Z wypowiedzi ministra wynika, pracą tego zespołu kierować będzie Włodzimierz Bernacki, który został powołany na sekretarza stanu w tym ministerstwie oraz pełnomocnika rządu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

Prace zespołu Przemysław Czarnek zapowiedział w piątek rano na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma9".  Na pytanie, czy reforma szkolnictwa wyższego przeprowadzona przez byłego szefa resortu nauki Jarosława Gowina "trafi do kosza", odpowiedział, że "w żadnym wypadku. Reforma Gowina jest reformą dobrą, jest reformą, która ruszyła - można powiedzieć - tę skostniałą strukturę szkolnictwa wyższego, natomiast jak każda reforma ma szereg mankamentów i niedociągnięć i już na etapie wdrażania tej reformy one się ujawniają".  Ale podkreślił, że jego zdaniem, "trzeba je po prostu porządnie zdiagnozować".

Czytaj także: Autonomia uczelni święta, ale… państwo „zatroszczy się” o szkoły wyższe>>

- Dziś o godz. 12.30 spotyka się zespół ekspertów z różnych dziedzin pod przewodnictwem pana prof. Waldemara Parucha i ten zespół - wraz z panem ministrem Bernackim - będzie przedstawiał rekomendacje dla ministra" - poinformował. - Myślę, że już na początku stycznia te rekomendacje będą gotowe po to, żebyśmy następnie mogli przystąpić do konsultacji w tej sprawie i usuwać te mankamenty, które są - stwierdził minister.