Po co przedsiębiorcom mediacja? Potencjalnych korzyści jest dużo

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.

15.05.2024

Coraz więcej problemów na rynku franczyzy - pilnie potrzebna ustawa

Prawo gospodarcze Franczyza

Regulacja franczyzy w Polsce staje się coraz bardziej pilna w obliczu coraz większej liczby przypadków nadużyć i dysproporcji w relacjach między franczyzodawcami a franczyzobiorcami. Konieczne jest wprowadzenie kompleksowych zmian prawnych, które zapewnią równość szans i ochronę praw dla wszystkich stron umowy franczyzowej. Tylko w ten sposób można zagwarantować uczciwy i zrównoważony rozwój franczyzowego modelu biznesowego w Polsce - pisze Monika Mielnik-Kurek, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.

14.05.2024

Mikołaj Kozak: Posiedzenia pojednawcze - niepotrzebne przedłużenie postępowań prywatnoskargowych

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach prywatnoskargowych rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze. W założeniu ma to służyć pojednaniu, likwidacji sporu i uniknięciu konieczności dalszej ingerencji w konflikt przez sąd karny. Czy system działa? W praktyce sytuacje, w których posiedzenie pojednawcze prowadzi do czegokolwiek innego niż przedłużenie postępowania są nadzwyczaj rzadkie - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

14.05.2024

Czy funkcjonariusze i żołnierze – sygnaliści zostaną objęci ochroną?

Prawo pracy Prawo europejskie Wojsko Sygnaliści

Prace nad polską regulacją zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. i do tej pory przedstawiono już wiele wersji projektu. W toku dotychczasowych zmagań legislacyjnych pojawiło się sporo problemów. Jednym z nich był zakres podmiotowy polskiej ustawy o sygnalistach. Mimo że katalog podmiotów objętych ochroną gwarantowaną nową regulacją w każdym z dotychczasowych projektów miał charakter otwarty, to przedmiotem żywej dyskusji stała się kwestia włączenia do tego katalogu funkcjonariuszy i żołnierzy – pisze dr Małgorzata Grześków.

14.05.2024

Prof. Adamus: Kolejna fala roszczeń kredytowych może zatopić nie tylko banki

Banki Kredyty Kredyty frankowe Upadłość

Po kredytach frankowych przyjdzie czas na kredyty złotówkowe, udzielane w oparciu o WIBOR. Ten wskaźnik był ustalany jednostronnie przez banki. Dlatego obawiam się, że dojdzie do sytuacji, kiedy banki oddadzą pieniądze kredytobiorcom, które ci wpłacili, a roszczenia o zwrot kapitału banków się przedawnią. Banki nie będą mogły żądać więc odsetek, ani waloryzacji. Kredytobiorcy będą mieli za darmo pieniądze z banku, a to nie tylko wpłynie na kondycję sektora finansowego, ale całej gospodarki - ostrzega prof. Rafał Adamus.

13.05.2024

Oświadczenia majątkowe sędziów niczym niebezpieczna tragifarsa

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa Tomasza Szmydta, sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, od kilku dni elektryzuje opinię publiczną w Polsce. Przy okazji warto przyjrzeć się kwestii oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów, których jawność miała stanowić swoisty "bezpiecznik" dla systemu wymiaru sprawiedliwości. "Bezpiecznik", który zawiódł. Więcej, istnieje ryzyko, że mogą stanowić informacje narażające na niebezpieczeństwo jego dobro - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

11.05.2024

Prof. Moczydłowski: Redukcja populacji więziennej w interesie społecznym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poziom przestępczości w Polsce nie uzasadnia utrzymywania tak dużej, jak obecnie, liczby osób w więzieniach – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94. I dodaje, że redukcja populacji więziennej jest w interesie społecznym.

11.05.2024

Miało być lepiej, może być gorzej. Kilka uwag do projektu Kodeksu pracy operacyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Należało się spodziewać, że projekt ustawy reformującej zastane przepisy będzie tworzony w idei cywilnej kontroli nad służbami, na kanwie szerokiej i otwartej dyskusji publicznej, a służbom prędzej zepnie się cugle, niż je poluzuje. Tymczasem proponowane regulacje przewidują dla nich nowe kompetencje, wkraczające w niespotykany dotąd sposób w prawa i wolności obywatelskie - pisze dr Paweł Opitek.

10.05.2024

Dzięki blokadzie alkoholowej w samochodzie można prowadzić samochód, mimo zakazu

Drogi Transport

Blokada alkoholowa w samochodzie to rozwiązanie dla kierowców skazanych za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Pozwala ona kierowcy, wobec którego został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, na warunkową możliwość prowadzenia samochodu - pisze Michał Buna, adwokat w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni oraz Kaja Zagajewska, asystentka prawna w tej kancelarii.

