Opodatkowanie spółki nieruchomościowej utrudni transakcje na rynku

CIT Spółki

Projekt dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który właśnie trafił do Sejmu, zawiera zmienioną wersję definicji spółki nieruchomościowej. Nie rozwiązuje to jednak wątpliwości, a nawet rodzi kolejne problemy. Tymczasem firmy, których połowę majątku będą stanowiły nieruchomości, już od stycznia 2021 roku będą miały całkowicie nowe obowiązki.

02.10.2020

Neutralność podatkowa możliwa również przy odwrotnym połączeniu spółek

CIT Doradca podatkowy Spółki

W przypadku połączenia odwrotnego, bez podwyższania kapitału zakładowego, dopuszczalne jest obniżenie przychodu spółki przejmującej o wartość emisyjną udziałów własnych przydzielonych wspólnikom spółki przejmowanej. Umożliwia to niedawna zmiana przepisów. Potwierdza to też najnowsza interpretacja skarbówki.

01.10.2020

MF: Po konsultacjach z biznesem poprawiamy "estoński CIT"

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. A kwoty przychodów zostaną podniesione z 50 mln zł do 100 mln zł i dopuszczone zostaną nowe formy zatrudnienia. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań wprowadzanych po konsultacjach z biznesem do projektu dotyczącego Estońskiego CIT-u

29.09.2020

Rząd proponuje duże zmiany w podatkach

CIT PIT

Już w styczniu przyszłego roku więcej podatników będzie mogło rozliczać PIT w formie ryczałtu. Zacznie też obowiązywać tzw. estoński CIT. Wielu podmiotom obowiązków jednak przybędzie. Według nowych zasad rozliczą się spółki nieruchomościowe i podmioty powiązane. Trzeba też będzie ogłaszać publicznie strategie i polityki podatkowe.

28.09.2020

Przedsiębiorcy przeciwni objęciu CIT spółek komandytowych

CIT PIT

Jeśli proponowane przez MF wejdą w życie, dojdzie do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie wspólników. To zwiększy ich koszty. Część przedsiębiorców zrezygnuje wobec tego z tej formy działalności - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje o rezygnację z tych zmian.

25.09.2020

Firmy będą musiały sprawdzać klientów swoich własnych kontrahentów

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Od stycznia 2021 roku podatnik nigdy nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Do tego doprowadzi przygotowywana zmiana przepisów. Raporty będą składać firmy współpracujące z podmiotami, które swoich klientów mają w tzw. rajach podatkowych. Trzeba więc będzie ich prosić o specjalne wykazy.

24.09.2020

MF: Ulga na robotyzację i automatyzację w połowie 2021 roku

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chciałoby, aby ulgę na robotyzację i automatyzację produkcji można było stosować już w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 roku. Potwierdził to w środę Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

23.09.2020

MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.

22.09.2020

Spółka akcyjna zapłaci osiem milionów zaległego podatku

CIT Rachunkowość

Krajowa Administracja Skarbowa w jednej ze spółek akcyjnych wykryła nieprawidłowości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na kwotę ośmiu milionów złotych. Firma zawyżała koszty uzyskania przychodów, a obniżała kwotę przychodów. Kontrola dotyczyła tylko dwóch lat.

21.09.2020

Spółka nieruchomościowa zapłaci podatek według nowych zasad

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy byt prawny. Będą to tzw. spółki nieruchomościowe, które będą musiały spełnić szereg dodatkowych obowiązków, jeśli więcej niż połowę ich aktywów będą stanowiły nieruchomości. Projekt przepisów jest jednak błędny. Przyjęcie ich w takim kształcie spowoduje wewnętrzną sprzeczność ustaw o CIT i PIT.

21.09.2020

Od stycznia duże zmiany w rozliczaniu cen transferowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Jedną z „nowości” będzie obowiązek sporządzenia i podania do publicznej wiadomości przez wybranych podatników sprawozdania z realizacji strategii podatkowej za rok podatkowy w którym będzie trzeba poinformować m.in. o realizowanych i planowanych restrukturyzacjach, jeżeli mają one wpływ na podatek płacony przez podatnika lub podmiot powiązany w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

18.09.2020

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

18.09.2020

Prof. Mariański: Zmiany w CIT będą bardzo poważne

CIT PIT

To już przesądzone. Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 roku Stracą, zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze takich spółek. Takie właśnie wnioski nasuwają się po lekturze projektu nowelizacji PIT i CIT ogłoszonego właśnie przez Ministerstwo Finansów. Warto zatem zastanowić się nad zmianą formy prawnej – pisze prof. Adam Mariański.

17.09.2020

Niekorzystne zmiany dla podatników już od stycznia

CIT PIT

Najpewniej od początku roku wejdzie w życie duża reforma podatków dochodowych. W środę wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian. Wynika z niego m.in., że podatnikami CIT staną się spółki komandytowe, a firmy będą musiały sporządzać i podawać do publicznej wiadomości swoje polityki podatkowe. Ograniczona zostanie tzw. ulga abolicyjna.

17.09.2020

Krócej czekamy na rozpatrzenie spraw w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Wkrótce duże zmiany w rozliczaniu podatku u źródła

CIT PIT

Najpewniej od stycznia 2021 roku nie będzie trzeba pobierać wyższego podatku od dywidend wypłacanych na rzecz polskich rezydentów. Także tzw. reżim zwrotowy zostanie ograniczony do płatności biernych. Chodzi tu m.in. o odsetki i należności licencyjne. To bardzo ważne. Przedsiębiorcy nabywający z zagranicy usługi niematerialne nie będą musieli pobierać wyższego podatku u źródła

11.09.2020

Wydatki na przerwany projekt można rozliczyć w kosztach

CIT PIT Rachunkowość

Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.

09.09.2020

Korzystanie z ulgi IP Box nie wymaga bieżącej ewidencji rachunkowej

CIT PIT

Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.

09.09.2020

Ulga na zakup robotów prawdopodobnie już od stycznia 2021 roku

CIT PIT

W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

08.09.2020

Rząd chce opodatkować spółki komandytowe

CIT PIT

Najpewniej już od stycznia 2021 roku całkowicie zmienią się zasady rozliczania podatku dochodowego przez spółki komandytowe. Rząd chce, by stały się one podatnikami CIT. Dodatkowo, wszyscy płacący CIT będą musieli sporządzać i podawać do publicznej wiadomości stosowane przez siebie polityki podatkowe. To tylko niektóre zmiany z reformy PIT, CIT i ryczałtu, której założenia przedstawił rząd.

07.09.2020