Prawo.pl
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT
Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
15.09.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
VAT Prawo gospodarcze
Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.
Krzysztof Koślicki
14.09.2020
VAT Rachunkowość
Podatnik nie odnosi wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez bank opłat za zajmowany przez niego bezpodstawnie lokal. Nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodu wykazanego przez bank w informacji PIT-11.
Wiesława Moczydłowska
12.09.2020
Domowe finanse PIT
Podatnik, decydując się na złożenie korekty, pośrednio naraża się na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Warszawie. Zdaniem ekspertów, to całkowicie niezgodne z prawem. Przepisy określają wysokość sankcji, natomiast nie nadają organom kompetencji do jej nałożenia – zwłaszcza w przypadku pokontrolnej korekty deklaracji.
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Najpewniej od stycznia 2021 roku nie będzie trzeba pobierać wyższego podatku od dywidend wypłacanych na rzecz polskich rezydentów. Także tzw. reżim zwrotowy zostanie ograniczony do płatności biernych. Chodzi tu m.in. o odsetki i należności licencyjne. To bardzo ważne. Przedsiębiorcy nabywający z zagranicy usługi niematerialne nie będą musieli pobierać wyższego podatku u źródła
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
CIT PIT

Łamigłówki umysłowe ministra finansów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Minister finansów minął się chyba z powołaniem. Zamiast tworzyć jasne i precyzyjne prawo, wziął się za układanie szarad i łamigłówek. Potwierdza to najnowszy projekt resortu dotyczący przedłużenia terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Problem jednak w tym, że takich przykładów jest znacznie więcej. Może to potwierdzić każdy, kto choć raz musiał przeczytać jakiś przepis podatkowy.
Krzysztof Koślicki
10.09.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Problematyczne stawki ryczałtu dla gier komputerowych

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych rzeczy w grach komputerowych nie mogą być opodatkowane stawką 3 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka 8,5 proc. może być zastosowana tylko, jeśli usługi nie są związane z oprogramowaniem. Dla usług oprogramowania stawka ta wynosi zaś 17 proc. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
10.09.2020
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Czynny żal podatników w epoce online coraz mniej skuteczny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Profesjonalizacja działania fiskusa, jednolite pliki kontrolne i elektroniczne rozliczenia podatków powodują, że urzędnicy na bieżąco mogą weryfikować ich poprawność. Automatyczne przekazywanie informacji może jednak skutecznie utrudnić korzystanie przez podatników z prawa do czynnego żalu. Wymaga on przyznania się do nieprawidłowości. Problem w tym, że urząd o wszystkim może już wiedzieć.
Krzysztof Koślicki
10.09.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.
Krzysztof Koślicki
09.09.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.
Wiesława Moczydłowska
09.09.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.
Agnieszka Rzeszut
09.09.2020
CIT PIT Rachunkowość
Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.
Krzysztof Koślicki
09.09.2020
CIT PIT
W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.
Krzysztof Koślicki
08.09.2020
CIT PIT
Świadczenie pieniężne, które ZAiKS wypłacił twórcom z tytułu odsetek pochodzących z lokowania pieniędzy za korzystanie z ich utworów na rachunkach bankowych, można uznać za rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.
Wiesława Moczydłowska
08.09.2020
VAT
W ujęciu globalnym znaczenie koncepcji stałego zakładu (permanent establishment, PE) w międzynarodowym prawie podatkowym maleje ze względu na rozrastającą się sferę gospodarki cyfrowej, która nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą stałej placówki. W Polsce natomiast, w kontekście sporów między podatnikami a organami podatkowymi, problem zakładu cały czas jest bardzo istotnym tematem
Błażej Kuźniacki
08.09.2020
PIT
Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
08.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.
Krzysztof Koślicki
08.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Najpewniej już od stycznia 2021 roku całkowicie zmienią się zasady rozliczania podatku dochodowego przez spółki komandytowe. Rząd chce, by stały się one podatnikami CIT. Dodatkowo, wszyscy płacący CIT będą musieli sporządzać i podawać do publicznej wiadomości stosowane przez siebie polityki podatkowe. To tylko niektóre zmiany z reformy PIT, CIT i ryczałtu, której założenia przedstawił rząd.
Krzysztof Koślicki
07.09.2020
CIT PIT
Pracodawca i pracownik mają swobodę w kształtowaniu zasad ustalania wynagrodzenia autorskiego. Jeśli uzgodnią wysokość udziału wynagrodzenia autorskiego w całkowitym wynagrodzeniu pracownika, to do tej części wynagrodzenia możliwe jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To wyrok ważny zwłaszcza dla branży IT.
Wiesława Moczydłowska
07.09.2020
PIT Rachunkowość
Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie pokazuje, że skarbówka cały czas uważa, że celem istnienia podmiotów powiązanych jest unikanie podatków. Same powiązania to jednak za mało, by uznać transakcję za nierynkową. Chcąc podważyć cenę, organy podatkowe muszą dokonać oceny porównywalności wszystkich warunków kontraktu.
Krzysztof Koślicki
07.09.2020
CIT PIT

Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Ostatnie interpretacje potwierdzają, że organy podatkowe coraz przychylniej patrzą na przedsiębiorców, którzy chcą się uczyć. Skarbówka pozwala na to, by wydatki związane z edukacją, udziałem w szkoleniach, kursach czy studiach zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
05.09.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Polacy pracujący za granicą, którzy pozostają polskimi rezydentami podatkowymi i dotąd nie musieli płacić podatku dochodowego w Polsce, bo korzystali z tzw. ulgi abolicyjnej, od przyszłego roku będą musieli podzielić się dochodem z polskim fiskusem. Rząd planuje bowiem likwidację tzw. ulgi abolicyjnej. I to prawdopodobnie już od 1 stycznia 2021 r.
Grażyna J. Leśniak
04.09.2020
CIT PIT
Nowe regulacje dotyczące podatku u źródła budzą wątpliwości interpretacyjne od samego początku ich obowiązywania. Mimo, że od tego czasu minister finansów przygotował projekt objaśnień podatkowych, a organy i sądy niemal codziennie wydają nowe orzeczenia w tym zakresie, przedsiębiorcy wciąż stoją przed problemami praktycznymi. W styczniu natomiast podatników czekają kolejne zmiany.
Agnieszka Wnuk Robert Lipiński
04.09.2020
CIT Doradca podatkowy
Zwrot kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych związanych z działalnością urzędu gminy, stanowi po stronie pracowników przychód. Z ustawy o pracownikach samorządowych ani z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika bowiem, aby pracownikom z tytułu używania prywatnego samochodu do celów służbowych przysługiwał zwrot kosztów przejazdów
Wiesława Moczydłowska
04.09.2020
PIT Rachunkowość
Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.
Robert Horbaczewski
04.09.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo

Prowadzenie firmy w mieszkaniu to wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoje firmy w miejscu zamieszkania, mogą być zmuszeni do płacenia wielokrotnie wyższego podatku od nieruchomości. Będzie tak zwłaszcza, jeśli zdecydowali się też z tej okazji rozliczać koszty uzyskania przychodów. Problem nabiera istotnego znaczenia, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, gdy wiele osób świadczy usługi zdalnie. Zdaniem ekspertów, podatku można jednak uniknąć.
Krzysztof Koślicki
04.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek doradców podatkowych o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych. W konsekwencji sprawa dotyczy tajemnicy doradców podatkowych. Do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wpłynęło zawiadomienie prezes TK o skierowaniu wniosku do merytorycznego rozpoznania.
Krzysztof Koślicki
03.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych i innych wydatków dotyczących zaplanowanego wypoczynku, wskutek odwołania przez pracodawcę zgody na urlop, ma charakter odszkodowawczy i nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
03.09.2020
PIT Prawo pracy