Publiczny transport zbiorowy wymaga stabilizacji. Wnioski po konferencji naukowej

Samorząd terytorialny

Według ekspertów poza obszarami miejskimi gminy powinny pełnić rolę uzupełniającą w organizowaniu publicznego transportu zbiorowego. Są jednak wątpliwości, czy główną rolę powinny grać województwa, powiaty czy zrzeszenia powiatów obejmujące obszary subregionów. Różnice zdań dotyczą też zgody co do tego, czy województwa powinny zająć się wyłącznie przewozami kolejowymi, czy pełnić także aktywną rolę w transporcie drogowym.

06.12.2019

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - konkurs dla menedżerów wychodzących poza schematy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.

06.12.2019

Pranie pieniędzy - większa odpowiedzialność i wyższe kary dla obowiązanych

Prawo gospodarcze Finanse

Obowiązująca od kilku dni nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadziła znaczące rozszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych za naruszenia obowiązków ustawowych przez instytucję obowiązaną, a karą za to może być grzywna w wysokości nawet miliona złotych - piszą Aleksandra Widziewicz i Marcin Ajs

05.12.2019

Gajowniczek-Pruszyńska: Prekluzja w postępowaniu karnym godzi w prawo do obrony

Wymiar sprawiedliwości

Nie można przerzucać odpowiedzialności za ewentualnie niesprawne prowadzenie sprawy najpierw przez prokuraturę, a potem przez sąd na strony. Ograniczanie im gwarancji procesowych w imię szybkości postępowania, prowadzi do anarchizacji prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.

04.12.2019

Dylemat wagonika OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Już w 2020 roku każdy członek OFE stanie przed wyborem: przekazać środki do ZUS czy pozwolić je przekształcić w IKE. Jednak rozstrzygnięcie dylematu, co wybrać: ZUS czy OFE, dopiero ujawni niesprawiedliwość i brak uzasadnienia zaproponowanego sposobu likwidacji.

03.12.2019

Prokurator zastąpi, gdy zechce, adwokackie sądy

Prawnicy

Uchwała Izby Dyscyplinarnej opowiada się za wzmacnianiem pozycji osoby pokrzywdzonej przez adwokata, a daje uprawnienia ministrowi sprawiedliwości - uważa zastępca rzecznika dyscyplinarnego adwokat Grzegorz Fertak. Zaś sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Paweł Zubert dodaje, że przeczy ona uchwale Izby Karnej SN w tym zakresie.

03.12.2019

PIT od sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie to nieporozumienie

PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Żaden inny podatek nie budzi takich nieporozumień, a wręcz zdumienia, podczas gdy wykładnia przepisu jest prosta. Jak to więc możliwe, że sądy administracyjne przez dwanaście lat nie skorygowały ewidentnych błędów? Do Trybunału Konstytucyjnego trafił zaś w istocie nie przepis, lecz jego karykaturalne stosowanie – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.12.2019

Prof. Zembrzuski: Sama zmiana przepisów procesowych nie wystarczy do usprawnienia sądów 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązującą od niedawna nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego przedstawiano jako remedium na bolączki wymiaru sprawiedliwości oraz jako sposób usprawnienia postępowań sądowych, ale nie należy szybko spodziewać się widocznych efektów - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski w Uniwersytetu Warszawskiego.

02.12.2019

Psycholog biznesu: Aby się rozwijać, trzeba też rezygnować

HR

Gdy manager chce odnosić sukcesy w życiu czy w biznesie, myśli najczęściej o tym, aby czegoś nowego się nauczyć, rozwinąć swoje dotychczasowe kompetencje czy wzmocnić swoje mocne strony. I czasami ma jakieś efekty, ale nie zawsze tak duże, jakich oczekiwał na początku. Może zdarzyć się też tak, że miło podjętych działań, efektów nie ma wcale.

