Zatrudniającym na umowy zlecenia trudniej spełnić warunki w estońskim CIT

CIT Doradca podatkowy

Objęcie opodatkowaniem CIT estońskim jest uzależnione od spełnienia przez podatnika szeregu warunków, m.in. warunku dotyczącego minimalnego poziomu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że dużo trudniej spełnić ten warunek podatnikom, którzy zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ustawodawca w korzystniejszej sytuacji stawia podatników zatrudniających na umowy o pracę - pisze Katarzyna Schmidt, doradca podatkowy.

06.10.2023

Przyszłe państwo prawa trzeba zbudować od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Obecność prokuratury w systemie organów państwa nie budzi od dziesięcioleci najmniejszych wątpliwości. Prokuratura jest stałym elementem struktury każdego państwa. Bez względu na ustrój, historię czy tradycje systemu prawa, prokuratura jest powszechnie akceptowanym organem, i tu pytanie, czego – pisze Tomasz Warykiewicz, były funkcjonariusz Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego KGP.

05.10.2023

Pracownik wróci do pracy na czas trwania procesu

Prawo cywilne Prawo pracy

Szczególnie chronieni pracownicy (np. działacze związkowi) otrzymali nowe, szczególne uprawnienie. W razie ich zwolnienia, będą mogli zostać „tymczasowo przywróceni” do pracy przez sąd. Pracodawca będzie musiał ich zatrudniać do momentu zakończenia procesu sądowego, co może potrwać nawet kilka lat. Nowe przepisy skrajnie faworyzują pracowników szczególnie chronionych, będących w sporze z pracodawcą. Rodzą też wiele wątpliwości prawnych – pisze Przemysław Mazur, radca prawny.

05.10.2023

Powrót podatku minimalnego już w 2024 roku

CIT Prawo unijne

Powrót podatku minimalnego oznaczać będzie wiele wyzwań dla biznesu. Wątpliwości w zakresie samego brzmienia przepisów, jak i zmieniające się otoczenie prawno-gospodarcze sprawiają, że choć termin pierwszej zapłaty nowej daniny upłynie dla większości podatników dopiero w 2025 r., już teraz warto oszacować wpływ nowej regulacji na działalność gospodarczą podatnika - piszą Dorota Wolna i Michał Walek z PwC.

04.10.2023

Prof. Adamus: Zabezpieczenie roszczeń kredytowych przeciwko syndykowi nie zawsze możliwe

Kredyty Restrukturyzacja

Istnieją spore wątpliwości prawne co do tego czy zabezpieczenie roszczeń z kredytów frankowych może być udzielone przeciw syndykowi masy upadłości. Prawo upadłościowe nie daje syndykowi ani kompetencji ani obowiązku do antycypowania jakichkolwiek wadliwości tych umów, nawet jeżeli dotyczą one relacji konsumenckich. To konsument, jeżeli chce, może podjąć odpowiednie działania - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

04.10.2023

Przedsiębiorca może się skutecznie bronić przed ograniczaniem dostępu do rynku

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje licznymi możliwościami dochodzenia swoich praw. Choć pewnym problemem nadal pozostaje sprawność wymiaru sprawiedliwości, warto bronić dostępu do kanałów sprzedaży i promocji wyrobów czy usług - piszą Justyna Dereszyńska oraz dr Marcin Wnukowski, radcowie prawni ze Squire Patton Boggs Warszawa.

03.10.2023

Wdrożenie KSeF bez doradcy podatkowego będzie trudne

VAT Doradca podatkowy KSeF

Krajowy System E-Faktur stanie się elementem wymagającym jeszcze większej roli doradztwa podatkowego niż wcześniej. Pojawi się bowiem wiele czynników, które będą wymagały dogłębnej analizy skutków podatkowych, już nie tylko w odniesieniu do samej dokonanej czynności, dla której wystawiana będzie faktura ustrukturyzowana, ale także związanej z technicznymi aspektami wystawiania faktur - piszą Iwona Biernat-Baran i Patrycja Kubiesa.

