Zanim zatrudnisz managera – praktyczne wskazówki prawnika

Prawo cywilne Prawo pracy

Przed zatrudnieniem managera pracodawcy zadają sobie pytanie, jaka forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza dla obu stron: umowa o pracę czy kontrakt managerski. Odpowiedź zależy od odpowiednio zdefiniowanych oczekiwań i potrzeb każdej ze stron. Jest jednak kilka aspektów prawnych, które przy zatrudnieniu managera, powinien wziąć pod uwagę każdy pracodawca – pisze Olga Bączyk, adwokat.

29.05.2024

WIBOR-em manipulować trudniej, niż mogłoby się wydawać

Banki Kredyty

Trudno o bardziej kontrolowany, obwarowany procedurami i przepisami wskaźnik referencyjny niż WIBOR. Jednak, pomimo tak rygorystycznego nadzoru, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy kwestionujące jego legalność i rzetelność. Krytyka koncentruje się jedynie na wybranych aspektach, co może wynikać z niedostatecznej świadomości lub niewystarczającej komunikacji. Albo jednego i drugiego - pisze Weronika Magdziak-Śliwa, adwokat, partner w praktyce Sporów Instytucji Finansowych kancelarii Kochański & Partners.

29.05.2024

Prof. Wróbel: Zmiany w prawie karnym - część propozycji jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Sądy i prokuratury czekają fundamentalne zmiany, także organizacyjne. To nie jest dobry moment, by równocześnie wprowadzać duże kompleksowe zmiany w prawie karnym czy procesie karnym. Dlatego jako Komisja Kodyfikacyjna Prawna Karnego raczej będziemy się skupiać nad pakietowymi propozycjami dotyczącymi konkretnych obszarów, w których można łatwo zidentyfikować możliwość poprawy wymiaru sprawiedliwości - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

29.05.2024

Czy na pewno nowe orzeczenie TSUE przeczy dużej uchwale SN – polemika

Banki Kredyty frankowe

W dużej uchwale frankowej SN przesuwa początek biegu terminu przedawnienia, co jest wynikiem uwzględnienia grudniowego wyroku TSUE. Postanowienie TSUE z 7 maja 2024 roku niczego nowego zaś nie wnosi, co przyznał sam TSUE, wydając postanowienie, a nie wyrok. Pytania prejudycjalne zadane w sprawie zakończonej tym postanowieniem nie dotyczyły w ogóle przedawnienia, a jedynie dochodzenia roszczeń przez konsumenta - twierdzi Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.

28.05.2024

Czy Komisje Kodyfikacyjne zmienią wizerunek polskiego wymiaru sprawiedliwości?

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnim czasie głośno jest wokół wznowienia prac Komisji Kodyfikacyjnych Prawa Cywilnego oraz Prawa Karnego. Utworzono także dwie kolejne: Prawa Rodzinnego oraz Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Nie umniejszając w żadnym stopniu potrzeby, jak i rangi tych wydarzeń stawiam tezę, że największe zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie zależą od zmiany ustaw, nawet rangi kodeksowej. Dużo więcej środowisko prawnicze może zmienić samo. Jak choćby w zakresie relacji z sądami - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

27.05.2024

Sztuczna inteligencja – wykorzystanie przez pracowników bez zgody i wiedzy pracodawcy

Prawo pracy Prawo AI

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI) w coraz większym stopniu wpływają na różne aspekty życia i pracy. Pracownicy mogą korzystać z AI do zwiększenia swojej produktywności, automatyzacji rutynowych zadań, a pracodawcy zdobywają dzięki nim przewagę konkurencyjną – pisze radca prawny Martyna Popiołek Dębska. I wskazuje co się dzieje, gdy pracownicy korzystają z narzędzi AI bez wiedzy i zgody pracodawcy oraz jakie niesie to ryzyka.

25.05.2024

Testament audiowizualny: Rewolucyjna zmiana czy zagrożenie dla ostatniej woli testatora?

Prawo cywilne

Rząd planuje wprowadzenie nowej formy testamentu ustnego – testamentu audiowizualnego. Ryzyko klonowania głosu i wizerunku umierającego przez AI powoduje, iż zastosowanie testamentu audiowizualnego nie będzie należało do form zwykłych testamentu, ale - tak jak w przypadku testamentu ustnego - będzie on formą szczególną - pisze Justyna Korgul, radca prawny oraz Klaudia Zaboronek, paralegal w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy 

25.05.2024

Interpretacja indywidualna dla firmy nie tylko w sprawach podatkowych

Spółki Małe i średnie firmy

Nie każdy wie, że o interpretację indywidualną można wystąpić również w innych sprawach. Prawo Przedsiębiorców umożliwia przedsiębiorcom złożenie wniosku o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie - pisze Ewa Wiśniewska, adwokat, Associate w kancelarii  CK Partners .

