Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019

Czy to koniec prywatnych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych?

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Już niedługo zachowanie anonimowości przez akcjonariuszy będzie trudniejsze. Ich dane będą gromadzone w elektronicznym rejestrze. Za jego prowadzenie spółki będą musiały zapłacić. W efekcie dla części spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych korzystniejsze będzie przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostą spółkę akcyjną

18.11.2019

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga zmian, ale do tego potrzebny jest moment konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przywrócenie ładu konstytucyjnego może odbyć się w oparciu o obowiązującą Konstytucję. Jeśli jednak naruszenia Konstytucji będą trwały przez dłuższy czas, konieczne będzie dokonanie dalej idących zmian lub uchwalenie nowej. Do uchwalenia nowej konstytucji potrzebne byłoby szerokie porozumienie społeczne i "moment konstytucyjny" - mówi prof. Piotr Tuleja

18.11.2019

Maria Keller-Hamela: Przesłuchanie dziecka wymaga wiedzy i sędziego i biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na Zachodzie osoby przesłuchujące dzieci, przechodzą szkolenia i superwizje. Duży nacisk kładzie się na miejsca tych czynności - by było to dla dziecka możliwie komfortowe i bezpieczne. Polskie realia nadal od tego odbiegają - mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

16.11.2019

Czy po śmierci uczestnika PPK jego spadkobiercy stracą część środków?

PPK

Ustawa o PPK przewiduje trzy możliwości wycofania środków zgromadzonych w PPK. W dwóch ustawodawca nie pozostawia wątpliwości dotyczącej obowiązku dokonywania potrąceń przed przekazaniem środków na rachunek uprawnionej osoby. Problematyczny jest trzeci przypadek - pisze Oskar Sobolewski.

16.11.2019

Zniesienie 30-krotności kolejny raz realnie powraca

Ubezpieczenia społeczne

Kolejny raz z dnia na dzień powraca możliwości zniesienia tzw. 30-krotności składek ZUS. W ostatnich tygodniach wydawało się, iż temat ten został przesądzony i nie ma się czego obawiać. Jednakże ku zaskoczeniu pracodawców i pracowników, w dniu 13 listopada 2019 roku, został złożony w Sejmie projekt dotyczący zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych - pisze Elżbieta Smirnow, radca prawny w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

15.11.2019

Rzecznik rządu: Nie wycofujemy się ze zniesienia limitu 30-krotności

Ubezpieczenia społeczne

Projekt zniesienia 30-krotności składki na ZUS będzie procedowany, nie wycofujemy się z niego - zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Ta sprawa nie zagrozi spójności rządu Zjednoczonej Prawicy - dodał, odnosząc się do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina.

15.11.2019

Prof. Andrzej Matlak: Czeka nas długa droga do pełnej ochrony praw autorskich w sieci

Prawo cywilne Prawo europejskie

Wprowadzone przez unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym standardy ochrony praw twórców oraz obowiązki w tym zakresie internetowych platform społecznościowych to dobry kierunek porządkowania sytuacji w tej dziedzinie, ale ich wdrażanie w skali globalnej nie będzie łatwe - twierdzi prof. Andrzej Matlak

15.11.2019

Szef KRS: Zbigniew Ziobro może być Zbigniewem Religą wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Z pewnością nie osiągnęliśmy jeszcze zasadniczych celów reformy, czyli uczynienia sądów bardziej sprawiedliwymi, zwiększenia zaufania do nich, zwiększenia sprawności postępowań przed sądami - powiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Kontynuowanie reformy wymiaru sprawiedliwości jest więc, jego zdaniem, potrzebne.

14.11.2019

Zagórski: Szkoły wkrótce z szybkim internetem i narzędziami do blokowania szkodliwych treści

Dyrektor szkoły dostanie od nas wyspecjalizowane narzędzie, z którego może – choć nie musi – korzystać. Pozwoli ono na zablokowanie dostępu do dużo szerszego katalogu zdefiniowanych, niepożądanych treści. Ale nie będzie to zamknięte oprogramowanie. Co ważne, dyrektor może też dodać własne filtry - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski o programach resortu dla szkół.

14.11.2019

Emerytalny początek IX kadencji Sejmu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejm nowej kadencji rozpoczął już prace. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych oznacza, że obecny rząd powinien wdrożyć projekty zapowiadane od kilku tygodni, a niektóre na uchwalenie czekają już ponad 3 lata. OFE, 30(40)-krotność, 13 i 14 emerytura. Czy i kiedy zobaczymy projekty zapowiadanych zmian w systemie emerytalnym, na to pytanie odpowiedź pojawi się najprawdopodobniej za kilka tygodni - pisze Oskar Sobolewski.

13.11.2019

Sędzia Sadlik: Trzeba bardziej promować linie orzecznicze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie mamy do czynienia z nadmiarem orzecznictwa - publikowana jest masa orzeczeń w każdej dziedzinie. Odnalezienie linii orzeczniczej bywa trudne – często zdarzają się odmienne rozstrzygnięcia i poglądy - mówi Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.

13.11.2019

TK przeciw trzykrotności, ale za dwukrotnością dla autora

Prawo cywilne

W wyroku z 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzykrotna sankcja za wykorzystanie utworu bez zgody autora jest niezgodna z Konstytucją, ale teraz uzupełnił swoje stanowisko stwierdzając, że dwukrotne wynagrodzenie jest w takiej sytuacji uzasadnione. To dobre uporządkowanie orzecznictwa w tej dziedzinie - pisze Judyta Papp.

12.11.2019

Kontrowersyjna linia orzecznicza co do wymogów uzbrojenia terenów

Budownictwo

Inwestor nie może budować, ani projektować uzbrojenia, bo nie wie, czy uzyska w ogóle warunki zabudowy. Z orzecznictwa wynika zaś, że nie uzyska warunków zabudowy, jeśli nie wybuduje lub przynajmniej nie zaprojektuje uzbrojenia terenu. Brzmi to trochę jak Paragraf 22 ze słynnej powieści, ale... to nie jest powieść. Takie są realia, w których muszą się odnaleźć, np. deweloperzy - pisze Aleksandra Błaszczyńska, radca prawny w kancelarii JK.

12.11.2019

Eksponowanie flagi państwowej wciąż rodzi problemy

Samorząd terytorialny

W przeciwieństwie do naszych sąsiadów Polska nie ma opracowanego Polskiego Kodeksu Flagowego, który normuje zasady właściwego postępowania z flagą. To powoduje różne nieprawidłowości związane z ekspozycją flagi państwowej i barw narodowych podczas różnych wystąpień i uroczystości – mówi Marek Kwiecień wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

09.11.2019

Fronczek: Będzie drożej, ale sprawiedliwiej

Zmiany w k.p.c.

Domniemanie doręczenia jest wygodne, bo jest szybkie. Wiele osób zapomina jednak, że prawidłowe doręczenie to fundament funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to gwarancja prawa do sądu. Za sprawą doręczeń komorniczych skończy się fikcja i zmniejszy liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Zyska też wizerunek zawodu komornika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

08.11.2019

Nowelizacja postępowania cywilnego przyspieszy apelacje

Zmiany w k.p.c.

Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.

07.11.2019