Jak zapewnia resort, na styczeń 2021 r. planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą włącza do polskiego systemu podatkowego nowy, proinwestycyjny system opodatkowania, zwany estońskim CIT. - Biorąc pod uwagę konieczność przygotowania się przedsiębiorców do nadchodzących zmian w prawie, już teraz chcemy im dać możliwość zapoznania się ze wstępną propozycją przepisów wraz z komentarzami wprowadzającymi - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Według wstępnych założeń, po wejściu nowych zasad w życie,  firmy o obrotach do 50 mln zł nie będą musiały płacić CIT, tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. - Warto walczyć o wzmocnienie polskiego kapitału i polskiej klasy średniej. W tym celu zostanie zastosowane najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, nowe rozwiązanie obejmie 97 proc. spółek.

Więcej: Inwestycje umożliwią zwolnienie z podatku dochodowego>>


MF zastrzega, że propozycje zmian ustawowych mają charakter konsultacyjny i mogą ulec zmianie w toku prac rządowych i parlamentarnych. Zachęca również do bieżącego śledzenia postępów prac nad ww. projektem na „ścieżce oficjalnej”. 
Już teraz MF zaprasza również do udziału w warsztatach konsultacyjnych dot. estońskiego CIT, które odbędą się na przełomie sierpnia i września w formie wideokonferencji.