Organizacja i udział w targach może być kosztem, ale tylko w części

CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy

Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.

05.12.2019

Rozliczenie CIT już na nowych drukach

CIT

Resort finansów przypomina, że zostały wprowadzone nowe wzory formularzy dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. Nowe druki obowiązują od 1 grudnia 2019 roku. Stosuje się je do osiągniętych dochodów, uzyskanych przychodów i poniesionych strat od 1 stycznia 2019 roku.

03.12.2019

Podatek u źródła też wymaga należytej staranności

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące poboru przez płatników podatku u źródła cały czas wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Mimo, że stosowanie części nowych regulacji wyłączono do końca bieżącego roku, płatnicy mierzą się już z bardzo istotnymi wyzwaniami. W rezultacie z wprowadzonych uproszczeń trudno jest skorzystać.

03.12.2019

Tajemnica bankowa nie stanowi już bariery do wymiany informacji dla celów podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

W ciągu ostatniej dekady znacznie wzmocniono wielostronną współpracę podatkową mającą na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Kluczową rolę w tym procesie odegrało Ogólnoświatowe Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych – piszą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

27.11.2019

Od nowego roku brak zapłaty zmusi do korygowania rozliczeń podatkowych

CIT PIT

W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował koniecznością korekty dochodu. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą na nim dłużnicy – wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

27.11.2019

Podatek od dużego handlu nadal odroczony

CIT

Rząd zdecydował we wtorek o przedłużeniu zawieszenia stosowania podatku od sprzedaży detalicznej o kolejne pół roku. Ma to związek z oczekiwaniem na ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE sporu Polski i Komisji Europejskiej w tej sprawie. Według zapowiedzi TSUE, zapadnie ono za mniej więcej 10 do 12 miesięcy.

26.11.2019

Branży IT trudno skorzystać z ulgi na innowacje

CIT PIT

Mimo, że ulga podatkowa IP BOX funkcjonuje od początku roku, cały czas nie wiadomo do końca, jak z niej skorzystać. Problemy ma zwłaszcza branża IT. Wątpliwości dotyczą m.in. programów komputerowych, oprogramowania i gier. Nie jest jasne, kto finalnie ma prawo do niższej stawki podatku dochodowego.

20.11.2019

Morawiecki zapowiada kolejne uproszczenia podatków

CIT Małe i średnie firmy

Możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności amortyzacji, i wprowadzenie zmian z rozliczaniu CIT przez mikro i małe firmy zapowiedział w wygłoszonym we wtorek expose premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o tzw. estoński CIT, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Wcześniej postulowała to Platforma Obywatelska.

19.11.2019

Do rozliczenia ulgi B+R sama księgowa może nie wystarczyć

CIT PIT

Firmy optymistycznie podchodzą do zasad rozliczania ulgi na badania i rozwój. Dla 28 proc. przedsiębiorstw, które choć raz skorzystały z odliczenia, najbardziej problematyczna była dokumentacja działalności B+R. Zdaniem ekspertów, najtrudniejsza jest ewidencja kosztów. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu Ayming Polska „Ulga B+R. Małymi krokami do większej innowacyjności”.

19.11.2019

Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

18.11.2019

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej można ustalić metodą szacunkową

Ordynacja CIT Małe i średnie firmy

Ustawodawca nie uzależnił możliwości ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej metodą szacunkową, jak i wysokości tego dochodu od sposobu rozliczeń między kontrahentami. Nie ma więc przeszkód do ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej metodą szacunkową w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych

15.11.2019

Fiskus skutecznie „zabija” interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe znalazły kolejny sposób na zakwestionowanie ochronnej cechy interpretacji indywidualnych dla podatnika, który o tę interpretację wystąpił. To stan faktyczny, który fiskus drobiazgowo sprawdza w trakcie kontroli czy postępowania. Wszystko po to, by móc wykazać, że w konkretnej sytuacji interpretacja nie działa.

15.11.2019

Ruszają prace nad objaśnieniami w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z PIT i CIT

CIT PIT

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem objaśnień podatkowych, dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

08.11.2019

Wieńce, kwiaty i znicze to nie reprezentacja

CIT PIT

Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

01.11.2019

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

CIT VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.10.2019

MF: Zaproponujemy całkowicie nowe podejście do podatków dochodowych

CIT

Teza, że wzrost wpływów z CIT jest głównie konsekwencją programu 500+, nie znajduje odzwierciedlenia w danych podatkowych. 60-proc. wzrost dochodów z CIT nie sposób wyjaśnić głównie konsumpcją. Tempo wzrostu wpływów z CIT było ponad dwukrotnie wyższe niż wzrost PKB – mówi Maciej Żukowski, dyrektor w Ministerstwie Finansów.

30.10.2019

Duże sklepy zapłacą dodatkowy podatek?

Ordynacja CIT

Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.

29.10.2019

Związek poniesionych wydatków z kosztami musi wykazać sam podatnik

CIT PIT VAT

Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.

29.10.2019

Wspólnota mieszkaniowa musi opodatkować dochody z reklamy

CIT

Przychody z reklamy umieszczonej na budynku nie dają prawa do zwolnienia z CIT. Nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tylko takie nie podlegają opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, że będą przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

28.10.2019