Jak tłumaczył minister, egzamin ósmoklasisty w 2022 r., tak jak w tym roku, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych bez czwartego przedmiotu. Ten pojawi się nie wcześniej niż w 2024 r. Podobnie będzie z maturą - ta w 2023 r. zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego. Będzie jednak trzeba przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań>>

 

 

Egzamin ósmoklasisty jest obecnie trzydniowy: pierwszego dnia ósmoklasiści zdają egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, trzeciego – z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

W takiej formie – trzy dni, trzy egzaminy – egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do tego roku. Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ma trwać cztery dni – uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia.

Czytaj: Próbne egzaminy ósmoklasistów w szkołach, ale w reżimie sanitarnym>>

Od kilku miesięcy zbierane są w internecie podpisy pod apelem do szefa MEiN o przesunięcie wprowadzenia czwartego przedmiotu egzaminacyjnego. Sygnatariusze apelu wskazują, że fizyka i chemia to przedmioty, których uczniowie uczą się dopiero od VII klasy oraz, że są to przedmioty, których nauka jest bardzo trudna w formie zdalnej, więc uczniowie mogą mieć zaległości niemożliwe do nadrobienia w przyszłym roku szkolnym.

Podczas wtorkowego wywiadu dyrektor CKE powiedział, że decyzja w tej sprawie będzie zmieniona. - Dzisiaj mieliśmy spotkanie w tej sprawie z ministrem Czarnkiem. Wszystkie decyzje będzie już jutro na konferencji przekazywał pan minister – stwierdził. Na pytanie, jaka jest rekomendacja CKE, czy jest za odłożeniem w czasie wprowadzenia czwartego egzaminu. - My bylibyśmy za takim rozwiązaniem. Ostateczną decyzję będzie jutro przekazywał minister Czarnek – zaznaczył Marcin Smolik.