Minister edukacji zapowiada, że zlikwidowana zostanie możliwość niechodzenia ani na religię, ani na etykę. Trzeba będzie wybrać któryś z tych przedmiotów. Minister poinformował o pracach nad korektą podstawy programowej, zapowiedział też zmiany dotyczące szkolnych dokumentów oraz awansu zawodowego nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
21.04.2021
Zarządzanie oświatą

W 2022 bez czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku, tak jak w tym roku, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych bez czwartego przedmiotu. Ten pojawi się dopiero w 2024 - zdecydował resort edukacji. Takie rozwiązanie zarekomendowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Krzysztof Sobczak Monika Sewastianowicz
20.04.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Związek Nauczycielstwa Polskiego ponowił wniosek do resortu zdrowia o zmiany w wytycznych dotyczących funkcjonowania przedszkoli. Miałyby one zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i dzieci. Chodzi m.in. o wprowadzenie limitów powierzchni sal w przeliczeniu na liczbę dzieci.
Monika Sewastianowicz
20.04.2021
Koronawirus a prawo
To jednostka samorządu terytorialnego najlepiej oszacuje, ile wynoszą koszty dowozu dziecka do szkoły - uważa resort edukacji i nie zamierza zmieniać przepisów w tej sprawie. Algorytm, według którego wylicza się, ile należy zwrócić rodzicom, którzy samodzielnie zawożą dziecko do szkoły, jest krytykowany od czasu jego wprowadzenia.
Monika Sewastianowicz
20.04.2021
Zarządzanie oświatą

CKE ogłosiła wytyczne sanitarne na tegoroczne egzaminy

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne obowiązujące na tegorocznej maturze i egzaminie ósmoklasisty. Są one podobne do zeszłorocznych - uczniowie mogą np. pisać egzaminy bez maseczek, ale dopiero gdy już zajmą miejsce przy stoliku.
Monika Sewastianowicz
19.04.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Przedszkola i żłobki znów otwarte

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W poniedziałek, 19 kwietnia, ponownie otwarto przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego. Resort zdrowia uznał, że sytuacja na tyle się poprawiła, że można zdecydować się na taki krok. Jeżeli któraś z placówek zostanie zamknięta, rodzice dzieci mogą liczyć na zasiłek.
Monika Sewastianowicz
19.04.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem MEN

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem państwa w roku szkolnym 2021/2022 - mówił...
Monika Sewastianowicz
19.04.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Rząd chce, by wnioski o świadczenie "Dobry Start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną. Osobom, które nie mają komputera lub nie radzą sobie z internetem, pozostanie skorzystanie z "zusowskiej kafejki internetowej". Według ekspertów to jedynie preludium - zmiany wkrótce mogą objąć 500+. To uderzenie w najbiedniejsze rodziny
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
19.04.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Nowa formuła matury budzi lęk uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmiana, mimo że była zapisana w aktach prawnych już dawno, wchodzi w życie w środku pandemii, gdy szkolnictwo zmaga się z problemami wynikającymi z nauki zdalnej. Dlatego oświatowcy apelują do resortu edukacji: odłóżmy tę nową formułę na dwa lata.
Beata Igielska
17.04.2021
Zarządzanie oświatą
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że najnowsze dane o zakażonych koronawirusem wyglądają optymistycznie. Oficjalne dane MZ poda przed południem, ale minister zapowiadał rano, że będzie ok. 10 tys. zachorowań mniej niż przed tygodniem. W tym kontekście poranna wypowiedź ministra Czarnka o możliwym powrocie klas I-III do szkół 26 kwietnia wygląda bardzo realnie.
Agnieszka Matłacz
16.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że szkoły publiczne, które wydają uczniom duplikaty świadectw i legitymacji nie muszą naliczać z tego tytułu VAT. Dokumenty te nie dotyczą działalności komercyjnej. Są związane z sferą publiczną i realizacją zadań własnych. Nie podlegają zatem opodatkowaniu VAT.
Krzysztof Koślicki
16.04.2021
VAT Rachunkowość
O bezpieczeństwo uczniów dba dyrektor, a szczegółowe zasady określa statut szkoły - wyjaśnia resort edukacji, pytany o swoje plany na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które po roku izolacji wrócą do stacjonarnej nauki. Ministerstwo Edukacji i Nauki chwali się też poradnikiem na ten temat, który przekazało szkołom w 2020 roku.
Monika Sewastianowicz
16.04.2021
Koronawirus a prawo

Nauczyciel nie musi pokazywać zaświadczenia o szczepieniu

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Część rodziców chce wiedzieć, czy nauczyciele ich dzieci są zaszczepieni. Argumentują, że to kwestia bezpieczeństwa – uczniów i ich samych. Oburzeni pedagodzy przypominają, że nawet jeżeli nie chcą się szczepić, to nie muszą się z tego tłumaczyć. A przepisy nie dają żadnej możliwości ujawniania, który nauczyciel nie przyjął szczepionki przeciwko Covid.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Możliwe byłoby rozważenie obniżenia granicy wieku, uprawniającej ucznia do samodzielnego decydowania o uczestnictwie w lekcjach religii i etyki - uważa RPO. Pisze w tej sprawie do resortu edukacji. Obecnie prawo takie art. 12 ustawy o systemie oświaty przyznaje tylko uczniom pełnoletnim.
Monika Sewastianowicz
14.04.2021
Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do ministra edukacji i nauki by w czasie lockdownu zapewniono opiekę przedszkolną i szkolną także dzieciom czynnym zawodowo adwokatom i aplikantom adwokackim. W piśmie wskazano, że są oni potrzebni do zapewnienia należytego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
13.04.2021
Prawnicy Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.
Katarzyna Warecka
12.04.2021
Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