01.12.2019

Przy przejęciu zakładu pracy trzeba pamiętać o PPK

Prawo pracy PPK

Z PPK trzeba się będzie zmierzyć we wszystkich normalnych sytuacjach związanych z zatrudnieniem - przy zatrudnianiu pracowników, rozstawaniu się z nimi, a także przy znanej z kodeksu pracy instytucji tzw. przejścia zakładu pracy, czyli popularnego dosyć art. 23(1) kodeksu pracy. Warto już teraz wiedzieć, jakie konsekwencje dla uczestnictwa w PPK niesie takie zdarzenie

30.11.2019

Kuszlewicz: Prawa zwierząt w Polsce wciąż lekceważone

Prawo karne Prawnicy

Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.

30.11.2019

Interpretacje indywidualne to dziś nie najlepszej jakości kopia oryginału

Ordynacja Doradca podatkowy

Nie ma alternatywy dla urzędowej interpretacji przepisów podatkowych. Hipotetycznie taką alternatywą mogłyby być interpretacje prawa podatkowego sporządzane przez autoryzowanych doradców podatkowych, ale współcześnie, w Polsce, w istniejącej kulturze prawnej, jest to raczej opowieść z innej planety ‒ mówi prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

29.11.2019

Są nowe sposoby walki z nadużywaniem prawa procesowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego sądy mają łatwiej przeciwdziałać nadużywaniu uprawnień procesowych. Tam, gdzie stosowana będzie ogólna klauzula, sankcje w postaci grzywny, podwyższonych kosztów czy odsetek mogą okazać się niewystarczające. Skuteczne powinny okazać się jednak przepisy szczególne, które pozwolą na pozostawienie bez dalszych czynności określonych pism bądź wniosków

29.11.2019

O co chodzi z tym Gazpromem, czyli historia sprawy Nord Stream 2 w UOKiK

Ochrona konkurencji

Wbrew temu, co słychać w przestrzeni publicznej wysoka kara nałożona ostatnio przez UOKiK nie dotyczy Gazpromu. Jest to wyłącznie kara za brak przesłania informacji przez szwajcarską spółkę Engie Energy. Sprawa drugiej nitki nie została jeszcze zakończona - pisze Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.

29.11.2019

KSSiP szkoli sędziów ze zmian w procedurze cywilnej - wątpliwości wiele

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Najwięcej wątpliwości sędziów budzi wykładnia postępowania dowodowego w znowelizowanej procedurze cywilnej i m.in. wprowadzenie na szeroką skalę zażaleń poziomych - mówi sędzia Adam Czerwiński, wicedyrektor Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

29.11.2019

Prof. Kochański: Testy genetyczne wymagają standardów

Opieka zdrowotna

Polski rynek badań genetycznych to „Dziki Zachód” - ceniła Najwyższa Izba Kontroli. O tym, że trzeba wypracować minimalne standardy dotyczące takich testów, w których będą opisane wymagania techniczno-organizacyjne oraz normy dotyczące personelu, rozmawiamy z prof. Andrzejem Kochańskim, nowym krajowym konsultantem ds. genetyki.

28.11.2019

Wykrycie celowych manipulacji danymi w sprawozdaniu finansowym nie jest proste

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Wykrywanie manipulacji w sprawozdaniach finansowych spowodowanych oszustwem stanowi obecnie dla audytorów największe wyzwanie. Kategorii oszustw jest wiele. Biegłego rewidenta interesują przede wszystkim te, które mogą mieć istotny wpływ na sprawozdanie finansowe – mówi Krzysztof Burnos, biegły rewident.

27.11.2019

Prof. Jarocha: Szybkość postępowania konkuruje z jego rzetelnością

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Autorzy tzw. wielkiej reformy procedury cywilnej reklamowali ją jako sposób na przyspieszenie i usprawnienie postępowań, ale to wydaje się mało realne, podczas gdy te nowe rygory mogą odbić się na rzetelności procesów - twierdzi radca prawny, prof. Andrzej Jarocha, procesualista cywilny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

26.11.2019