Ustaliliśmy, że potrzebna jest szybka nowelizacja części zapisów Karty nauczyciela o postępowaniach dyscyplinarnych, zwłaszcza czasu na zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski po spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego.
Monika Sewastianowicz
26.02.2020
Kadry w oświacie
Część szkół zaleca uczniom, którzy wrócili z ferii za granicą, pozostanie w domu. Według MEN takie działanie jest przedwczesne, bo nie zaleca go również Główny Inspektorat Sanitarny. Działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia podjęły natomiast niektóre uczelnie.
Monika Sewastianowicz
26.02.2020
Koronawirus a prawo
Nie trzeba będzie umieszczać w umowach dotacyjnych klauzuli o zakazie ubiegania się o dofinansowanie z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w przypadku, gdy wykorzystano je niezgodnie z przeznaczeniem. Propozycja zmiany rozporządzenia wynika z konieczności zunifikowania przepisów.
Monika Sewastianowicz
24.02.2020
Zarządzanie oświatą
Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zmieni kontrowersyjne zapisy statutu, które zakazywały noszenia: "strojów lub ozdób promujących mniejszości seksualne". List do szkoły wystosowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPCz), która wskazuje, że to naruszenie zakazu dyskryminacji.
Monika Sewastianowicz
24.02.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort obrony przeznaczy 4,5 mln zł na wsparcie klas wojskowych - z tych pieniędzy ufunduje szkołom repliki broni i sprzęt, stworzy też program nauczania. Absolwenci "mundurówek" mają być premiowani przy naborze do wojska. Psychologowie mają jednak wątpliwości, czy wystarczająco zadbano o rozwój emocjonalny uczniów.
Beata Igielska
24.02.2020
Zarządzanie oświatą
Pracodawca nie może wpisać w umowie stawki niższej niż minimalne wynagrodzenie, argumentując, że resztę uzupełni dodatek stażowy. Od początku 2020 roku taka praktyka jest nielegalna. Musi o tym pamiętać również szkoła, zatrudniając pracowników obsługi. Pracownik, który otrzyma taką propozycję, może domagać się wyrównania do poziomu płacy minimalnej.
Monika Sewastianowicz Grażyna J. Leśniak
24.02.2020
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Samoregulacja na rynku żywności dla dzieci przynosi efekty

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Compliance
Dobrze skonstruowany system samoregulacji może być bardziej skuteczny niż twarde prawo - ocenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowując stosowanie Porozumienia nadawców telewizyjnych w obszarze reklamy żywności skierowanej do dzieci. W ogłoszonym w piątek raporcie jest mowa o ponad 98 proc. skuteczności samoregulacji.
Krzysztof Sobczak
21.02.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Compliance
Ministerstwo Edukacji Narodowej uznaje, że nie można uczyć się tego samego języka jednocześnie jako języka mniejszości i jako języka obcego nowożytnego. Mniejszość niemiecka kwestionuje te zapisy, a rzecznik praw obywatelskich skierował do resortu edukacji wystąpienie w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
21.02.2020
Zarządzanie oświatą
Resort pracy przygotował nowe tabele wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych. Mają zostać urealnione i dostosowane do płac w sektorze prywatnym. Z tym - że jak podkreśla sam resort w uzasadnieniu do rozporządzenia - stosowanie maksymalnych stawek nie jest obligatoryjne.
Monika Sewastianowicz
21.02.2020
Kadry w oświacie Prawo pracy
Uczennice muszą nosić biustonosze, a uczniowie tylko klasyczne, długie spodnie. Osoby z długimi włosami powinny je związywać i spinać - takie regulacje wprowadzić chciała dyrekcja rzeszowskiego liceum. Wzbudziło to falę sprzeciwów. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
20.02.2020
Zarządzanie oświatą
Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową na 2020 rok. Nauczyciele dostaną podwyżki od 1 września 2020 r. - wynagrodzenia wzrosną o 6 proc. Sejm nie zaakceptował senackich poprawek, dzięki którym wyższe pensje nauczyciele mogliby otrzymywać już od stycznia.
Monika Sewastianowicz
20.02.2020
Kadry w oświacie

1,2 mln studentów uczy się w Polsce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W Polsce uczy się obecnie ok. 1,2 mln studentów i 39 tys. doktorantów, a na uczelniach i w placówkach naukowych pracuje 81,5 tys. naukowców i pracowników dydaktycznych. W tej pierwszej grupie ma w ostatnich latach miejsce systematyczny spadek, natomiast trochę wolniej kurczy się liczba nauczycieli akademickich.
Krzysztof Sobczak
19.02.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Szkoła nie może zignorować zgłoszenia o przemocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W szkołach narasta problem przemocy rówieśniczej. Tymczasem nauczycielom i rodzicom brakuje wiedzy o tym, jak na nią reagować, a działania są często podejmowane zbyt późno. MEN zapewnia, że panuje nad sytuacją - odpowiednie programy w tej kwestii są już wdrożone, a za bezpieczeństwo odpowiada przede wszystkim dyrektor.
Monika Sewastianowicz
19.02.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rodzice zyskają pewność, że każdego roku trafi do nich wsparcie z rządowego programu "Dobry start", czyli 300 zł na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów. Świadczenie zostanie zagwarantowane ustawowo. Projekt ustawy w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Agnieszka Matłacz
18.02.2020
Domowe finanse Szkoła i uczeń

MEN po raz kolejny zmuszony do ujawnienia informacji o autorach podstaw programowych

