Od 9 listopada 2020 r. wszystkie szkoły pracują zdalnie - do domu idą również uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Wyjątkiem są zerówki i szkoły specjalne. Dyrektorzy szkół mają też zapewnić opiekę dzieciom medyków i osób zwalczających epidemię. Rozporządzenie w tej sprawie wydane zostało w czwartek 5 listopada.
Monika Sewastianowicz
09.11.2020
Liczba automatów sprzedających susz z konopii włóknistej rośnie jak grzyby po deszczu. Urządzenia dotarły już nawet do małych miejscowości. Oferują produkty, które nie są objęte przepisami zakazującymi ich sprzedaży lub posiadania. Kontrowersje budzi jednak fakt, że jointa z suszem w wolnostojącym automacie może kupić każdy, nawet dziecko.
Robert Horbaczewski
08.11.2020
Prawo karne Policja
Na sprzęt do nauki zdalnej przeznaczamy dodatkowe 300 mln zł - poinformował w piątek minister nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że pieniądze te trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny. Jak wyjaśnił, chodzi o akcesoria, takie jak m.in. kamerki, mikrofony, słuchawki.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Zarządzanie oświatą

Coraz mniej studentów na uczelniach

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W roku akademickim 2019/20 w uczelniach studiowało 1 204,0 tys. studentów, czyli o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim roku akademickim. Począwszy od roku akademickiego 2006/07 odnotowywany jest spadek liczby studentów wynikający ze zmian demograficznych, tj. spadku liczby osób w wieku 19-24 lata.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Premier przesunął środki budżetowe przeznaczone na edukację w województwie łódzkim na służbę zdrowia - oświacie zabrano 1,2 mln zł. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.
Beata Igielska
06.11.2020
Finansowanie zdrowia
Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I poinformował, że w piątek po raz pierwszy zbiera się zespół, którego zadaniem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Nowy minister edukacji i nauki nie kryje, że zajmie się zarówno podstawą programową dla szkół, jak i kwestią nauczania na wyższych uczelniach. Ma na to zielone światło od swojej partii oraz od prezydenta. Wzbudza to wątpliwości zwłaszcza w kontekście konstytucyjnie gwarantowanej autonomii szkół wyższych.
Monika Sewastianowicz
06.11.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Jest już projekt rozporządzenia określającego zasady przeprowadzania nowej matury - tej, którą będą zdawać uczniowie, którzy uczą się w szkole po reformie edukacji. Pierwszy egzamin na nowych zasadach zdawać będą absolwenci z rocznika 2022/2023.
Monika Sewastianowicz
05.11.2020
Wszystkie szkoły od poniedziałku będą pracować zdalnie, również klasy 1-3 w podstawówkach. Normalnie działać mają natomiast żłobki, przedszkola i zerówki, również te w placówkach oświatowych. Otwarte będą też szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Monika Sewastianowicz
05.11.2020

Dyrektorzy oburzeni groźbami ministra edukacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wielu dyrektorów liceów jest oburzonych próbami zastraszenia ich przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z udziałem uczniów w Strajku Kobiet. Tym bardziej, że trwa nauka zdalna i nauczyciele nie mają prawa kontrolować, co uczeń robi w domu lub poza nim.
Beata Igielska
05.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od soboty galerie handlowe będą zamknięte, podobnie kina i inne placówki kultury. Natomiast od poniedziałku dzieci klas I-III przechodzą na naukę zdalną, a nauka zdalna dla dzieci z klas starszych zostaje przedłużona co najmniej do 29 listopada - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował też o pracę zdalną dla wszystkich, którzy mogą pracować z domu.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez kuratorów oświat - napisał w środę rano na Twitterze minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do komunikatu ZNP zatytułowanego: Nie damy się zastraszyć. Chodzi o zapowiedź wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli, którzy namawiają uczniów do protestów lub sami w nich uczestniczą.
Agnieszka Matłacz
04.11.2020
Zarządzanie oświatą
Jak zapowiada resort edukacji, nauczyciele biorący udział w obecnych protestach poniosą konsekwencje. Kuratoria ostro wzięły się do pracy i występują do dyrektorów szkół o informacje na ten temat. Tyle, że nie do końca mają prawo tak do żądania takich danych, jak i do wytaczania pedagogom dyscyplinarek.
Monika Sewastianowicz
04.11.2020
Zarządzanie oświatą
Mamy sygnały, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach. Naszym obowiązkiem jest natychmiastowa reakcja na takie informacje - napisało w poniedziałek rano na Twitterze Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pierwsze podobne zapowiedzi popłynęły już w minionym tygodniu z ust ministra edukacji.
Agnieszka Matłacz
03.11.2020
Zarządzanie oświatą
Młodzi ludzie mają prawo angażować się w protesty, ta aktywność powinna być doceniona, a nie tępiona - zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. I podkreśla, że ograniczenie młodzieży prawa do wyrażania poglądów to łamanie Konwencji o prawach dziecka i ustawy - Prawo o zgromadzeniach.
Monika Sewastianowicz
02.11.2020
Nauki humanistyczne będą wzmacniane, do kanonu lektur zostaną wprowadzone dzieła Jana Pawła II i zakończona zostanie "pedagogika wstydu", która towarzyszyła polskiej edukacji przez kilkadziesiąt lat - zapowiada szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Minister widzi również konieczność zmian w podręcznikach.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Szkoła i uczeń
Pilotowi uczniowi nie można zarzucić zawinionego zachowania w odniesieniu do wadliwie wykonywanego manewru, którego prawidłowości podejmowania dopiero uczył się podczas lotu szkoleniowego, w którym doszło do wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
31.10.2020
Szkoła i uczeń BHP
Podstawa przygotowana przez ekipę Anny Zalewskiej to są zmarnowane publiczne pieniądze. A nowy minister Czarnek będzie – jak już zapowiedział - zmieniał treści kształcenia, ale nie z matematyki, fizyki, chemii, tylko z nauk mających charakter normatywny, aksjologiczny, ideowo, światopoglądowo znaczący dla formacji rządzącej - mówi prof. Bogusław Śliwerski.
Beata Igielska
31.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak gminy z województwa opolskiego wywiązują się z obowiązku organizowania bezpłatnego dowozu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz opieki nad nimi w czasie podróży. Nie miała większych zastrzeżeń. Jedynym problemem okazał się brak kontroli tego, jak realizowane są zlecone usługi przewozu.
Agnieszka Matłacz
30.10.2020
Samorząd terytorialny
To jest błąd nas wszystkich, nas wszystkich, nie wyciągając z tego również mojej osoby - że w ciągu ostatnich 20 lat siedzieliśmy cicho w sytuacji, gdy nasz światopogląd konserwatywny, chrześcijański, wypływający wprost np. z Katechizmu Kościoła Katolickiego, uwielbianego w Polsce św. Jana Pawła II, został gdzieś ściągnięty do narożnika - uważa minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
29.10.2020
Minister edukacji zapowiada, że resort wyciągnie konsekwencje wobec nauczycieli, którzy zachęcają uczniów do protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Z kolei Mazowieckie Kuratorium Oświaty interweniowało w sprawie plakatów "Strajku kobiet" wywieszonych w jednym z przedszkoli.
Monika Sewastianowicz
28.10.2020
Nauczyciele w najmłodszych klasach podstawówki i w przedszkolach powinni dostawać specjalny dodatek za pracę w czasie epidemii - uważa oświatowa "Solidarność". Chce też, by w razie kwarantanny otrzymywali 100 proc. pensji. Związek argumentuje, że wobec braków kadrowych oraz obaw o zdrowie i życie, dodatkowe świadczenie motywowałoby do pracy.
Monika Sewastianowicz
28.10.2020
Choć z potrzebą nauki zdalnej każdy dyrektor szkoły podstawowej liczył się od czerwca, to jednak ogłoszenie rozporządzenia w piątek po południu i pozostawienie jedynie weekendu na przygotowanie szkół do tego wyzwania, wprowadziło niepotrzebny pośpiech, nerwy i zamieszanie. MEN miał czas, żeby przeprowadzić to w sposób przemyślany.
Beata Igielska
28.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Większość samorządów nie miała problemu z wypłatą podwyżek dla nauczycieli - wynika z ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek niepokoi się jednak, że w części z nich nie wzrosły dodatki, a fundusze na nagrody uległy zmniejszeniu. Problemem będzie też osiągnięcie do końca roku kwoty średnich wynagrodzeń - co tylko zostało pogłębione przez pandemię.
Monika Sewastianowicz
28.10.2020
Zarządzanie oświatą
Uprzejmie informuję, że dwoje dzieci w szkole ma koronawirusa - takie lakoniczne informacje otrzymują rodzice w niektórych szkołach. Są oburzeni, bo nie wiedzą czy ich dzieci miały kontakt z osobą zakażoną. Z kolei dyrektorzy obawiają się, że zdradzą informacje o stanie zdrowia, których nie powinni ujawniać. To efekt niejasnych przepisów i opieszałości Sanepidu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.10.2020
Negatywna ocena działalności dyrektora w zakresie gospodarki finansowej, zaniedbania dotyczące organizacji pracy, czy też konflikt z organem prowadzącym lub współpracownikami, nie mieszczą się w pojęciu szczególnie uzasadnionych przypadków, które uzasadniają odwołanie bez wypowiedzenia. Okoliczności te mogą najwyżej stanowić przyczynę odwołania dyrektora w normalnym trybie,
Dorian Lesner
26.10.2020
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
O sensowności egzaminu ósmoklasisty była rozmowa w momencie, w którym procedowana była ustawa wprowadzająca egzamin ósmoklasisty na przełomie 2016/17 r. Wszystkie egzaminy mają absolutnie głęboki sens - mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE nic nie wie o ewentualnych planach rezygnacji z egzaminu.
Beata Igielska
26.10.2020
Wymagania egzaminacyjne w tym roku szkolnym dostosujemy do sytuacji wywołanej epidemią - ogłosił w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał, że najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów.
Krzysztof Sobczak
25.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Na zastępstwie z religii tylko opieka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciel, który zastępuje katechetę nie prowadzi lekcji ze swojego przedmiotu, tylko organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Choć nauczyciele i tak pomijają tę regułę - zwłaszcza jeżeli katechety nie ma miesiącami, a sami nie mieli czasu zrealizować wszystkich tematów. Ale naruszają wtedy obowiązujące prawo.
Beata Igielska
24.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Większość szkół od 24 października 2020 r. pracuje zdalnie - wyjątkiem są klasy I-III w szkołach podstawowych. Na razie ograniczenie obowiązuje do 8 listopada 2020 r. Nowe rozporządzenie zlikwidowało tez wyjątki dotyczące zajęć praktycznych w szkołach zawodowych i lekcji gry na instrumentach muzycznych.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
24.10.2020
Koronawirus a prawo
Prawo.pl