Prace mają odpowiadać na pytanie: "w jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości, w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz".

Polska szkoła wstanie z kolan. Minister zapowiada koniec pedagogiki wstydu>>

 

Nagrodą spotkanie z marszałek Sejmu

Lista laureatów zostanie opublikowana 1 czerwca 2021 r. na platformie internetowej SDiM oraz na stronach internetowych organizatora konkursu i współorganizatorów. Pięć najlepszych zespołów z całej Polski zostanie zaproszonych na spotkanie z Marszałek Sejmu. - Dodatkowo dla laureatów przewidziane są wartościowe nagrody rzeczowe – główna nagroda za zajęcie I miejsca i nagrody za zajęcie II–V miejsca. Pozostałe 225 zespołów otrzyma sejmowe upominki. Wszyscy laureaci otrzymają zaświadczenia o udziale w Sejmie Dzieci i Młodzieży - podają organizatorzy.

Inauguracyjna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się 1 czerwca 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej – prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ławach Sali Plenarnej Sejmu zasiedli wtedy posłowie i posłanki wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w: Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

 


Temat raczej nie porwał

Oceniając po komentarzach na stronie Facebooku SDiM, temat poświęcony Prymasowi Tysiąclecia nie zachwycił potencjalnych kandydatów na młodych posłów. - Bardzo trafiony temat, dokładnie tym żyje teraz młodzież po roku izolacji w pandemii i nauce zdalnej. Współczuję wchodzić w dorosłość za rządów PiSu, absolutne zmarnowanie potencjału młodych ludzi - czytamy w komentarzach na facebooku wydarzenia. Pojawiło się też sporo wątpliwości, czy przekonania kardynała Wyszyńskiego są akurat tematem priorytetowym w roku zapaści gospodarczej oraz pytania, w jaki sposób Prymas Tysiąclecia jest w ogóle związany z Sejmem.

Ale są też komentarze pozytywne. - Bardzo dobry temat. Dzisiejszy świat pokazuje, że potrzeba mu wartości. A wartości reprezentowane przez Prymasa Wyszyńskiego są uniwersalne - ocenia inny użytkownik.

 

Dobór tematów budził pewne kontrowersje już w poprzednich latach.  Nie sposób nie zauważyć, że ostatnimi czasy tematy skupiają się raczej na historycznych kwestiach i kulcie narodowych bohaterów niż na sprawach bieżących. Zeszłoroczna sesja, poświęcona wpływom wybranych wydarzeń na dzieję lokalnej społeczności została odwołana z powodu pandemii.

 

Tematy SDiM z ostatnich 10 lat:

 • 2011 Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej
 • 2012 Samorządność i demokracja w szkole
 • 2013 Lokalny ekorozwój
 • 2014 Wybory parlamentarne
 • 2015 Miejsca młodych – Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież
 • 2016 Miejsca Pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej społeczności
 • 2017 Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej
 • 2018 Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej
 • 2019 Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji
 • 2020 W jaki sposób przełomowe wydarzenia w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców
 • 2021 Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego.