Sąd: Szkoła odpowiada za wypadek na sali sportowej

Zarządzanie oświatą

Szkoła tak powinna zorganizować lekcje wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Ponosi więc odpowiedzialność za uraz uczennicy uderzonej piłką – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dziewczyna z powodu braku miejsc na ławeczkach w sali sportowej siedziała na podłodze oczekując na swoją kolej gry.

30.05.2020

WSA: Przy naborze do żłobków można preferować dzieci szczepione

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom jest obowiązkiem rodziców (opiekunów). O ile zatem realizacja tego nakazu nie należy do miasta, to może ono zadecydować, że w prowadzonych przez nie żłobkach, preferowane będą dzieci zaszczepione - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

27.04.2020

WSA: Sporne przeniesienie przedszkola nie usunęło dyrektora ze stanowiska

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły podstawowej przeniósł punkt przeszklony, ponieważ chciał zapewnić dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki. Burmistrz skierował do tego pracowników i udostępnił samochód. Po jakimś czasie zaś zarzucił, że działanie dyrektora było nielegalne i odwołał go ze stanowiska. WSA w Olsztynie stwierdził jednak nieważność wydanego w tej sprawie zarządzenia.

24.04.2020

WSA: Przerwa semestralna nie usprawiedliwia bezczynności

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wnioskodawca otrzymał żądaną informację po ponad miesiącu. Dyrektor szkoły bronił się, że trwała przerwa semestralna, a wniosek nie został wysłany na oficjalną stronę liceum. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że nie usprawiedliwia to bezczynności.

21.04.2020

WSA: Udział w strajku nie wyklucza przyznania nagrody

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciel nie ma prawa do wynagrodzenia za okres strajku. Nie wyklucza to jednak możliwości przyznania nagrody. Dlatego w sytuacji obowiązkowego pomniejszenia wynagrodzenia, dyrektorzy szkół teoretycznie mogliby wypłacać środki zgromadzone w funduszu płac z innych tytułów. Tak orzekł WSA w Krakowie.

06.04.2020

WSA: Informacji o wynagrodzeniu nauczyciela nie chroni RODO

Kadry w oświacie

Nauczyciel pełni funkcje publiczne. Ujawnienie ile zarabiają konkretni nauczyciele zatrudnieni w szkole z imienia i nazwiska, z podziałem na przedmiot nauczania, staż pracy i wymiar godzin pracy nie narusza RODO – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

15.02.2020

WSA: Nie wolno likwidować klasy w ciągu roku szkolnego

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Rekrutacja w ciągu roku szkolnego do równoległej klasy była nielegalna, podobnie jak rozwiązanie jednej z klas - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. - Nie było jasnych kryteriów przejścia uczniów do innej klasy, więc decyzja ministra edukacji narodowej pozostaje w mocy - dodał sąd.

04.02.2020

WSA: Wiceburmistrz może uczestniczyć w komisji wybierającej dyrektora szkoły

Kadry w oświacie

Pracownik urzędu, który jest jednocześnie osobą powołaną na stanowisko zastępcy burmistrza może być członkiem komisji konkursowej w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej – stwierdził WSA w Poznaniu. Przepisy przewidują udział w komisji „przedstawicieli organu prowadzącego szkołę”.

24.01.2020

WSA: Obcokrajowiec może być dyrektorem liceum

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Cudzoziemiec może zostać dyrektorem liceum ogólnokształcącego o specjalizacji sportowej, nawet jeśli nie ma znajomości języka polskiego poświadczonej egzaminem lub dokumentem - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W dwóch punktach sąd zarządzenie uchylił jako wydane z błędną podstawą prawną.

22.10.2019

WSA: Zaszczepionym dzieciom można przyznać dodatkowe punkty przy rekrutacji

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.

23.09.2019

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.09.2019

SN: Wychowawcy domów dziecka nie dostaną wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wychowawcy placówek opiekuńczo - wychowawczych typu socjalizacyjnego zatrudnieni przed dniem 1 stycznia 2004 r. nie zachowali prawa do wynagrodzenia za godziny zastępstwa i ponadwymiarowe - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

12.09.2019

NSA: Majątek gimnazjum może być przejęty przez szkoły podstawowe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finansowanie oświaty

Jest to pierwszy taki wyrok po reformie edukacji i łączeniu gimnazjów ze szkołami podstawowymi. Gminy mogą regulować uchwałami sytuację majątkową szkół, które są włączane do innych placówek - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z tym, że według NSA "włączenie" szkoły należy rozumieć jako likwidację placówki.

29.08.2019

NSA: Dyrektorka wyzywająca uczniów od "baranów" wraca na stanowisko

Kadry w oświacie

Jeśli konflikt pomiędzy dyrektorem szkoły a grupą rodziców istniał od wielu miesięcy, a jego początek miał miejsce na długo przed odwołaniem w trybie pilnym z powodu znieważania uczniów, to takie odwołanie nie jest skuteczne - taki jest sens orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.08.2019

SN: Matematyczka słusznie pozbawiona pracy za złe wyniki i procesowanie się z dyrektorem

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką matematyki było zgodne z prawem - potwierdził Sąd Najwyższy. Ocena jej pracy była negatywna, gdyż uczniowie twierdzili, że prowadzi zajęcia w sposób niezrozumiały. Ponadto matematyczka była złośliwa i donosiła na swoich uczniów do prokuratury, a dyrektorowi wytoczyła proces o zniesławienie.

13.08.2019

SN: Spory o dotacje oświatowe rozstrzyga sąd administracyjny

Prawo cywilne

Nawet jeśli wniosek o przyznanie dotacji oświatowej szkole niepublicznej na 2017 r. został złożony przed wejściem w życie nowych przepisów, to obowiązują nowe regulacje i roszczenia o zapłatę rozstrzygane są na drodze administracyjnej - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

06.07.2019

SN: Katecheta przywrócony do pracy mimo konfliktu z dyrekcją

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że zasadne było przywrócenie do pracy na stanowisko nauczyciela historii i katechety, który popadł w konflikt z dyrekcją zespołu szkół. Jednak eksperci Fundacji Helsińskiej twierdzą, że katecheci powinni być traktowani w zakresie zatrudnienia tak, jak wszyscy inni nauczyciele.

04.07.2019

Strasburg: Dziecko z porażeniem czterokończynowym może chodzić do szkoły powszechnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rumunia nie naruszyła prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do nauki dziecka z kurczowym porażeniem czterokończynowym uznając, iż dziecko to powinno chodzić do szkoły powszechnej, w której niezbędne udogodnienia były wprowadzane sukcesywnie - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

27.06.2019

WSA: Podwyższając wynagrodzenia nauczycieli, trzeba wysłuchać związkowców

Kadry w oświacie

Wyrażenie opinii o gotowym już projekcie uchwały nie jest tym samym, co podejmowanie działań w celu ustalenia treści tego aktu na etapie jego tworzenia. Wójt gminy nie dopełnił obowiązku uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

14.06.2019