Ważny wyrok NSA - składki banków na systemy ochrony instytucjonalnej to koszt

CIT

515 banków spółdzielczych może zaliczać składki na system ochrony instytucjonalnej w koszty. Tak wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd wskazał m.in., że prawo zobowiązuje banki do ponoszenia takich kosztów w celu zachowania lub zabezpieczenia przychodów - pisze Piotr Trescher, radca prawny, pełnomocnik jednego z banków będących stroną postępowania.

05.03.2020

Wydatki na profilaktykę przeciwko koronawirusowi mogą być kosztem podatkowym

CIT PIT

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenia się w firmach koronawirusa i innych chorób pracodawcy masowo wyposażają biurowe łazienki i kuchnie w ręczniki papierowe, mydła antybakteryjne i inne środki higieniczne. Wydatki na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika z też z prawa pracy.

04.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

Raport KPMG: Polski system podatkowy zasługuje na dwóję

CIT VAT Doradca podatkowy

2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.

02.03.2020

Konferencja: Dokąd zmierzamy w prawie podatkowym?

CIT Doradca podatkowy Dla studenta Podatki międzynarodowe

W marcu w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego. Tematem wydarzenia będą niedawne i nadchodzące zmiany w prawie. Prelegenci skupią się na podatkach bezpośrednich, pośrednich i ogólnym prawie podatkowym. Spotkanie potrwa trzy dni.

27.02.2020

Doradcy krytykują nagłe zmiany w prawie podatkowym

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.

26.02.2020

NSA: Znak towarowy podarowany mężowi bez VAT

CIT

Nakład pracy własnej na wytworzenie znaku towarowego nie wiąże się z rozchodem środków pieniężnych i nie jest wydatkiem. Nie wchodzi on zatem w podstawę opodatkowania VAT w przypadku darowizny tego znaku mężowi podatniczki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

25.02.2020

Skarbówka coraz chętniej stosuje klauzule dotyczące unikania opodatkowania

CIT Spółki

GAAR – broń organów podatkowych - przestaje istnieć tylko na papierze. Skarbówka coraz częściej pomija skutki podatkowe transakcji zawieranych przez firmy. Szczególnym zainteresowaniem fiskusa cieszą się pracownicze programy motywacyjne. To duży problem, bo przedsiębiorcom może grozić wymiar dodatkowego zobowiązania, sięgającego nawet 120 proc. osiągniętej korzyści.

25.02.2020

MF przedstawiło wzór informacji zastępczej

Ordynacja CIT

Podatnicy wkrótce będą musieli wypełniać i przesyłać fiskusowi kolejny formularz. Będzie to tzw. informacja zastępcza. Dokument trzeba będzie składać w celu cofnięcia skutków unikania opodatkowania. W niektórych przypadkach zastąpi on korektę deklaracji. Jego złożenie wywoła takie same skutki.

24.02.2020

Pączek w biurze może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Odliczać można jednak wydatki pracownicze. Zaliczyć można do nich m.in. zakupy różnego rodzaju przekąsek i ciastek do biura dla pracowników. Tym samym firmowe pączki mogą być kosztem podatkowym pracodawcy.

20.02.2020

Lista krajów niechętnych współpracy w uszczelnianiu podatków coraz dłuższa

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rada UE przyjęła we wtorek zmienione konkluzje o unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej. Do ośmiu już umieszczonych w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej UE postanowiła dodać cztery kolejne. Chodzi o kraje, które nie wdrożyły w wyznaczonym terminie reform podatkowych, do których się zobowiązały.

19.02.2020

Firma musi weryfikować oświadczenia kontrahentów

CIT Podatki międzynarodowe

Rozliczanie podatku u źródła w praktyce staje się coraz bardziej problematyczne. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że należyta staranność w tym przypadku to coś więcej niż tylko sprawdzenie certyfikatu rezydencji kontrahenta i oświadczenie odbiorcy płatności.

10.02.2020

WSA: Podatnik niepowiadomiony, przedawnienie zobowiązań biegnie

Ordynacja CIT Małe i średnie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy, który nie został skutecznie powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zrobił to po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego zdaniem organ działał w tym przypadku instrumentalnie.

07.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

9-procentowa stawka CIT pełna niejasności

CIT

Po styczniowych zmianach przepisów i podwyższeniu limitu przychodów do określania statusu małego podatnika niejasne stały się regulacje dotyczące korzystania z obniżonej stawki CIT. Rozbieżności w limitach przychodów wywołują wątpliwości – zwłaszcza, że nie wiadomo, który kurs waluty stosować i czy chodzi o kwoty brutto czy netto.

06.02.2020

Rząd chce ograniczenia agresywnego planowania podatkowego

Ordynacja CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.

04.02.2020

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.

31.01.2020

Kiedy strata z likwidacji środków trwałych może być kosztem

CIT

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Oceniając czy doszło do zmiany rodzaju działalności należy kompleksowo ocenić stan faktyczny – wynika z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach.

30.01.2020

Dotacje na ekologiczne pojazdy bez podatku dochodowego

CIT PIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację przepisów o PIT i CIT. Celem zmiany jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

29.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020