02.10.2023

Zasada korzyści kością niezgody przy wycenie wywłaszczanej nieruchomości

Finanse Nieruchomości

Przez wiele lat interpretacja reguły korzyści nie budziła wątpliwości. Rzeczoznawcy majątkowi wyceniający nieruchomości rolne czy leśne wywłaszczane pod drogę, w pierwszej kolejności badali, czy znajduje ona zastosowanie, a jeżeli tak, to jako nieruchomości porównawcze do wycenianej brali te o przeznaczeniu drogowym. W ostatnich latach zarówno urzędy, jak i sądy administracyjne, zmierzają jednak do zmiany interpretacji - pisze Joanna Nogala, radca prawny z INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

02.10.2023

Witkowski: Opiekę okołoporodową oparliśmy o położne, nie o lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

W tym roku będziemy mieć ponad dwa tysiące porodów, co jest bardzo wysokim wynikiem jak na szpital powiatowy. Ponad 40 procent kobiet przyjeżdża spoza naszego powiatu. Z badań wynika, że są to młodzi ludzie, którzy są gotowi pojechać tam, gdzie mogą dostać opiekę, jakiej oczekują. To kobiety, które szukają informacji na rynku zdrowia i świadomie wybierają miejsca udzielania świadczeń - mówi Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach.

02.10.2023

Jędrzejczak: Systemu ochrony zdrowia nie da się już poprawić

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2018 roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 96 mld zł, a w 2022 roku już prawie 134 mld zł. Tymczasem okres oczekiwania na świadczenie zdrowotne wydłużył się i wynosi 3,7 miesiąca, czyli powrócił do stanu z 2018 roku. Obecny system ochrony zdrowia w Polsce jest już zupełnie niereformowalny. Żadne cząstkowe próby jego naprawienia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Decentralizacja systemu wydaje się więc nieunikniona - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

30.09.2023

Prawo autorskie chroni więź twórcy ze stworzonym dziełem

Nowe technologie

Autorstwo dzieła ma kluczowe znaczenie dla praktyki obrotu utworami i korzystania z nich. Warto zwrócić uwagę na interesujący wyrok wydany przez sąd w USA. Potwierdził on, że twórcą chronionego dzieła może być tylko człowiek. Gdyby analogiczną sprawę rozpoznawał polski sąd, jego wyrok byłby również wyrazem „tradycyjnego” postrzegania systemu prawa autorskiego. Pozostaje w tym miejscu postawić pytanie, czy rozwój nowych technologii nie wymusi zmian dotyczących filozofii tego systemu ochrony - pisze Alicja Rytel, adwokat.

29.09.2023

Hipoteka mniej ważna niż należności zasądzone w postępowaniu karnym

Prawo karne Nieruchomości

Już od 1 października 2023 r. należności zasądzone na rzecz pokrzywdzonego lub osób wykonujących prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym będą uprzywilejowane w toku toczących się postępowań egzekucyjnych. Co to oznacza dla wierzycieli? W jaki sposób ta zmiana wpłynie na kolejność zaspokajania w egzekucji - zastanawia się Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.

28.09.2023

Zmiany w przepisach prawa spadkowego są konieczne

Prawo cywilne

W kontekście polskiego prawa spadkowego zwraca się niekiedy uwagę na uproszczenie, a nawet niedoregulowanie materii. W istocie obowiązujące od 1 stycznia 1965 r. przepisy księgi czwartej kodeksu cywilnego są odpowiedzią ówczesnego legislatora na ówczesną złożoność prawa spadkowego. Zmieniające się otoczenie społeczno-prawne i potrzeby regulacyjne w zakresie cywilnoprawnych skutków śmierci osoby fizycznej skłaniają do kolejnych interwencji legislacyjnych - pisze Elwira Macierzyńska-Franaszczyk z Akademii Koźmińskiego. 

