Minister podkreślał, że nowe propozycje podatkowe mają wzmocnić dotychczasowe działania rządu służące poprawie innowacyjności. Ponadto, nowe propozycje mają przyspieszyć wyjście polskiej gospodarki z kryzysu i przyciągnąć inwestorów. - Obecnie potrzebujemy produkcji przemysłowej w zasięgu ręki i niezawodnego łańcucha dostaw. Chcemy więc przyciągnąć do nas firmy z całego świata – powiedział Kościński.

Czytaj:
Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij >>
MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców>>

Z informacji przedstawionej przez ministra wynika, że pakiet innowacyjny składa się z kilku ulg. - Proponujemy pakiet ulg – ulgę na prototypy, na robotyzację i na przyciągnięcie innowacyjnych pracowników. Ulga na prototypy ma być przeznaczona także na prototypy na skalę firmy, a nie tylko na epokowe rozwiązania. Dzięki uldze na robotyzację roboty w firmach powinny stać się łatwiej dostępne, a ulga na innowacyjnych pracowników ma ułatwić pozyskiwanie specjalistów – stwierdził minister finansów.

Chcemy, aby firmy mogły z tych ulg skorzystać już w styczniu – zadeklarował Tadeusz Kościński.

Jak poinformował minister, będą to: PAP CSI

  • Ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem.
  • Ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji.
  • Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.
  • Ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej.
  • Możliwość symultanicznego korzystania z ulgi B+R oraz ulgi IP Box, zmniejszającej obciążenia na etapie jego sprzedaży.

 


Podatkowy restart gospodarki

Ministerstwo Finansów chce, by przepisy dotyczące ulg podatkowych wspierających innowacje jeszcze w tym tygodniu trafiły do konsultacji - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski. I poinformował, że zmiany są pierwszą częścią projektu MF "podatkowy restart gospodarki".

Czytaj w LEX: Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce  >

Sarnowski przedstawił założenia pakietu dedykowane przemysłowi innowacyjnemu. Jak mówił, ma on tworzyć spójny system ulg obowiązujący od przyszłego roku, obejmujący każdy etap procesu produkcyjnego. Zapowiedział, że obecnie funkcjonujące ulga B+R (na badania i rozwój) i ulga IP Box (związana z komercjalizacją wynalazków) zostaną uzupełnione o ulgę na prototyp, ulgę na robotyzację i ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

Odliczenia także od zaliczek podatkowych

Wiceminister powiedział, że firmy inwestujące w specjalistów powinny korzystać z podatkowego wsparcia. Dlatego resort finansów proponuje, aby wydatki przedsiębiorstw na zatrudnienie pracowników, którzy obsługują jej działalność badawczo rozwojową, mogły być odliczane nie tylko od dochodu przedsiębiorcy w ramach ulgi B+R, ale także również od zaliczek na PIT, które firma odprowadza za swojego pracownika.

-  W ten sposób z ulgi będzie mogła skorzystać np. firma, która silnie inwestuje i akurat w danym roku nie osiąga dochodu. W przeciwnym razie nie miałaby od czego odliczyć ulgi B+R. To jest zadanie pilnie potrzebne polskim firmom. Zatrudnienie pracowników, którzy są w stanie obsłużyć zadania innowacyjne, jest często bardzo dużym wyzwaniem - powiedział. 

Ulgi na prototypy i roboty

Druga proponowana ulga - na prototyp, ma być pomocą w przeniesieniu pomysłu na język praktyki produkcji. Ma ona uzupełnić wskazywane przez biznes braki w podatkowym wsparciu procesu produkcyjnego; będzie obejmować wydatki związane np. z wprowadzaniem na rynek i testowaniem nowego produktu czy jego certyfikacją. Wydatki na ten cel będzie można odliczyć w wysokości 130 proc. poniesionych kosztów, co oznacza - jak podkreślił wiceminister - że na każdego złotego wydanego na ten cel kwota do opodatkowania zmniejszy się o dodatkowe 30 groszy.

Kolejna zapowiedziana ulga dotyczy robotyzacji przemysłowej, co ma pomagać we wzroście efektywności produkcji i jej unowocześnianiu. Z odliczenia skorzysta każda firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. Obejmie nie tylko zakup, ale także obsługę, szkolenie pracowników, dodatkowy sprzęt. Odliczyć od dochodu będzie można dodatkowe 50 proc. wydatków na roboty włączone w procesy produkcji. - Dzięki temu roboty staną się po prostu tańsze - powiedział przedstawiciel MF.

Propozycje Ministerstwa Finansów:

Ulga B+R i IP Box

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP Box działają i są znane polskim przedsiębiorcom. Od stycznia będą oni mogli korzystać z nich równocześnie, w ramach tego samego procesu produkcyjnego. To zmiana w stosunku do tego co jest teraz. Firmy zachęcimy do wytwarzania własności intelektualnej, ale też do jej rejestrowania w Polsce.

Do tej pory podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP Box, nie miał możliwości korzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyska taką możliwość. Zaprojektowane przepisy dają prawo – przy określeniu dochodu z tytułu kwalifikowanych IP – zastosować odliczenie kosztów kwalifikowanych z tytułu działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga na prototyp

To rozwiązanie, które podatkowo pomoże twórcom w przekuciu pomysłu w praktyczne rozwiązanie. Pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Nasze rozwiązanie wzorujemy na uldze działającej od wielu lat we Francji.

– Będzie z niej mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt, dotychczas niefunkcjonujący na rynku. Ulgę będzie można zastosować nie tylko na projekty takie jak konstrukcja hybrydowego pociągu, ale też na produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał ofertę firmy i pozwoli jej zdobywać nowe rynki – mówi wiceminister Sarnowski.

Z tytułu ulgi na prototyp firmy zyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej jednak niż 10% dochodu). Aby ułatwić firmom stosowanie ulgi, przepisy będą zawierały precyzyjną listę wydatków, które będą mogły być uznane za przydatne do opracowania (produkcji próbnej) prototypu i wprowadzenia go na rynek.

Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Podatkowe wsparcie będzie ważnym argumentem za przeniesieniem do Polski produkcji. Będzie również narzędziem, które pomoże polskim firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności.

– Ulga na robotyzację ułatwi wzrost efektywności produkcji i jej unowocześnienie. Transformacja cyfrowa przemysłu wymaga zmiany podejścia przedsiębiorców w obszarze innowacji. Wsparcie podatkowe zakupu robota przemysłowego będzie impulsem stwarzającym możliwość inwestycji przedsiębiorców w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe. Podobne konstrukcje ulgi funkcjonują na całym świecie – zaznacza minister Tadeusz Kościński.