10.05.2024

Dr Gabriel-Węglowski: Zmiany w dostępie sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych wymagają przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie, prokuratorzy, ale też m.in. ławnicy, nie powinni być całkowicie wyłączeni z katalogu osób podlegających sprawdzeniu w ramach ustawy o ochronie informacji niejawnych. Trzeba się jednak zastanowić, na jakim etapie i w jakim stopniu takie sprawdzenie wdrożyć. Musi je prowadzić wyspecjalizowana służba specjalna, ale bez uprawnienia do odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa dla sędziego zawodowego czy prokuratora - mówi Prawo.pl dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

10.05.2024

Przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę – praktyczne trudności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Zaświadczenie, które potwierdza stan prawny wynikający z przekształcenia na mocy art. 584 (1) kodeksu spółek handlowych, zasadniczo nie powinno być w ogóle potrzebne w codziennym obrocie. Powinny wystarczyć bowiem decyzje, uzyskane jeszcze na przedsiębiorcę przekształconego. W praktyce bywa z tym różnie - piszą Marta Lipińska i Jakub Jagiełło z kancelarii GWW.

09.05.2024

Piotr Paśko: Na zapowiedzi dotyczące polskich REIT-ów patrzę z optymizmem

CIT PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Cechą charakterystyczną REIT-ów (SINN-ów) będzie jednokrotne opodatkowanie inwestycji. Tylko SINN zapłaci 10 proc. podatek w momencie wypłaty dywidendy. To atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku od dywidendy. Ciekawy jest też pomysł inwestowania w podmioty z branży energii odnawialnej – mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy i partner w Zespole Nieruchomości MDDP.

08.05.2024

Fundacja rodzinna a prowadzenie działalności gospodarczej

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Niesłusznie część podmiotów zastanawia się, czy podejmowanie przez fundację rodzinną czynności, takich jak np. incydentalna sprzedaż, należy traktować jako prowadzenie działalności gospodarczej. Nie każde bowiem działanie nosi cechy działalności zorganizowanej, ciągłej i mającej cechy zarobkowe - pisze Anita Pardej, radca prawny i menedżer ds. firm rodzinnych w Mariański Group.

07.05.2024

Postanowienie prokuratora może być podstawą wpisu hipoteki

Prawo cywilne Nieruchomości

Źródłem hipoteki może być postanowienie prokuratora w postępowaniu przygotowawczym. W takim przypadku hipoteka jest ustanawiana jako środek zabezpieczający wykonanie przyszłego wyroku skazującego, albo jako poręczenie majątkowe - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

06.05.2024

Dr Machińska: Sędziowie cywilni skazują na więzienie w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ośrodki w Gostyninie i Czersku, formalnie placówki medyczne, w praktyce są więzieniami o zaostrzonym rygorze. A o umieszczeniu w nich, czyli pozbawieniu wolności, decydują sędziowie cywilni, którzy często nie wiedzą, w czym uczestniczą – twierdzi dr Hanna Machińska, była zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I apeluje o szybką zmianę tych haniebnych, według niej, przepisów.

06.05.2024

Fikcja doręczeń rozszerzona i na przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

Wymiar sprawiedliwości

Pisma procesowe dla przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („CEIDG”) lub rejestru sądowego doręcza się na adres do doręczeń udostępniony w tej ewidencji bądź rejestrze - chyba że wskazano inny adres do doręczeń. Brak odebrania przesyłki skutkuje pozostawieniem jej w placówce pocztowej i w konsekwencji zawiadomieniem adresata o możliwości odbioru w terminie siedmiu dni, potem jest tylko jedna ponowna próba - pisze Agnieszka Marjańska, prawniczka, Kancelaria Kopeć&Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

05.05.2024

Prof. Markiewicz: Parodia dzieła nie zawsze zgodna z prawem autorskim

Własność intelektualna Prawo autorskie

Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego wykorzystania dzieła ani powodować nieuzasadnionej szkody dla słusznych interesów podmiotów praw autorskich. Nasuwa się pytanie, czy w tak liberalnym podejściu nie dochodzi jednak do zakłócenia równowagi między zapewnieniem swobody twórczości a ochroną praw autorskich - pisze prof. dr hab. Ryszard Markiewicz.

04.05.2024

Nowe prawo o sygnalistach może stać się źródłem wielu problemów

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

„Było sygnalistów wielu…” – taką parafrazą fragmentu księgi XII „Pana Tadeusza” można zapowiedzieć nadchodzące zmiany w polskim prawie. Tak, sygnalistów w Polsce jest wielu, a po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów – należy spodziewać się ich jeszcze więcej – piszą Mirosława Żytkowska i Bartłomiej Dąbal z kancelarii w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

03.05.2024

Szerokie uprawnienia dla KNF po wejściu w życie "warzywniaka" budzą wątpliwości

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Postępowanie wyjaśniające w obecnym kształcie bardziej przypomina postępowanie karne niż administracyjne. Jednocześnie osobom wzywanym nie przysługują uprawnienia z kodeksu postępowania karnego dotyczące podejrzanego. Należałoby się zastanowić, czy wskazane osoby powinny korzystać z gwarancji podobnych do podejrzanego, które pozwoliłyby zachować proporcjonalność pomiędzy uprawnieniami Komisji Nadzoru Finansowego a osób wezwanych - pisze Denis Jankowski, prawnik w Dziale Prawa Karnego Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

02.05.2024

Prof. Tomaszewski: Problem biegłych trudny, ale do rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Narastający od kilkudziesięciu lat problem biegłych sądowych wymaga wreszcie rozwiązania – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. ustawy o biegłych sądowych. I jako najważniejsze problemy wymienia urealnienie wynagrodzeń, stworzenie zasad oceny kwalifikacji i pracy biegłych, a także wycofanie się z karania za nieumyślnie fałszywe opinie.

02.05.2024