WSA: Bez tajemnicy w sprawie dotacji dla prywatnego przedszkola

Finanse publiczne Zarządzanie oświatą

Przedszkole niepubliczne ma obowiązek podać wysokość dotacji oświatowej. Są to bowiem środki z majątku publicznego, który niezależnie od charakteru podmiotu będącego właścicielem placówki, zostaje w sposób prawny przeznaczony do użytku publicznego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

20.08.2022

WSA: Gmina nie może wymagać, by dzieci jak Jaś i Małgosia chodziły przez las

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Sposób zorganizowania bezpłatnego transportu i opieki nad dziećmi szkolnymi jest obowiązkiem gminy. Ustawodawca zastrzegł jednak, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 3 km, przy czym odległość tę mierzy się po użytkowanych drogach publicznych, a nie drogach gruntowych lub skrótach przez las lub terenach rolnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

11.08.2022

SO: Nie będzie odszkodowania za zaniechanie legislacyjne ministerstwa edukacji

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Zarządzanie oświatą

Sam fakt konieczności wykonania zmian w infrastrukturze i stworzenia nowych warunków dla dwóch dodatkowych roczników w szkołach podstawowych i jednego rocznika w szkołach ponadpodstawowych, nie stanowi szkody - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Oddalił 20 lipca br. jako niezasadny pozew złożony przez władze miasta o odszkodowanie 7,5 mln zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki za wydatki.

20.07.2022

NSA: Wicedyrektor szkoły nie może być zwolniony za krytykowanie pomysłów szefa

Kadry w oświacie Prawo pracy

Aby zwolnić wicedyrektora szkoły musi wystąpić zdarzenie nadzwyczajne, destabilizujące funkcjonowanie placówki i wywołujące konieczność natychmiastowego odsunięcia wicedyrektora od kierowania szkołą, ponieważ dalsze sprawowanie przez niego tej funkcji stanowi istotne zagrożenie. Zwolnienie z powodu krytyki jest nie do przyjęcia - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

21.06.2022

Niezaszczepiony nauczyciel nie dostanie rekompensaty za covidową kwarantannę

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus

Nauczyciel skarżący do sądu pracy o dyskryminację z powodu odbycia kwarantanny swoją szkołę - przegrał, bo podobnie jak wielu pracodawców w Polsce, musiała ona dostosować się do zmian wprowadzonych na skutek pandemii. O kwarantannie decydowały organy inspekcji sanitarnej, nie pracodawca, więc powództwo o zwrot utraconych zarobków było niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku

11.06.2022

SO: Źle dobrana trasa przyczyną wypadku uczennicy na zimowisku

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą

Gdyby instruktor bądź kierownik wypoczynku zapoznali się z mapą tras zjazdowych i właściwie wybrali trasę dla 14-letniej uczennicy, a nie trasę trudną dla bardzo zaawansowanych narciarzy, do wypadku by nie doszło - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i obarczył odpowiedzialnością organizatora wycieczki, mimo że ten zlecił całość wypoczynku osobie trzeciej.

23.05.2022

Wynagrodzenie księdza katechety nie jest jego prywatną sprawą

Kadry w oświacie Administracja publiczna Finansowanie oświaty

Trzeba udostępnić dane o wysokości zarobków księdza proboszcza, który jest też katechetą w zespole szkół, gdyż jako nauczyciel pełni funkcję publiczną. Dane te są jawne, ponieważ pieniądze te są wydatkowane ze środków publicznych, a wykonywanie "funkcji publicznej" nie oznacza, że dana osoba ma wyłączone prawo do prywatności - stwierdzają sądy administracyjne.

31.03.2022

SN: Odpisy na ZFŚS emerytowanych nauczycieli - podstawą suma z całego roku

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Podstawę ustalenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w odniesieniu do nauczycieli będących emerytami, rencistami albo nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, jest suma tych świadczeń pobieranych przez nich w ciągu roku - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

04.03.2022

Sąd: Anglista pasywny i źle oceniany przez uczniów nie wróci do szkoły

Kadry w oświacie Prawo pracy

Aktywność nauczyciela angielskiego w zespole szkół rozkwitła dopiero w ostatnich miesiącach jego stażu. Naprędce postanowił zorganizować dwa konkursy języka angielskiego i dwie wycieczki licząc, że zrekompensuje to ponad dwa lata bezczynności. Na wycieczkę przyszedł tylko jeden uczeń. Nauczyciel dopuścił się jednak wielu nieprawidłowości w prowadzeniu zajęć, więc sąd uznał powództwo o przywrócenie do pracy za niezasadne.

