Połączenie trzech warszawskich szpitali w jeden obniża koszty

Opieka zdrowotna

Blisko 200 osób mniej pracuje już w administracji połączonych trzech szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowane jest także połączenie aptek i laboratoriów. Ale nie będzie zwolnień wśród personelu medycznego, bo nam go brakuje - zapowiada Robert Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

20.05.2019

Sędzia Łazarska: Losowanie spraw ma być transparentne i służyć sprawności sądzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zasady przydziału spraw sędziom to problem nie tylko stricte techniczny, lecz ma on bezpośrednie przełożenie na realizację prawa do sądu - pisze sędzia Aneta Łazarska w komentarzu poświęconym systemowi losowego przydziału spraw. I podkreśla, że podział spraw pomiędzy sędziów powinien być transparentny i realizować postulat efektywności postępowania.

20.05.2019

Nawet kilkugodzinny najem powoduje obowiązek zapłaty podatku

CIT

Podatnicy mają problem z podatkiem od przychodów z budynków. Wydawane przez administrację skarbową interpretacje nie rozstrzygają wątpliwości. Potwierdza to nie w pełni przemyślaną konstrukcję podatku, zwłaszcza że wprowadzono go pod hasłem walki z nadużyciami podatkowymi wielkich firm inwestujących w nieruchomości

20.05.2019

W prawie kościelnym ofiara jest tylko świadkiem

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W karnym procesie kanonicznym ofiara molestowania nie ma statusu strony, nie może więc składać wniosków dowodowych. Ale kuria ma obowiązek powiadomienia organów ścigania o takim przestępstwie - mówi ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kanonista, konsultor rady prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

18.05.2019

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego – fakty i mity

Spółki

Przepisy o rachunkowości są jasne. sprawozdanie finansowe sporządza się nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym trzeba to zrobić do 31 marca. Biegły rewident bada już istniejące, sporządzone i podpisane sprawozdanie finansowe. Czekanie na jego opinię nie wydłuża tego terminu - pisze Łukasz Drożdżowski, radca prawny.

18.05.2019

Unijna ochrona dla sygnalistów może uderzyć w spółki

Compliance

Unia szykuje nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, które mogą znacząco głęboko ingerować w swobodę prowadzonej działalności. O ile bowiem przepisy chronią przedsiębiorców przed złą wiarą osób zgłaszających informacje fałszywe, o tyle nie zapewniają obrony przed złą wolą sygnalisty, jeśli tylko samo zgłoszenie może zostać zweryfikowane pozytywnie - pisze Marcin Maciejak, prawnik z kancelarii GESSEL.

17.05.2019

Dobre dla gmin konsekwencje braku użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.

17.05.2019

Dr Kubiak: Student prawa powinien „posmakować” praktyki już na studiach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak

17.05.2019

Prof. Andrzej Zoll: Poprawianie kodeksu wymaga lat, nie godzin

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kiedyś, także gdy ja pracowałem nad dużą nowelizacją Kodeksu karnego, trwało to kilka lat, a tygodniami i miesiącami dyskutowaliśmy nad pojedynczymi przepisami. Potem jeszcze były żmudne prace w parlamencie. A teraz przygotowany w ministerstwie projekt Sejm uchwala w kilkanaście godzin - mówi prof. Andrzej Zoll. I ocenia, że to nie będzie dobre prawo.

17.05.2019

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

16.05.2019

Po wyroku TSUE sądy będą musiały zmienić część orzeczeń w sprawie kredytów we frankach

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Skoro sąd nie może uzupełnić luki w umowie po usunięciu z niej niedozwolonej klauzuli, to nie może też zlecać biegłym ustalenia kursu rynkowego, tzw. kursu sprawiedliwego. Te opinie są zbędne. Ale gdy zapadł wyrok, w którym sąd pozwolił sobie na uzupełnienie umowy, to takie rozstrzygnięcie powinno być zmienione - twierdzi radca prawny Tomasz Konieczny.

16.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

Menedżer, który nie dba o siebie, nie będzie dobrym szefem

HR

Kolejne studia podyplomowe, kursy i szkolenia czy procesy coachingowe są chętnie wybierane przez menedżerów. W dużej mierze dotyczą doskonalenia kompetencji biznesowych. A co z kompetencjami osobistymi? Gdy menedżer sam ze sobą źle się czuje, źle się traktuje, nie dba o siebie – czy może być dobrym szefem dla swoich podwładnych? - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

15.05.2019

Sołectwa chcą decentralizacji, tak jak gminy

Samorząd terytorialny

Są sołectwa, które mają spory potencjał, ale przepisy krępują je i blokują ich rozwój. Duże sołectwa potrzebują więcej samodzielności, tak jak gminy. Nie może być tak, że gmina, która czasem jest ograniczana, chciałaby i woła o decentralizację, a wewnątrz niej decentralizacji nie ma – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

15.05.2019

Prof. Kotowska: Zmiany kulturowe bardziej wpływają na demografię niż transfer pieniędzy

Pomoc społeczna Rynek

Utrzymuje się tendencja spadku liczby pierwszych dzieci, natomiast przybywa urodzeń dzieci drugich i trzecich. Rodzą je zazwyczaj kobiety między 30 a 39 rokiem życia. Rośnie liczba osób, które rezygnują z zostania rodzicem. Do tego dochodzi problem przekładania rodzicielstwa na później - mówi Prawo.pl demograf prof. Irena Kotowska.

14.05.2019

Centra usług biznesowych przyciągają osoby rozpoczynające karierę zawodową

HR

W 2018 roku centra usług biznesowych zwiększyły zatrudnienie, w większości dużych miast pojawiły się również nowe globalne marki. Liczba pracowników sektora przekroczyła 250.000. Największym ośrodkiem jest wciąż Kraków, kolejne miejsca zajmują Warszawa i Wrocław oraz szybko rozwijające się Trójmiasto i Katowice - pisze Piotr Knapik z Goldman Recruitment.

13.05.2019

Prof. Kmieciak: Milczące załatwienie sprawy sposobem na bezczynność administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Milczące załatwienie sprawy przez organ administracji publicznej może być środkiem zapobiegającym zjawisku bezczynności organu, motywującym go do wywiązywania się ze swoich zadań w określonym ustawowo terminie - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak. Zaznacza jednak, że w praktyce urzędowej instytucja ta może też komplikować procesy administracyjne.

13.05.2019

Adwokat Krasowska: Procedury dyscyplinarne muszą nadążać za rynkiem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W 2018 r. w całym kraju toczyło się 2450 dochodzeń dyscyplinarnych dotyczących adwokatów, a 311 spraw zakończyło się w sądach dyscyplinarnych. Nie ma istotnego wzrostu, ale zmieniająca się rzeczywistość rodzi nowe zagrożenia, a pewne obszary - m.in. kwestia reklamy - mogą wymagać zmian - mówi Prawo.pl Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny adwokatury.

11.05.2019

Nowy Jork docenił polską aplikację do tworzenia dokumentów

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Nawet najlepszy produkt, kiedy źle przedstawiony – ma mniejsze szanse przebicia na rynku. I jako Polacy nie mamy się czego wstydzić - niektóre prezentacje z warszawskiego Global Legal Hackathonu mogły konkurować z tymi na finałach w Nowym Jorku - mówią członkowie zespołu inteliLex, który wygrał nowojorski finał.

11.05.2019