Rozważymy ewentualne zmiany dotyczące wypłaty dodatku uzupełniającego dla pedagogów - deklaruje Ministerstwo Edukacji Narodowej. O zawieszenie wypłat tego świadczenia apelują samorządowcy. Kwestie wynagrodzeń nauczycieli będą dyskutowane w ramach prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Monika Sewastianowicz
13.07.2020
W sądach pierwszej instancji zaczyna już dominować pogląd, że premiowanie zaszczepionych dzieci do przedszkola i żłobka nie jest dyskryminacją. A nieszczepienie nie tyle jest realizacją konstytucyjnej wolności, ile świadomym wyborem polegającym na łamaniu prawa. Powstał jednak problem czy dzieci z odroczonym obowiązkiem traktować tak jak nieszczepione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2020
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W tym roku z powodu nauki zdalnej oceny na świadectwach były lepsze niż zwykle. Sypnęło też świadectwami z biało-czerwonym paskiem. Samorządy mają ustalone regulaminy odnośnie funduszy stypendialnych. Uczniów kwalifikujących się do wypłaty będzie więcej, więc dostaną mniej pieniędzy. Te nigdy nie były wielkie, ale to jednak kolejny wydatek ze szczupłej samorządowej kasy.
Beata Igielska
11.07.2020
Zarządzanie oświatą
Rada gminy może określić wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Przepisy nie przewidują jednak możliwości ograniczenia ustawowych kompetencji dyrektora jako pracodawcy. Dlatego też nie można go zobligować do współdziałania z wójtem przy przyznawaniu dodatków do wynagrodzenia.
Dorian Lesner
10.07.2020
Kadry w oświacie Prawo pracy
Beneficjent dotacji, któremu gmina zaniżyła dotację w latach poprzednich, może żądać jej uzupełnienia na podstawie art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty. To efekt skargi kasacyjnej, która trafiła do Sądu Najwyższego. Pomoże to placówkom niepublicznym w uzyskaniu pieniędzy.
Prawo.pl
09.07.2020
Zarządzanie oświatą
Wydatki poniesione przez podatniczkę na zabiegi rehabilitacyjne świadczone w społecznym integracyjnym liceum ogólnokształcącym dla jej niepełnosprawnego syna można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczyć od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Fiskus na to pozwala.
Wiesława Moczydłowska
09.07.2020
PIT
W tym roku w całej Polsce obowiązuje jednolity harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wynika z niego, że do 10 lipca uczniowie kończący ósme klasy szkoły podstawowej mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz uzupełnienie złożonego wcześniej wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister edukacji zapowiada, że od września uczniowie wrócą do szkół. Nie do końca jednak wiadomo, czy jesienią nie czeka nas druga fala epidemii, dlatego resort przygotowuje się na różne ewentualności. Stąd prawdopodobnie dodanie zdalnej edukacji jako jednego z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na przyszły rok szkolny.
Monika Sewastianowicz
09.07.2020
Zarządzanie oświatą
Żaden obowiązujący przepis, a w szczególności ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nie uprawnia żłobka do udostępniania nagrań z monitoringu. Obraz z monitoringu mógłby zostać udostępniony wyłącznie za zgodą rodziców wszystkich dzieci i osób z personelu znajdujących się w salach - wyjaśnia Joanna Lesińska z LEX Prawo Oświatowe.
Joanna Lesińska
08.07.2020
Zarządzanie oświatą RODO
Rafał Trzaskowski obiecuje, że zadba o zmiany w finansowaniu edukacji oraz skupi się na przywróceniu prestiżu zawodu nauczyciela. Andrzej Duda zapowiada nowoczesną szkołę, utrzymanie programów socjalnych oraz zwiększenie wpływu rodziców na program nauczania.
Monika Sewastianowicz
07.07.2020
Szkoły z dnia na dzień musiały przestawić się na zdalne nauczanie. Niektóre poradziły sobie z tym bardzo dobrze, inne niekoniecznie - rodzice wielu uczniów skarżą się, że ich dzieci czasem w ogóle nie miały kontaktu ze swoimi nauczycielami. Część z nich więc chce, by nauczycieli i szkołę z tego rozliczyć.
Monika Sewastianowicz
07.07.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Maturzyści, którzy nie mogli przystąpić w sesji głównej z powodów zdrowotnych lub losowych, rozpoczną egzaminy w środę. W tym roku egzaminy w terminie dodatkowym będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym. Napiszą je także osoby, które nie mogły napisać egzaminu w czerwcu, bo były objęte kwarantanną.
Monika Sewastianowicz
06.07.2020
Resort edukacji chce w większym stopniu wspierać działalność innowacyjną i będzie do tego zachęcał ogłaszając konkursy oraz zlecając wyższym uczelniom podejmowanie odpowiednich działań w tej sprawie. To kolejny krok w odformalizowaniu tego rodzaju działalności szkół.
Monika Sewastianowicz
06.07.2020
Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane - zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział wniesienie projektu w tej sprawie, a po południu w piątek projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe został wniesiony do Sejmu.
Monika Sewastianowicz
03.07.2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje zadania na maturę ustną. Umożliwi to nowelizacja Prawa oświatowego, której projekt niedługo trafi do Sejmu. Ma to związek ze zmianą zasad przeprowadzania egzaminów - zadania będą ogłaszane w formie komunikatu.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Zarządzanie oświatą
Rząd przygotowuje się do powrotu do tradycyjnej formy nauki w szkole, ale pozostawia możliwość zawieszenia zajęć. Minister Dariusz Piontkowski chce, by powrót do tradycyjnej nauki był możliwy na dotychczasowych zasadach - w klasach o tej samej liczebności, co przed epidemią.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Zarządzanie oświatą
Uczciwe partnerstwo polega na tym, że mamy określone zadania i otrzymujemy pieniądze na ich realizację, niezależnie od tego, jakie dochody mają poszczególne samorządy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. I podkreśla, że finansowanie edukacji wymaga zmian - powinny one objąć również system wynagrodzeń nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Samorząd terytorialny

Będą webinary na temat rekrutacji na studia

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Startować na jeden wybrany kierunek, na jedną uczelnię, czy próbować sił w wielu miejscach? Czekać do końca na liście rezerwowej, czy decydować się od razu po zakwalifikowaniu na pierwszy z wybranych wydziałów? - na te pytania pomogą odpowiedzieć spotkania online „ ABC rekrutacji”.
Monika Sewastianowicz
01.07.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Rzecznik dyscyplinarny będzie miał o 14 dni więcej czasu na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Taką zamianę zakłada przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

UJ: Po wakacjach zajęcia zdalne i tradycyjne

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Od października wykłady będą zdalne, a zajęcia - zdalne oraz tradycyjne - zapowiedział we wtorek rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Ale zastrzegł, że ostateczne decyzje będą zależały od sytuacji epidemicznej i bieżących decyzji rządu. Poinformował też, że rekrutacja na UJ rusza w środę.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Od środy 1 lipca można składać wnioski o pieniądze z trzeciej edycji rządowego programu Dobry Start, który jest znany również pod nazwą 300+. Pieniądze z programu Dobry Start -300 zł - przyznawane są raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Jeżeli kolonie, to najczęściej w Polsce

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W tym roku około 240 tys. dzieci i młodzieży ma skorzystać ze zorganizowanego wypoczynku. Na krajowy wypoczynek ma wyjechać około 160 tys. uczniów, na zagraniczny – ok. 3 tys. - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Około 80 tys. uczniów ma skorzystać w te wakacje z półkolonii.
Monika Sewastianowicz
30.06.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Ruszają wakacyjne praktyki zawodowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Młodociani pracownicy mogą od poniedziałku realizować zajęcia praktyczne u pracodawcy również w okresie ferii letnich, zgodnie z przepisami prawa pracy w tym zakresie. Młodocianym pracownikom przysługiwać będzie obligatoryjnie udzielany przez pracodawcę urlop wypoczynkowy
Monika Sewastianowicz
29.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Niemal 67 milionów odsłon, ponad 2,6 miliona użytkowników i 3580 lekcji - portal resortu cyfryzacji cieszył się dużą popularnością podczas zdalnej nauki. W ciągu trzech ostatnich miesięcy przygotowaliśmy dla nich 3580 lekcji i opublikowaliśmy 18 660 materiałów edukacyjnych – tłumaczy Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.
Monika Sewastianowicz
29.06.2020
Kadry w oświacie
Kara dla opiekuna z ośrodka młodzieżowego za wykorzystywanie małoletnich podopiecznych jest rażąco niska - uznał Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, dotyczącego opiekuna, który wykorzystywał seksualnie dwóch chłopców w wieku poniżej lat 15.
Krzysztof Sobczak
29.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dyrektor szkoły dopuściła się rażących zaniedbań przy organizacji szkolenia. Jedna z uczestniczek, przechodząc przez hol, została przypadkowo uderzona w oko przez ucznia kijem do unihokeja. Gmina musi zapłacić jej 180 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania - uznał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Robert Horbaczewski
27.06.2020
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele podsumowali działalność ministra w kończącym się w piątek roku szkolnym. Szef resortu oświaty nie zyskał sobie ich uznania - gdyby była to szkoła, nie zdałby do następnej klasy. Pedagodzy zwracali uwagę przede wszystkim na niezbyt skuteczne wdrażanie zdalnego kształcenia.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Zarządzanie oświatą
Jedni nauczyciele osiągają lepsze wyniki, inni nieco słabsze. To w dużej mierze zależy od charakteru nauczyciela, od stopnia jego zaangażowania - zauważa minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister podkreślił, że ma nadzieję, że od września możliwy będzie powrót do tradycyjnej szkoły, tym bardziej, że chcą tego i uczniowie, i nauczyciele.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Kończący się rok szkolny zapamiętamy przede wszystkim ze względu na epidemię koronawirusa i rewolucję, którą przeszły w związku z tym szkoły. Nauka z dnia na dzień musiała przenieść się do internetu. Rok szkolny 2019/2020 to również podwójny rocznik w klasach pierwszych szkół średnich i zmiany w przepisach dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli.
Agnieszka Matłacz
26.06.2020
Zarządzanie oświatą
Zamiast dodatku stażowego wysoki dodatek za efekty pracy nauczyciela - taki pomysł na reformę wynagrodzeń pedagogów mają samorządowcy. Eksperci wskazują, że wdrożenie takich przepisów byłoby bardzo trudne, bo nie da się w praktyce ocenić, efektywności pracy pedagoga.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Kadry w oświacie
Prawo.pl