27.09.2023

Gajowniczek-Pruszyńska: Tutoring na warszawskiej aplikacji sprawdza się

Prawnicy

Warszawskich aplikantów czeka kilka zmian. Drugi rocznik obowiązkowo przejdzie przez interdyscyplinarne szkolenie dotyczące praw dziecka. Chcemy też by zajęcia stacjonarne odbywały się w odpowiednich salach, dobrze wyposażonych, stąd współpraca z jedną z uczelni. Kontynuowany będzie również tutoring, bo dotychczasowe doświadczenia pokazują, że to dobre rozwiązanie - mówi dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.

27.09.2023

Postępowanie wyjaśniające przed KNF – czym różnią się oświadczenia od wyjaśnień?

Prawo gospodarcze Finanse

Ustawodawca nie przewidział w przepisach możliwości odmowy przez osobę wezwaną do złożenia wyjaśnień. Inaczej jest jednak w przypadku oświadczeń. Różnica pomiędzy wyjaśnieniami a oświadczeniami składanymi w postępowaniu wyjaśniającym niesie za sobą istotne konsekwencje prawne. W odniesieniu do oświadczeń ustawodawca przewidział rygor odpowiedzialności karnej z art. 233 par. 1 kodeksu karnego - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

26.09.2023

Zasoby ludzkie w VAT FE

CIT Prawo unijne

Określenie, czy podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego kraju bywa skomplikowaną kwestią. Konieczne jest przy tym uwzględnienie wielu przesłanek, które mogą rodzić liczne wątpliwości interpretacyjne. W zakresie oceny zaplecza personalnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy podmiot zagraniczny zatrudnia bądź kontroluje zasoby ludzkie znajdujące się w Polsce - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.

25.09.2023

Od odpowiedzialności członków zarządu i rad nadzorczych spółki można się ubezpieczyć

Spółki

Na polskim rynku rośnie świadomość związana z odpowiedzialnością członków zarządu i rad nadzorczych za potencjalne szkody wyrządzone podczas pełnienia funkcji zarządczych lub nadzorczych. Coraz powszechniejsza staje się też wiedza o tym, że polisy D&O (Directors and Officers Liability) nie są domeną spółek Skarbu Państwa - pisze Katarzyna Petruczenko, wspólniczka zarządzająca w kancelarii Rö, radca prawny.

25.09.2023

Pozwy złotówkowiczów o usunięcie WIBOR-u mają realną szansę – polemika

Banki Kredyty

Podważanie obiektywności i prawidłowości wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR stało się w ostatnim czasie wyjątkowo „modne”, zwłaszcza wśród prawników reprezentujących interesy procesowe kredytobiorców. Niestety jednak kierunek publicznej debaty coraz częściej nie opiera się na przekazywaniu prawdziwych informacji na temat metody wyznaczania tego wskaźnika - pisze Zbigniew Minda, prezes zarządu GPW Benchmark S.A.

23.09.2023

Jakich talentów w organizacji nie może zastąpić AI?

Prawo pracy Nowe technologie

W erze cyfrowej rewolucji, transformacji procesów biznesowych oraz błyskawicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI), wielu ludzi obawia się, że automatyzacja oraz maszyny będą wkrótce zastępować pracowników na miejscach pracy. Faktem jest, że AI potrafi wykonywać wiele zadań szybciej i precyzyjniej niż ludzie, jednak istnieją pewne zdolności i umiejętności, które wciąż pozostają poza zasięgiem robotów – piszą Iwona Sprycha i Anna Włodarczyk z KPMG w Polsce.

23.09.2023

Przewodniczący KRK: Wynagrodzenia, większe kompetencje – zawód kuratora trzeba uatrakcyjnić

Wymiar sprawiedliwości

Zawód kuratora sądowego, głównie z powodu wynagrodzeń, stał się zawodem mało atrakcyjnym. Jest coraz mniej chętnych, a osoby o dużych kwalifikacjach przechodzą do innej pracy. To trzeba zatrzymać - mówi w rozmowie z Prawo.pl Dariusz Palmirski, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów. Zapowiada opracowanie przez nią propozycji długofalowych zmian.

22.09.2023