Prawo.pl
21 i 22 października odbędzie się XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa - „Podatki jutra”. Tegoroczna edycja będzie w formie online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Główne tematy to: wpływ kryzysów gospodarczych na system podatkowy, podatki po kryzysie i futurologia podatkowa, czyli podatki przyszłości.
Krzysztof Koślicki
24.09.2020
Ordynacja Dla studenta
W przyszłą środę, 30 września, odbędzie się akcja ostrzegawcza pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie ona polegała na wyłączeniu komputerów od godz. 10 do 10.20. Urzędnicy nie zgadzają się m.in. na zamrożenie płac w sferze budżetowej i redukcję zatrudnienia.
Krzysztof Koślicki
24.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna
Od stycznia 2021 roku podatnik nigdy nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Do tego doprowadzi przygotowywana zmiana przepisów. Raporty będą składać firmy współpracujące z podmiotami, które swoich klientów mają w tzw. rajach podatkowych. Trzeba więc będzie ich prosić o specjalne wykazy.
Krzysztof Koślicki
24.09.2020
Ordynacja CIT
Ministerstwo Finansów chciałoby, aby ulgę na robotyzację i automatyzację produkcji można było stosować już w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 roku. Potwierdził to w środę Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.
Krzysztof Koślicki
23.09.2020
CIT PIT

WSA: Sprzedaż przedsiębiorstwa bez sankcyjnej stawki PCC

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Podatnik nie naraża się na zastosowanie najwyższej, sankcyjnej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku braku wyodrębnienia wartości rzeczy lub praw majątkowych w treści umowy cywilnoprawnej. Takie wyodrębnienie wystarczy w bilansie. Potwierdził to WSA we Wrocławiu.
Wiesława Moczydłowska
23.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Najnowsza interpretacja podatkowa pozwala sprzedającym na unijny rynek stosować 0-proc. VAT. Nie trzeba w tym celu prowadzić żmudnej dokumentacji. By potwierdzić wywóz, można stosować albo przepisy unijnego rozporządzenia, albo polskiej ustawy o VAT. Wystarczające będą dokumenty elektroniczne i maile. Potwierdzenia papierowe nie są już wymagane.
Krzysztof Koślicki
23.09.2020
VAT Rachunkowość Prawo europejskie
Zamierzamy wprowadzić zerową stawkę podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji. Zapowiedział też zmianę kryteriów rekrutacji do pracy, by w ocenie uwzględniać również hobby i zainteresowania.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
PIT Dla studenta

Samochód dla niepełnosprawnego bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Opieka zdrowotna
Prywatny zakup samochodu powoduje do zasady obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeśli pojazd jest jednak kupowany przez osobę niepełnosprawną daniny płacić nie trzeba. W takim przypadku nie ma też obowiązku składania deklaracji podatkowej.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Opieka zdrowotna

Problematyczne opodatkowanie parkingów na dachach budynków

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości parkingów, które zlokalizowane są na dachach budynków cały czas jest źródłem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednoznacznego rozstrzygnięcia brak. Problem dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, galerii handlowych, a nawet biurowców i firm działających w branży nieruchomości komercyjnych – pisze Filip Kaplita z Deloitte.
Filip Kaplita
22.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Upływ terminu na zawiadomienie pełnomocnika podatnika następuje z chwilą odbioru pisma doręczonego w drodze elektronicznej. Moment wpłynięcia dokumentu na jego skrzynkę elektroniczną nie ma znaczenia. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale, rozpatrując kwestię skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Pracodawca nie musi doliczać pracownikom dodatkowego przychodu od paliwa w służbowym samochodzie. Określony w przepisach kwotowy ryczałt zawiera w sobie wszystkie wydatki związane z prywatnym korzystaniem z firmowego auta. Minister Finansów wydał wreszcie długo oczekiwaną interpretację ogólną w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
PIT Rachunkowość
Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
VAT Spółki
Katarzyna Partyga została powołana na stanowisko dyrektora HR w kancelarii Mazars w Polsce. Doświadczenie zdobywała w branży audytorskiej, doradczej i ubezpieczeniowej. Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako audytor w jednej z firm tzw. Wielkiej Czwórki. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora ds. HR i Administracji oraz członka Executive Committee w brytyskiej firmie ubezpieczeniowej Prudential.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
Rachunkowość
Krajowa Administracja Skarbowa w jednej ze spółek akcyjnych wykryła nieprawidłowości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na kwotę ośmiu milionów złotych. Firma zawyżała koszty uzyskania przychodów, a obniżała kwotę przychodów. Kontrola dotyczyła tylko dwóch lat.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
CIT Rachunkowość
Do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów, oprócz urlopu dla poratowania zdrowia. Honorarium twórców musi być natomiast wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – stwierdził MF w interpretacji ogólnej. Eksperci podkreślają wagę wyjaśnień zwłaszcza dla twórców, informatyków, nauczycieli akademickich.
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
PIT Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy byt prawny. Będą to tzw. spółki nieruchomościowe, które będą musiały spełnić szereg dodatkowych obowiązków, jeśli więcej niż połowę ich aktywów będą stanowiły nieruchomości. Projekt przepisów jest jednak błędny. Przyjęcie ich w takim kształcie spowoduje wewnętrzną sprzeczność ustaw o CIT i PIT.
Krzysztof Koślicki
21.09.2020
CIT PIT Spółki
Jedną z „nowości” będzie obowiązek sporządzenia i podania do publicznej wiadomości przez wybranych podatników sprawozdania z realizacji strategii podatkowej za rok podatkowy w którym będzie trzeba poinformować m.in. o realizowanych i planowanych restrukturyzacjach, jeżeli mają one wpływ na podatek płacony przez podatnika lub podmiot powiązany w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Beata Rawa
18.09.2020
CIT PIT
Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się kwoty poniesione na spłatę kredytu. Dotyczy to także odsetek od tego kredytu. Ważne jednak, by był on zaciągnięty przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2020
Domowe finanse PIT

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.
Dorian Lesner
18.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2020
CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
To już przesądzone. Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 roku Stracą, zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze takich spółek. Takie właśnie wnioski nasuwają się po lekturze projektu nowelizacji PIT i CIT ogłoszonego właśnie przez Ministerstwo Finansów. Warto zatem zastanowić się nad zmianą formy prawnej – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
17.09.2020
CIT PIT
30 września 2020 roku zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania jednolitych plików kontrolnych (JPK) autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Od października pliki, które będą połączone z deklaracjami VAT, będzie trzeba wysyłać poprzez nowy system.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
VAT Rachunkowość
Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Najpewniej od początku roku wejdzie w życie duża reforma podatków dochodowych. W środę wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian. Wynika z niego m.in., że podatnikami CIT staną się spółki komandytowe, a firmy będą musiały sporządzać i podawać do publicznej wiadomości swoje polityki podatkowe. Ograniczona zostanie tzw. ulga abolicyjna.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
CIT PIT
Za dwa tygodnie firmy będą musiały zacząć inwentaryzowanie majątku. Dobrze do tego czasu wybrać biegłego rewidenta, by mógł on już uczestniczyć w tych działaniach. W tym roku praca biegłych jest szczególnie utrudniona przez panującą pandemię i np. ograniczony dostęp do dokumentów. Za brak zbadanego sprawozdania grożą jednak surowe kary.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów kończy pracę nad rozporządzeniem, które ma wprowadzić zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych wartości sfinansowanych przez pracodawców w okresie pandemii COVID-19 szczepionek przeciw grypie, otrzymywanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo