SLD: zrobimy wszystko by powstrzymać tę inicjatywę
W ostatnich tygodniach kontrowersje budziła podpisywana przez lekarzy Deklaracja Wiary, w której uznawali prymat prawa bożego. W internecie pojawił się apel, by podobne deklaracje mogli składać nauczyciele. Przedstawiciele SLD oraz Twojego Ruchu na zorganizowanych w środę konferencjach prasowych wyrazili swój sprzeciw wobec deklaracji sumienia dla nauczycieli.
"Stoczyliśmy bój z lekarzami, którzy podpisali deklarację wiary i z ich przewodnikiem, czyli z prof. Bogdanem Chazanem. Udało nam się powstrzymać prof. Chazana i cieszymy się, że nie jest już dyrektorem placówki (miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie - PAP). Ale okazuje się, że Kościół chce kolejny obszar zawłaszczyć, tym razem polską edukację i pojawia się w internecie deklaracja wiary nauczycieli" - mówił na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Deklaracja wiary nauczycieli - nauczam prawdy, ale zgodnej z poglądami Kościoła Katolickiego>>

Zapowiedział, że parlamentarzyści Sojuszu "będą robić wszystko, aby powstrzymać wprowadzenie takiej deklaracji wiary dla nauczycieli do systemu edukacji". "Polski Kościół chce rozpocząć taką wojnę nikomu w Polsce niepotrzebną" - ocenił polityk Sojuszu.
Joński poinformował też, że SLD już wystąpił do minister edukacji o przygotowanie raportu nt. przestrzegania neutralności światopoglądowej w szkołach. Zdaniem rzecznika SLD taki raport jest potrzebny, "tym bardziej, że lekcje etyki są fikcją, a jednocześnie jest presja ze strony księży i nauczycieli, żeby uczniowie byli na lekcjach religii".

Minister edukacji: szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo>>


"SLD będzie walczyło o rozdział Kościoła od państwa we wszystkich sferach, bo jak tak dalej pójdzie, będziemy mieli kolejne deklaracje wiary. Dlatego rozpoczynamy bój o to, by takiej deklaracji wiary nauczyciel nie musiał podpisywać" - zapowiedział Joński.
Warszawska radna SLD Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła na konferencji, że deklaracja wiary nauczycieli jest próbą wprowadzenia "reżimu religijnego" do szkół.@page_break@"Te deklaracje dotyczą zawodów zaufania publicznego: lekarzy, którzy mają wpływ na nasze życie i zdrowie, oraz nauczycieli, którzy mają wpływ na wychowanie polskiej młodzieży, a ta powinna mieć prawo wybrania swojej etycznej drogi. Etyka w Polsce, i nie tylko, nie zaczyna się i nie kończy na Kościele katolickim" - podkreśliła.

Twój Ruch: to niezgodne z Konstytucją
Podobne stanowisko w tej sprawie wyraził klub Twojego Ruchu. "Klauzula sumienia dla nauczycieli to kolejny przejaw budowania państwa wyznaniowego w Polsce. To kolejny etap pełzającej klerykalizacji życia publicznego w Polsce" - ocenił poseł tej formacji Wincenty Elsner.
Dodał, że taka deklaracja jest niezgodna z konstytucją, która zakłada neutralność światopoglądową państwa. "Kolejnym elementem życia publicznego, po lekarzach, który chce wprowadzić taką dominację wiary jest polska szkoła publiczna" - mówił Elsner. "Zanim ta deklaracja sumienia przybierze formę ustawy, zanim zaczną się pod nią podpisywać nauczyciele, mówimy tej deklaracji nie" - dodał.

Katolickie szkoły nie chcą rządowego podręcznika>>

"Tendencja w kierunku państwa wyznaniowego w Polsce bardzo się nasila. Polskiej szkole nie potrzeba tego, by podzielić nauczycieli na tych, którzy odwołują się do klauzuli sumienia, oraz tych którzy się do niej nie odwołują. Polskiej szkole potrzeba dobrej, nowoczesnej edukacji, rozumu, wiedzy, otwartości na świat i tego, by uczniowie byli uczeni myślenia, a nie formatowani na jeden wzór Kościoła katolickiego" - mówiła wicemarszałek Sejmu, reprezentująca TR Wanda Nowicka.(PAP)

Polecamy: RPO: program nauczania nie musi być zgodny z poglądami rodziców