23.05.2024

Prof. Wróbel: Komisyjny projekt pilnych zmian w prawie karnym na dniach u ministra

Wymiar sprawiedliwości

Kończą się prace nad pierwszym projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, obejmującym te zmiany w kodeksach karnym, postępowania karnego, wykonawczym i wykroczeń, które przyjmowane były z naruszeniem Konstytucji lub są sprzeczne z prawem międzynarodowym. Chodzi m.in. o możliwość orzekania bezwzględnego dożywocia, ale też objęcie przepisami Kodeksu karnego 14-latków - odpowiadających za zabójstwo kwalifikowane, zmiany w dyrektywie kary oraz kradzież zuchwałą - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

23.05.2024

Prof. Zembrzuski: Ochrona konsumenta nadal nie jest skuteczna

Prawo cywilne

Przepisy postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumenta urągają unijnym i europejskim standardom i założeniom. Nie są one w stanie zapewnić jednolitej i przewidywalnej praktyki sądowej - wskazuje prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

22.05.2024

Transformacje transgraniczne w spółkach a prawa pracowników po zmianach

Prawo pracy Spółki

Transgraniczne połączenia, podziały oraz przekształcenia spółek z pewnością mocno ingerują w sytuację faktyczną oraz prawną pracowników. Kwestię tę dostrzegł ustawodawca unijny oraz polski, wprowadzając w tym zakresie szereg przepisów ochronnych. Ratio legis tychże przepisów pozostaje wskazanie, iż cel, jakim jest rynek europejski bez granic wewnętrznych dla przedsiębiorstw, powinien pozostawać w symbiozie z innymi celami integracji europejskiej - pisze dr Jonasz Kita.

22.05.2024

Problematyczna zasada korzyści przy odszkodowaniach za wywłaszczenie pod drogi

Finanse Nieruchomości

W kwietniu br. minister rozwoju i technologii wydał decyzję, w której wskazał, jak prawidłowo należy stosować tzw. zasadę korzyści w przypadku wywłaszczenia nieruchomości pod drogę. To jedna z decyzji administracyjnych z ostatniego czasu, w których organ odwołuje się wprost do zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - pisze Mirosław Ochojski, prokurent w kancelarii prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp. k.

21.05.2024

Czy fundacja rodzinna jest lepsza od intercyzy – jak zabezpieczyć majątek rodzinny?

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna może być lepszym rozwiązaniem dla osób pragnących zapewnić długoterminową ochronę i zarządzanie majątkiem rodzinnym, szczególnie w kontekście przekazywania go kolejnym pokoleniom. Intercyza może być preferowana natomiast przez małżonków chcących uregulować kwestie majątkowe w sposób prostszy - szczególnie, gdy głównym celem jest ochrona majątku przed potencjalnymi roszczeniami wierzycieli jednego z małżonków - piszą Katarzyna Rozenberg i Agata Kotwica-Stefańska z Mariański Group.

20.05.2024

Dynamika procesów społecznych w kancelariach prawnych i ich wpływ na relacje z klientami

Prawnicy

Kancelaria prawna, tak jak każda inna organizacja, jest napędzana przez różnego rodzaju wymianę relacji międzyludzkich. Warto zastanowić się, w jaki sposób dynamika zależności wewnętrznych oraz związane z nią wpływy, postrzeganie społeczne i sposób myślenia, wpływa na relacje z klientami. Bo wspólne cele, osiągnięcia i sukcesy łączą. Bywają też sytuacje, gdzie nie ma elastyczności, firma jest w konserwie, a wizjoner ma pomysły z piekła rodem - pisze Katarzyna Buczkiewicz, konsultant ds. marketingu prawniczego.

18.05.2024

Prof. Krawiec: Gwiazdorzenie recenzentowi nie przystoi

Szkolnictwo wyższe

Recenzent jest podmiotem fachowym; powinien dochować należytej staranności przy sporządzaniu recenzji. Może jednak niewłaściwie ocenić dorobek, mylić fakty i nie ma obecnie możliwości wzruszenia recenzji, w której jej autor twierdzi, że czarne jest białe - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Narodowej w Krakowie.

18.05.2024

Jest szansa na wzmocnienie ochrony prawnej sędziów sportowych

Nowelizacja ustawy o sporcie ma ograniczyć liczbę aktów przemocy, jakich kibice oraz zawodnicy dopuszczają się na sędziach sportowych. Proponuje się, by w trakcie zawodów otrzymali oni taką samą ochronę, jaką mają funkcjonariusze publiczni - piszą Bartłomiej Szewczuk oraz Dawid Adamiec z BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy

18.05.2024

Deepfake w AI Act - czy definicja jest szczelna?

Prawo AI

Deepfake kojarzy się nam przede wszystkim z dezinformacją, z fake newsami, mającymi na celu wprowadzenie w błąd odbiorcy. Tymczasem AI Act szeroko definiuje pojęcie deepfake. Oznacza wygenerowane lub zmanipulowane obrazy, treści dźwiękowe lub treści wideo, które przypominają istniejące osoby, przedmioty, miejsca lub inne podmioty lub zdarzenia, które odbiorca mógłby niesłusznie uznać za autentyczne lub prawdziwe - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

17.05.2024

Wyrok TSUE kończy spór dotyczący VAT przy aporcie w zamian za akcje

VAT Prawo europejskie

Podstawę opodatkowania VAT od transakcji wniesienia do spółki aportu w zamian za jej akcje stanowi wartości emisyjna tych akcji, jeżeli strony uzgodniły, że ta wartość stanowi zapłatę za aport – tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 8 maja 2024 r. (sygn. C-214/23) - piszą Barbara Białas i Jakub Śmiałek z ENODO Advisors.

16.05.2024

Nowe orzeczenie TSUE: Skutki nieważności umowy kredytowej są bezwarunkowe

Banki Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał niedawno, że przepisy art. 6 i 7 dyrektywy 93/13 stoją na przeszkodzie wykładni sądowej, zgodnie z którą skutki uznania umowy za nieważną są uzależnione od warunku zawieszającego (pkt 32 orzeczenia). W ten sposób TSUE kolejny raz potwierdził, że ochrona konsumentów jest bezwarunkowa, co oznacza, że nie można jej uzależniać od składania przez konsumenta jakiegokolwiek oświadczenia - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

16.05.2024