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Resort edukacji po raz kolejny przegrał w sądzie sprawę dotyczącą nieujawniania danych o autorach podstawy programowej. Nie jest to jedyny spór w kwestii dostępu informacji publicznych, w których w ostatnich latach wdało się MEN. Ministerstwo jest bardzo lakoniczne - zwłaszcza jeżeli chodzi o ujawnianie informacji związanych z reformą oświaty.
Monika Sewastianowicz
18.02.2020
Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Dodatki motywacyjne dla nauczycieli, jak sama nazwa wskazuje, powinny motywować do lepszej pracy. Do czego jednak motywuje 20 zł brutto tygodniowo? To i tak jeden z wyższych dodatków w szkołach wiejskich. Tam atmosferę w pokoju nauczycielskim na długie tygodnie potrafi popsuć 9 zł netto. Bo dodatki niby tajne, ale…
Beata Igielska
17.02.2020
Kadry w oświacie

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
15.02.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Nauczyciel pełni funkcje publiczne. Ujawnienie ile zarabiają konkretni nauczyciele zatrudnieni w szkole z imienia i nazwiska, z podziałem na przedmiot nauczania, staż pracy i wymiar godzin pracy nie narusza RODO – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Robert Horbaczewski
15.02.2020
Kadry w oświacie
Polski porządek prawny opiera się na prawie naturalnym, czyli m.in. uznaje, że ojcem dziecka nie może być kobieta, bowiem nie jest to z punktu widzenia natury możliwe - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka, który nie widzi potrzeby zmian systemowych w kwestii nadawania PESEL dzieciom par jednopłciowych. Jednocześnie interweniuje w sprawie czteroletniego Victora.
Monika Sewastianowicz
14.02.2020
Nauczyciele nie dostaną wyższego wynagrodzenia z wyrównaniem od 1 stycznia 2020. Sejm odrzucił senackie poprawki w tej sprawie. Taką zmianę postulowali związkowcy, którzy chcieli stosowne przepisy wprowadzić do ustawy okołobudżetowej. Posłowie zdecydowali jednak o ich odrzuceniu.
Monika Sewastianowicz
14.02.2020
Kadry w oświacie
Absolwenci kierunków pedagogicznych coraz rzadziej wybierają pracę w szkole. Zniechęca ich m.in. bałagan prawny. Oprócz kryzysu edukacyjnego szkoły czekać więc może kryzys kadrowy. Dziś statystyczny polski nauczyciel to prawie czterdziestopięcioletnia kobieta. MEN zapewnia, że robi wiele, by ten negatywny trend odwrócić.
Beata Igielska
13.02.2020
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Będą zmiany w podstawach programowych - do rozporządzenia wprowadzona zostanie nowa podstawa programowa nauczania łaciny dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Nowelę rozporządzenia przekazano już do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Monika Sewastianowicz
10.02.2020
Zarządzanie oświatą
Szkoły będą częściej wykorzystywać nowoczesne technologie. To efekt wprowadzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - wyjaśnia MEN. Resort zapewnia, że nauczyciele będą przeszkoleni w korzystaniu z technologii podczas lekcji, uwzględniają to programy studiów podyplomowych.
Monika Sewastianowicz
10.02.2020
Zarządzanie oświatą
Uczniowie niektórych szkół branżowych kończą naukę w wieku 17 lat i nie mają możliwości jej kontynuowania w szkole II stopnia. To problem z zatrudnieniem i z realizacją obowiązku szkolnego - uważają posłowie, którzy pytają MEN o interpretację przepisów. Resort uspokaja - takie osoby mogą zapisać się na kursy.
Monika Sewastianowicz
07.02.2020
Zarządzanie oświatą
Podwyżki dla nauczycieli od września br., ale z wyrównaniem od stycznia tego roku, oraz odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - zakładają poprawki przyjęte przez Senat do ustawy okołobudżetowej. Wróci ona teraz do Sejmu.
Monika Sewastianowicz
06.02.2020
Kadry w oświacie
Piętnastoletnia Julia marzy, by po egzaminie ósmoklasisty wyjechać na wymarzone wakacje, a jej rówieśniczka Ludwika szykuje się do kontynuowania nauki: "w kierunku motoryzacji i silników". Z pomocą przychodzi im MEN - to treść spotu, które ministerstwo publikowało podczas strajku nauczycieli. Teraz resort podaje koszt tej produkcji.
Monika Sewastianowicz
06.02.2020
Zarządzanie oświatą
Brak jednolitych dokumentów składanych przez rodziców w związku z zajęciami dziecka w szkole i poza szkołą to poważne utrudnienie - uważa rzecznik praw dziecka. Dlatego na swojej stronie internetowej udostępnia wzory, które mogą wykorzystywać zarówno szkoły, jak i rodzice uczniów.
Monika Sewastianowicz
04.02.2020
Zarządzanie oświatą

WSA: Nie wolno likwidować klasy w ciągu roku szkolnego

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Rekrutacja w ciągu roku szkolnego do równoległej klasy była nielegalna, podobnie jak rozwiązanie jednej z klas - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. - Nie było jasnych kryteriów przejścia uczniów do innej klasy, więc decyzja ministra edukacji narodowej pozostaje w mocy - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.02.2020
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Episkopat: Religia w szkole w wymiarze dwóch lekcji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczanie religii odbywa się w wymiarze dwóch jednostek tygodniowo - podkreśliła Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. I przypomniała o konieczności respektowania przez organy prowadzące i dyrekcje placówek oświatowych regulacji prawnych o nauczaniu religii w szkole.
Krzysztof Sobczak
31.01.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami posłów PiS odrzuciła w piątek poprawkę klubu Lewicy sprawie zwiększenia subwencji oświatowej o około 800 mln zł. Nadal więc brakuje na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli. Wzrost subwencji miałby nastąpić kosztem budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej – ok. 689 mln zł oraz Funduszu Kościelnego - ok. 85 mln zł.
Beata Igielska
31.01.2020
Zarządzanie oświatą
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski