniem ekspertów, weryfikowanie prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu m.in. o liczbę faktur czy wysokość przychodów - jest absurdalne.

25.04.2019