Prawo.pl

Nie można wywozić leków i maseczek

Ordynacja Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z występującymi na terenie kraju przypadkami zarażeń koronawirusem, obowiązuje zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych oraz wyrobów medycznych takich jak maseczki ochronne. Ograniczenie to ma charakter prewencyjny.
Krzysztof Koślicki
12.03.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo

MF chce ułatwić korzystanie z pieniędzy pozabudżetowych do walki z epidemią 

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Pracujemy nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniono, chodzi o przesuwanie środków z różnych części do części zdrowie, do walki z koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Urzędy skarbowe zachęcają klientów do załatwiania spraw zdalnie - korzystania z e-usług oraz kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie. Ministerstwo Finansów przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje pozwalają na rozliczanie podatków z domu. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
11.03.2020
PIT VAT Koronawirus a prawo
Osoby, które są w związku małżeńskim i mają wspólność majątkową, mogą poprosić skarbówkę o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Żona ani mąż nie muszą nawet wyrazić zgody, aby tzw. druga połówka zweryfikowała ich rozliczenia podatkowe. Uzyskanie dokumentu kosztuje 21 złotych.
Krzysztof Koślicki
11.03.2020
Ordynacja
Ulgi i ułatwienia w płaceniu należności do fiskusa i ZUS, dopłaty do kredytów, wsparcie dla firm zmuszonych do przestojów – takie zmiany ma wprowadzić specjalna ustawa, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju. Pakiet osłonowy ma ochronić przedsiębiorców przed skutkami epidemii koronawirusa.
Jolanta Ojczyk
10.03.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Podatnicy, którzy już to rozliczyli, będą mogli złożyć korekty.
Krzysztof Sobczak
10.03.2020
Domowe finanse PIT
Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.03.2020
Domowe finanse PIT
Wartość Nagrody Nobla przyznanej Oldze Tokarczuk to 9 mln koron, czyli ponad 3 mln 370 tysięcy złotych. Gdyby nie zwolnienie, podatek mógłby wynieść prawie 1 mln zł. Ze zwolnienia skorzystać będą mogli również przyszli potencjalni polscy nobliści.
Agnieszka Matłacz
10.03.2020
PIT

Marcin Obroniecki szefem nadzoru nad audytem

Finanse publiczne Rachunkowość
Minister finansów Tadeusz Kościński powołał Marcina Obronieckiego (na zdjęciu z prawej) na prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), która sprawuje m.in. nadzór nad przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Swoje obowiązki zacznie on pełnić we wtorek 10 marca 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Finanse publiczne Rachunkowość
Trzy nowe rekomendacje, które dotyczą opisu metody marży transakcyjnej netto (TNMM), opisu metody ceny odprzedaży oraz interpretacji i zakresu stosowania przepisów o restrukturyzacji w obszarze cen transferowych - to efekt zorganizowanego na początku tego miesiąca przez resort finansów IX Forum Cen Transferowych.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
CIT Prawo gospodarcze
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że istnieje sposób na legalne uniknięcie obowiązkowego dzielenia płatności. Wystarczy wystawić fakturę na usługę kompleksową i nie wskazywać w niej szczegółowo towarów – nawet jeśli ich osobna sprzedaż wymagałaby split paymentu. To kolejne korzystne stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Eksperci radzą jednak uważać.
Krzysztof Koślicki
09.03.2020
VAT Rachunkowość
Minister finansów wydał w sobotę rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych, które tego samego dnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie.
Jolanta Ojczyk
07.03.2020
Akcyza Koronawirus a prawo
Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy mogą skorzystać z różnych form rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Ustawa o PIT przewiduje m.in. rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko. Dzięki tej metodzie rodzic może zapłacić znacznie niższy podatek.
Krzysztof Koślicki
07.03.2020
Domowe finanse PIT
Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która ma poszerzyć listę tzw. podmiotów zobowiązanych. Nowym elementem ma być m.in. obowiązek rejestracji obrotu walutami wirtualnymi.
Krzysztof Sobczak
05.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse
Resort finansów udowadnia, że potrafi słuchać podatników i korzysta z ich sugestii przy tworzeniu prawa. Tłumaczy m.in. że zidentyfikowało błędy w uchwalonym prawie i wydało interpretacje ogólne. Przychyliło się też do wniosku podatników o wydłużenie terminu na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy.
Prawo.pl
05.03.2020
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które wprowadzi wzór nowego formularza dotyczącego raportowania cen transferowych i rozliczeń między podmiotami powiązanymi. Druk TP-R ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Trzeba będzie w nim podawać wiele bardzo szczegółowych informacji o zawieranych transakcjach.
Krzysztof Koślicki
05.03.2020
CIT Spółki
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w ramach rocznego PIT. Wydatki na ten cel można odliczyć bez żadnego limitu. Remont nie musi mieć indywidualnego charakteru. Musi być jednak podyktowany potrzebami osoby niepełnosprawnej.
Krzysztof Koślicki
05.03.2020
Domowe finanse PIT
515 banków spółdzielczych może zaliczać składki na system ochrony instytucjonalnej w koszty. Tak wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd wskazał m.in., że prawo zobowiązuje banki do ponoszenia takich kosztów w celu zachowania lub zabezpieczenia przychodów - pisze Piotr Trescher, radca prawny, pełnomocnik jednego z banków będących stroną postępowania.
Piotr Trescher
05.03.2020
CIT
Marian Banaś, prezes NIK, jest doradcą podatkowym - na listę wpisał się, gdy był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. I choć świadczenie usług zawiesił, to może zacząć doradzać w podatkach. To nie jedyny urzędnik resortu finansów, który uzyskał swoje uprawnienia bez egzaminu. Ustawowa furtka budzi poważne wątpliwości nie tylko ekspertów, ale i pracowników skarbówki.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2020
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu – tak brzmi temat przewodni szóstej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Program Ministerstwa Finansów jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych.
Krzysztof Koślicki
04.03.2020
Ordynacja Szkoła i uczeń
W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenia się w firmach koronawirusa i innych chorób pracodawcy masowo wyposażają biurowe łazienki i kuchnie w ręczniki papierowe, mydła antybakteryjne i inne środki higieniczne. Wydatki na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika z też z prawa pracy.
Krzysztof Koślicki
04.03.2020
CIT PIT

