Resort edukacji zaszczepił nauczycieli, ale nie pracowników niepedagogicznych - uznał, że mogą oni dłużej poczekać na swoją kolej. Innego zdania jest ZNP, który już po raz piąty apeluje o zaszczepienie wszystkich osób zatrudnianych w szkołach.

Starsi nauczyciele do szczepienia, pracownicy obsługi poczekają>>

 

Nie tylko nauczyciele narażeni na kontakt z wirusem

Jak podkreśla ZNP, to pracownicy niepedagogiczni mają codziennie bezpośredni kontakt z uczniami biorącymi udział w stacjonarnych zajęciach, z rodzicami najmłodszych dzieci i z kadrą pedagogiczną.

- Aby zatrzymać transmisję koronawirusa na terenie szkoły, przedszkola czy placówki należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników m.in. umożliwiając im skorzystanie ze szczepień przeciw COVID-19 - tłumaczy prezes ZNP we wniosku skierowanym do resortu zdrowia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny ponawia apel o jak najszybszą korektę planu szczepień przeciw COVID-19, aby możliwość zaszczepienia mieli również pracownicy administracji i obsługi pracujący w szkołach, przedszkolach, poradniach i placówkach.

  

Od maja szczepienia mają być powszechne

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień przeciwko Covid-19, zapowiedział, że w poniedziałek 12 kwietnia ruszy rejestracja osób z rocznika 1962. Następnie przez dwa tygodnie, każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. To oznacza, że jeszcze w kwietniu na szczepienie zarejestrują się osoby w wieku 69-48 lat. - Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień. Jeżeli będzie dużo więcej lub mniej osób zgłaszających się, będziemy elastycznie reagować. Pierwsze osoby, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły się szczepić jeszcze w kwietniu - zapewnił minister Dworczyk. I dodał, że prawdopodobnie w maju uwolnione zostaną szczepienia dla wszystkich. Zwiększy się też liczba punktów szczepień.