ZUS organizuje dyżur telefoniczny dla nauczycieli

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne
16 kwietnia 2021 r., w godzinach od 10:00 do 12:00 Oddział ZUS w Chorzowie organizuje ekspercki dyżur telefoniczny dla osób zainteresowanych nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym, emeryturą powszechną oraz emeryturą z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze. Dzwonić może każdy zainteresowany.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2021
Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne
Mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej już lata temu zachęcało szkoły do korzystania z mediacji rówieśniczej, to w dużej części z nich jest to nadal pieśń przyszłości. Dyrektorzy może by i chcieli ale rada pedagogiczna często jest przeciwna. Sytuacji nie ułatwia też brak narzędzi i wiedzy, jak stosować to rozwiązanie oraz fakt, że pomocną dłoń podać im mogą w zasadzie jedynie organizacje pozarządowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił w czwartek, że jeszcze w kwietniu możliwy jest powrót nauki stacjonarnej. Wskazał na dane epidemiczne, które w jego ocenie są dość obiecujące. W podobnym tonie dzień wcześniej wypowiadał się minister zdrowia i sugerował, że jeszcze w kwietniu będzie możliwość powrotu do przedszkoli i do nauki w klasach I-III
Agnieszka Matłacz Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.
Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski
08.04.2021
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Część samorządów ogranicza wydatki na dodatki funkcyjne dla nauczycieli przedszkoli - zwracają uwagę posłowie. Chodzi o uzależnianie wypłaty dodatku od liczby godzin pensum wychowawcy. Resort edukacji wyjaśnia, że taka praktyka jest niezgodna z prawem. I podkreśla, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym jest dodatkiem obligatoryjnym.
Monika Sewastianowicz
07.04.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Resort edukacji zamierza wymienić druki świadectw i dyplomów - chodzi o lepsze zabezpieczenia tych dokumentów. Nowe wymogi dla kategorii dokumentów, do której należą świadectwa, wprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Zmiany obejmą też arkusze ocen i suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
Monika Sewastianowicz
02.04.2021
Zarządzanie oświatą
Opublikowano nowelizację Prawa oświatowego, która przewiduje monitorowanie losów absolwentów szkół ponadpodstawowych. Teraz są oni pomijani - monitoruje się tylko ekonomiczne kariery absolwentów szkół wyższych. Nie wiadomo więc, jak na rynku pracy radzą sobie osoby po szkołach branżowych lub specjalnych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort zdrowia usunął luki w rozporządzeniu epidemicznym tak, by umożliwić organizację egzaminów ósmoklasisty i matur. Nauczyciele zasiadający w zespołach egzaminacyjnych mogą nocować w hotelach, zdający są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczki, a przy przekraczaniu granicy w celu zdawania egzaminu, nie trzeba odbywać kwarantanny.
Monika Sewastianowicz
31.03.2021
Zarządzanie oświatą

ZNP apeluje o szczepienia dla pracowników niepedagogicznych

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny apeluje o szczepienia dla pracowników administracji i obsługi szkół. Podnosi, że pozwoli to na zaplanowanie powrotu do zajęć stacjonarnych i zwiększy bezpieczeństwo osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi w przedszkolach i szkołach.
Monika Sewastianowicz
31.03.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ruszyła rekrutacja do tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży - z racji pandemii konkurs będzie miał inną formułę. Nie będzie to jednak zdalna sesja. Dwuosobowe zespoły, które zgłoszą swój udział, muszą nadesłać pracę: plastyczną, wypracowanie lub projekt multimedialny. W tym roku tematem konkursu będzie: "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Monika Sewastianowicz
31.03.2021
W projekcie zmian w nauczaniu włączającym pada słowo „przekształcenie”. W realiach polskich oznacza to: żeby szkołę przekształcić, należy ją zamknąć. Tego boi się środowisko edukacyjne - likwidacji szkół specjalnych. Resort edukacji niczego nie wyjaśnia, poprzestaje na ogólnikach, mimo że zgodnie z projektem, od początku 2022 zmiany miałyby wejść w życie.
Beata Igielska
30.03.2021
Kadry w oświacie
Wystąpienie o przyznanie nagrody bez użycia opracowanego wzoru, przy założeniu, że spełnione zostały wszystkie określone w uchwale wymagania, nie może wnioskodawcy dyskwalifikować - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Stąd organ gminy powinien rozpatrzeć wszystkie złożone wnioski, a nie jedynie te prawidłowo wypełnione i kompletne.
Marek Sondej
30.03.2021
Samorząd terytorialny
Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Prawo.pl