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.
Krzysztof Koślicki
04.03.2020
CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Obowiązkiem organu wydającego interpretację jest odniesienie się do wszelkich kwestii o istotnym znaczeniu i przedstawienie uzasadnienia swojego stanowiska w sposób wyczerpujący i przekonujący. Uzasadnienie powinno zawierać nie tylko przytoczenie przepisów, ale również wyjaśnienie ich znaczenia w kontekście danego stanu faktycznego. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.
Wiesława Moczydłowska
03.03.2020
Ordynacja
Za 2019 rok podatnicy mają pierwszy raz możliwość skorzystania z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł wydatków poniesionych przez podatnika na wszystkie realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne we wszystkich posiadanych lub współposiadanych przez niego budynkach kwalifikujących się do ulgi.
Krzysztof Koślicki
03.03.2020
Domowe finanse PIT
Magdalena Rzeczkowska od wtorku zostanie Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Na tym stanowisku zastąpi Piotra Walczaka - poinformowało w poniedziałek, 2 marca 2020 roku, Ministerstwo Finansów.
Grażyna J. Leśniak
02.03.2020
Administracja publiczna
2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.
Krzysztof Koślicki
02.03.2020
CIT VAT Doradca podatkowy
Odliczenie pełnego VAT od firmowego samochodu i paliwa wymaga wykazania, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Udowodnienie tego faktu nie jest jednak proste. Dla skarbówki nawet potencjalna możliwość wykorzystania auta dla celów prywatnych wyłącza możliwość odliczenia całej daniny.
Krzysztof Koślicki
02.03.2020
VAT Spółki Małe i średnie firmy
W poniedziałek, 2 marca, mija termin złożenia PIT-28 za 2019 rok. Zeznanie można rozliczyć za pomocą systemu e-Deklaracje lub po raz pierwszy w tym roku przez Twój e-PIT. Cały czas można też wypełnić druk w formie papierowej i wysłać do urzędu skarbowego.
Krzysztof Koślicki
01.03.2020
Domowe finanse PIT
Standardowo na zwrot podatku trzeba czekać trzy miesiące od dnia złożenia deklaracji. Szybciej, bo w ciągu 45 dni, pieniądze otrzymają podatnicy, którzy swój roczny PIT złożą przez system e-deklaracje lub skorzystają z usługi Twój e-PIT. W tym roku nawet jeśli podatek rozliczyliśmy wcześniej, termin zwrotu liczy się dopiero od 15 lutego.
Krzysztof Koślicki
29.02.2020
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów zdecydowało o obniżeniu stawki podatku akcyzowego na paliwo. Kierowcy jednak jej nie zauważą. W tym samym czasie podniesiona zostanie bowiem wysokość opłaty paliwowej. Resort deklaruje, że chodzi o zwiększenie wpływów do krajowego funduszu drogowego na realizację inwestycji drogowych.
Krzysztof Koślicki
28.02.2020
Akcyza