Ministerstwo Zdrowia podało, że zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli przez kuratoria i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych do przeprowadzenia testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach i w mobilnych punktach drive-thru.

Ministerstwo zaznacza, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii. 

Resort informuje też, że testowani mogą być również pracownicy szkolnej administracji i obsługi. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

Czytaj: Termin przesunięty, medycy nadal mogą się zgłaszać do szczepienia>>
 

MEN zachęca i wyjaśnia

- Zachęcamy nauczycieli do szczepień, które rozpoczną się już w połowie stycznia 2021 r. - napisał w opublikowanym w środę oświadczeniu resort edukacji. I poinformował, że szczepienia będą realizowane w:

  • przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Procedura rejestracji na szczepienia jest bezpieczna i prosta. Została on szczegółowo opisana na stronie internetowej Szczepienie przeciwko COVID-19>>