23.02.2022

WSA: Bez uchwały o ogłoszeniu konkursu nie da się powołać dyrektora szkoły

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Zarząd powiatu powołał komisję konkursową, która miała wyłonić kandydata na dyrektora liceum. Nie przyjął jednak wcześniej uchwały o ogłoszeniu konkursu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu podkreślił, że jej podjęcie jest konieczne. Dlatego też zignorowanie tego obowiązku będzie skutkować tym, że wszystkie późniejsze akty i czynności będą istotnie naruszać prawo.

10.02.2022

WSA: Rozwiązanie zespołu szkół bez opinii organizacji związkowej

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Organizacja związkowa zaskarżyła uchwałę w sprawie rozwiązania zespołu szkół specjalnych. Twierdziła, że akt ten wywołuje skutki w sferze warunków zatrudnienia pracowników, więc powinien zostać przez nią zaopiniowany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie podzielił jednak tego poglądu i uznał, że sporna uchwała nie dotyczyła zadań związków zawodowych.

24.01.2022

WSA: Trzeba udostępnić informacje o wydatkach z funduszu socjalnego szkoły

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Informacja wydatkach z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w liceum, w tym o szeroko pojętych wynagrodzeniach, jest informacją publiczną. Na taką kwalifikację wpływa między innymi fakt, że zasady tworzenia i gospodarowania tym funduszem reguluje ustawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

15.11.2021

WSA: Hejtowanie polityków zaprzecza misji dyrektora szkoły

Kadry w oświacie

Dyrektor szkoły podstawowej szkalowała polityków na Twitterze. Burmistrz, zarzucając podwładnej naruszenie godności nauczyciela i szarganie opinii szkoły, odwołał ją ze stanowiska. Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził, że miał do tego prawo. Dyrektor placówki po opuszczeniu murów szkoły nie staje się bowiem osobą prywatną.

02.10.2021

Utrata zaufania to nie powód odwołania dyrektora szkoły w ciągu roku

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Tylko jeśli dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji obowiązków, można go odwołać ze stanowiska w czasie roku szkolnego - uważają sądy administracyjne. Takimi przypadkami są: notoryczne poniżanie i upokarzanie pracowników, nieregulowanie zobowiązań finansowych oraz udowodniona kradzież.

21.09.2021

WSA: Najmłodsi uczniowie też mają prawo do stypendium

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rada gminy wyłączyła uczniów klas I - III szkół podstawowych z możliwości ubiegania się o stypendium. Tłumaczyła to specyfiką oceniania na tym etapie edukacji, który wynika z troski o prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci. Nie przekonało to jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Różnicowanie uprawnień wynikające z faktu uczęszczania do różnych klas jest bowiem sprzeczne z Konstytucją RP.

20.09.2021

Zdjęcie krzyża ze ściany w szkole - Izba Kontroli SN odrzuca skargę prokuratora

Kadry w oświacie Prawo pracy

We wtorek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN pod przewodnictwem prezes Joanny Lemańskiej nie znalazła podstaw formalnych do rozpatrzenia skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego w sprawie dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic. Spór z dyrekcją szkoły miał związek ze zdjęciem przez nią krzyża ze ściany w pokoju nauczycielskim.

14.09.2021

WSA: Stypendium nie tylko dla uczniów z własnej gminy

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Organ uchwalił, że o stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy zamieszkują na terenie gminy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że regulacja ta stanowi istotne naruszenie prawa. Ustawa o systemie oświaty zakłada bowiem, że pomoc jest udzielana uczniom pobierającym naukę na terenie danej jednostki samorządu, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

14.09.2021

WSA: Rozwiązanie stosunku pracy bez wpływu na awans nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rozwiązanie stosunku pracy, przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, nie może prowadzić do bezprzedmiotowości prowadzonego w tym celu postępowania. Stopień ten uzyskuje się w dniu nawiązania stosunku pracy. Tym samym ustanie zatrudnienia w późniejszym czasie nie ma wpływu na postępowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

26.07.2021

WSA: Nawet wątpliwa rezygnacja dyrektora jest wiążąca dla sądu administracyjnego

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Prawo pracy

Dyrektor wskazywała, że złożona przez nią rezygnacja ze stanowiska jest nieważna, ponieważ podpisała ją pod przymusem, co rzutuje na zarządzenie w sprawie odwołania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że kwestia badania wadliwości oświadczeń woli nie należy do kompetencji sądu administracyjnego. Materia ta jest bowiem zagadnieniem z zakresu prawa cywilnego,

14.06.2021

WSA: Bez konsultacji ze związkami zawodowymi nie można obniżyć pensum

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Uchwała w sprawie zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć powinna zostać skonsultowana ze związkami zawodowymi. Dotyczy ona bowiem warunków zatrudnienia w jednostkach oświatowych. Akt ten nie może też obniżać pensum tylko jednej osobie, więc organ powinien określić jednakowe warunki dla wszystkich. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny

07.06.2021