Na dodatek motywacyjny nie trzeba pracować pół roku

Kadry w oświacie

Nie można uzależniać przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego dla nauczycieli od dodatkowej przesłanki przepracowania w szkole co najmniej sześć miesięcy – stwierdził wojewoda podkarpacki. Uznał, że tak sformułowany zapis regulaminu narusza przepisy Karty Nauczyciela i jest sprzeczny z Konstytucją.

14.02.2019

WSA: Gdy są wątpliwości komisja konkursowa może żądać wyjaśnień

Kadry w oświacie

Komisja konkursowa miała podstawy aby przypuszczać, że w złożonym przez kandydatkę na dyrektora szkoły oświadczeniu doszło do omyłki. Zamiast wezwać ją do złożenia wyjaśnień, nie dopuściła do konkursu. Bezprawnie – stwierdził WSA w Gdańsku.

04.02.2019

NSA: Tylko poważne zarzuty natychmiast pozbawią dyrektora szkoły stanowiska

Choć działania podjęte przez dyrektora placówki edukacyjnej doprowadziły do negatywnych skutków finansowych, nie było podstaw by odwołać go w trybie interwencyjnym. Ten jest bowiem zarezerwowany dla sytuacji nadzwyczajnych, gdy każdy kolejny dzień zwłoki łączy się z ryzykiem poważnych zaburzeń w pracy jednostki - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.

28.01.2019

WSA: Przeniesionego dyrektora gimnazjum nie odwołuje burmistrz

Zarządzanie oświatą

Były dyrektor gimnazjum został z mocy prawa przeniesiony na stanowisko wicedyrektora w szkole podstawowej. WSA stwierdził, że zarządzenia o jego odwołaniu nie wydaje wójt i w tym zakresie wydany akt był zgodny z prawem. Jednakże o jego nieważności przesądził między innymi brak materialnoprawnej podstawy odwołania.

23.01.2019

WSA: Indywidualne nauczanie dziecka tylko za zgodą obojga rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wniosek o objęcie dziecka indywidualnym nauczaniem może być złożony przez jednego z rodziców, ale drugiego należy jednocześnie o tym fakcie zawiadomić. Jeżeli sprzeciwi się wydaniu orzeczenia, organ powinien zawiesić postępowanie do czasu, gdy sąd rodzinny podejmie za rodziców decyzję. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

21.01.2019

WSA: Powierzenie zadań BHP bez umowy jest iluzją

Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą

Działanie służb BHP w placówce oświatowej nie może opierać się na nieokreślonej iluzji istnienia relacji prawnej pomiędzy dyrektorem a podmiotem, któremu obowiązki on powierzył - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i skargę dyrektora zespołu szkół oddalił.

02.01.2019

WSA: Kto dostał nagrodę w MEN można ujawnić, ale uzasadnienia już nie

Kadry w oświacie

Stowarzyszenie nie udowodniło, że żądana informacja o nagrodach urzędników poprawi funkcjonowanie ministerstwa, a więc nie otrzyma informacji przetworzonej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Gdyby chodziło tylko o nazwiska i sumy, to można by było ją ujawnić - dodał sąd.

31.12.2018

Nauczycielskie oko mogło uchronić przed wypadkiem

Uczennica uderzyła inną drzwiami od szatni powodując poważny uraz kolana. Zdarzeniu można było zapobiec, gdyby nadzór nad uczniami sprawowany był należycie – stwierdził Sąd Okręgowy w Świdnicy. Według sądu sama obecność nauczyciela na korytarzu mogła wpłynąć dyscyplinująco na uczniów.

29.11.2018

SA: O tym czy dotacja była zbyt niska zadecyduje sąd administracyjny

Finansowanie oświaty

Sprawa o ustalenie wysokości dotacji na niepubliczne przedszkole nie może być poddana pod osąd sądu cywilnego. Przyznanie, obliczenie i wypłatę dotacji przez organ publiczny należy bowiem ocenić jako inny akt administracyjny uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi.

23.11.2018

Nauczyciel nie musi cały czas śledzić e-dziennika

Szkoła i uczeń

Dyrektor szkoły, wyznaczając pilne zastępstwo dla nauczyciela, nie może się ograniczać się jedynie do wpisania tej informacji do e-dziennika i wywieszenia ogłoszenia. Powinien też skontaktować się z nauczycielem, np. telefonicznie – uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie, uchylając karę nagany dla nauczyciela, który nie przyszedł na wyznaczone zastępstwo.

12.11.2018

SN oddala kasację ws. nauczycielki, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim

Kadry w oświacie

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora ws. nauczycielki z Krapkowic, która zdjęła krzyż ze ściany w pokoju nauczycielskim. Skarga dotyczyła wyroku stwierdzającego, że nauczycielkę spotkała dyskryminacja ze strony innych pracowników szkoły. Sądy niższej instancji zasądziły odszkodowanie i zobligowały szkołę do przeprosin.

07.11.2018

WSA: Wydanie duplikatu świadectwa szkolnego jest wyłączone z VAT

VAT Zarządzanie oświatą

Powiat nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wydawania za odpłatnością duplikatów świadectw i legitymacji uczniowskich za pośrednictwem swoich jednostek budżetowych. Taką usługę powiat realizuje jako organ władzy publicznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

05.11.2018

NSA: Każdy może sprawdzić, jak przygotowywana jest matura

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Procedury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące przygotowania zadań i testów na egzaminy są informacją publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie podzielił argumentacji komisji, że to procedura wewnętrzna.

31.10.2018