Jak ujmować korekty cen transferowych - wstecz czy na bieżąco?

CIT PIT

Nie ubywa wątpliwości dotyczących rozliczania korekt cen transferowych. W znowelizowanych przepisach o CIT i PIT wprowadzone zostało zagadnienie korekt, co powinno ułatwić prawidłowe postępowanie w przypadku korygowania rozliczeń międzygrupowych. Niestety podatnicy otrzymali jedynie warunki dokonania takich korekt, które zamiast odpowiedzi generują jednak kolejne pytania.

29.07.2020

Będzie specjalna ulga podatkowa na zakup robotów

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.

29.07.2020

Pozorna transakcja nie może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, nie daje prawa do zaliczenia jej do kosztów podatkowych. Sąd administracyjny tylko wyjątkowo może dopuścić dowód z zeznań świadków. Nie może jednak wyręczać organu podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

Kara za nieterminowe wykonanie usługi nie jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zapłata kary za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi. Tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka stoi na stanowisku, że kara ta nie może być kosztem podatkowym.

23.07.2020

Po kolejnych zmianach niejasne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych

CIT VAT Prawo europejskie

Wprawdzie nałożone na wiele przedsiębiorstw przez unijną dyrektywę terminy raportowania transgranicznych schematów podatkowych z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zawieszone, jednak wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie uregulowane są w wielu aktach prawnych, wchodzących w życie w tym samym czasie, co nie ułatwia ustalenia aktualnego stanu prawnego - pisze Zbigniew Marczyk, radca prawny.

20.07.2020

Schematy podatkowe trzeba zgłosić jeszcze raz

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Obowiązujące od 1 lipca przepisy w zakresie schematów podatkowych (MDR) obligują podatników do ponownego zaraportowania schematów podatkowych transgranicznych. Nie ma znaczenia, że zostały one już raz zgłoszone – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu do spraw doradztwa podatkowego w PKF.

16.07.2020

KE ma pomysł na lepsze ściąganie podatków od firm internetowych

CIT Prawo europejskie

Skuteczniejsze ściąganie podatków od firm działających w internecie - to cel pakietu propozycji przedstawionego w środę przez Komisję Europejską. Projekt zaprezentowano w dniu, w którym Komisja przegrała w Sądzie UE z Apple spór o niezapłacone podatki.

15.07.2020

KE: Państwa UE nie powinny pomagać firmom uciekającym do rajów podatkowych

Finanse publiczne CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie, że państwa Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego przedsiębiorstwom unikającym płacenia podatków dzięki krajom, które "27" ma na swojej czarnej liście rajów podatkowych. I oddała, że szczególnie powinno to obowiązywać, gdy udzielana jest pomoc z powodu pandemii.

14.07.2020

Firma odpowiedzialna społecznie może obniżyć swój podatek

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – działania firm realizowane w ramach programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprezentowanie czegoś mieszkańcom gminy, w której firma prowadzi działalność, nie jest darowizną. Nie jest też reprezentacją, która uniemożliwia obniżenie podatku.

10.07.2020

Płatności do 2 milionów złotych bez żmudnej weryfikacji

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zastosowanie zwolnień lub niższych stawek podatku przy wypłatach zagranicznych wymaga spełnienia szeregu obowiązków. Wypłacający musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy i dokonać szczegółowej i żmudnej weryfikacji kontrahenta. Najnowszy wyrok WSA potwierdza, że do wypłat niższych niż dwa miliony złotych rocznie wystarczy sam certyfikat. Skarbówka upiera się, że jest inaczej.

06.07.2020

Tylko umowa pisemna da preferencje podatkowe w IP Box

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – skorzystać z IP Box i ulgowej, 5-proc., stawki podatku dochodowego można tylko po zawarciu umowy na przeniesienie praw autorskich, np. do programu komputerowego. Umowa musi mieć formę pisemną. Uzgodnienia ustne to za mało.

03.07.2020

Duże zmiany w podatkach od 1 lipca

Ordynacja CIT VAT Doradca podatkowy

Nowa matryca stawek VAT, podatek od Netflixa i innych dostawców filmów, raportowanie schematów podatkowych, implementacja dyrektywy ATAD2, rozliczanie kosztów podatkowych i strat – to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w środę, 1 lipca 2020 roku. Kolejne nowelizacje planowane są - póki co - na październik.

30.06.2020

Rozliczenia niezapłaconych faktur według nowych zasad

CIT PIT

Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.

29.06.2020

Zmiany w podatku u źródła kolejny raz później

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów po raz kolejny odracza przepisy dotyczące wejścia w życia zmian w zakresie podatku u źródła. Z nowo wydanych rozporządzeń wynika, że termin obowiązującego wyłączenia stosowania nowych przepisów o obligatoryjnym mechanizmie poboru podatku u źródła został przesunięty o kolejne pół roku, tj. do 31 grudnia 2020 roku.

25.06.2020

Ulga B+R powinna uwzględniać transformację cyfrową

CIT PIT

Pandemia nie zmieniła trendu, ona go tylko podkreśliła. Biznes wymaga niezwłocznej transformacji cyfrowej. Polscy przedsiębiorcy, jeśli chcą skutecznie konkurować na rynkach światowych, powinni ponieść ten wysiłek i wesprzeć realizację procesów w organizacji w sposób zdalny. Jaką rolę w tym procesie może odegrać państwo? – piszą Tomasz Kassel i Marcin Sidelnik z PwC.

24.06.2020

Prezydent za uszczelnieniem systemu podatkowego

CIT VAT

Implementacja unijnych dyrektyw uszczelniających systemy podatkowe - to cel podpisanego w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę pakietu zmian w sześciu ustawach - m.in. o CIT i VAT. Nakładają one na szefa KAS obowiązek przekazywania informacji o transgranicznych schematach podatkowych organom podatkowym innych państw członkowskich.

23.06.2020

Pod koniec maja deficyt budżetowy sięgnął 25,9 mld zł

Finanse publiczne CIT PIT VAT

W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.

21.06.2020
Prawo.pl