W ochronie zdrowia expose premiera zwiastuje niepewność

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Porównując obecne exposé premiera Morawieckiego do tego sprzed czterech lat, w ochronie zdrowia pochwała własnych dokonań zastąpiła deklaracje działań. Choć taką narrację mogłaby tłumaczyć...

25.11.2019

Na naprawę błędów (w prawie podatkowym) nigdy nie jest za późno

Ordynacja Doradca podatkowy

Projekt nowej ordynacji podatkowej został już definitywnie wyrzucony do kosza. Przez długi jeszcze czas będzie obowiązywała „stara”. Nie da się, więc „zamieść pod dywan” konsekwencji błędnej wykładni jej przepisów, posługując się argumentem, że już zaraz będzie nowa, lepsza – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

25.11.2019

Czy można potwierdzić pełnomocnictwo do złożenia oferty?

Zamówienia publiczne

Wykazanie umocowania do złożenia oferty często wymaga posłużenia się pełnomocnictwem. Nierzadko takie pełnomocnictwo budzi wątpliwość zamawiającego, który wzywa wówczas do złożenia prawidłowego umocowania. Wykonawcy miewają natomiast problem z okazaniem dokumentu podpisanego przed datą złożenia oferty - pisze Piotr Nepelski, radca prawny z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

25.11.2019

Audyt ma ostrzegać kierownika jednostki, co wymaga poprawy

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audyt wspiera szefa instytucji poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności działa prawidłowo lub ostrzega, że coś wymaga poprawy. Co ważne, audytor wewnętrzny może to zrobić przed weryfikacjami kontroli zewnętrznych, których skutki mogą być po prostu nieprzyjemne – mówi Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

25.11.2019

Szybkie zabezpieczenie przeterminowanych płatności wyzwaniem dla sądów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ramach przeciwdziałania zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować nowa regulacja mająca uprościć zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Jej rola z pewnością będzie istotna, jednak pozostaje niejasne, jak zostanie przyjęta przez praktykę. To sądy zdecydują, jak dłużnicy będą mogli bronić się przed niezasadnym zabezpieczeniem - piszą Agnieszka Nadolna i Maciej Woźniak

23.11.2019

Dawidziuk: Zasady izolacji w Gostyninie wymagają pilnej zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W obecnych przepisach dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest bardzo dużo luk prawnych, dlatego niezbędne jest ich znowelizowanie. Nieuregulowane są m.in. prawa i obowiązki pacjentów, wykonywanie przez nich pracy, czy korzystanie z przepustek. Są izolowani od społeczeństwa, bez żadnych perspektyw na przyszłość - mówi dr Ewa Dawidziuk

23.11.2019

Emerytury zachwiały koalicją rządzącą

Emerytury i renty

Pierwsze posiedzenie sejmu IX kadencji upłynęło pod znakiem emerytalnej rewolucji. Rządzące PIS zdążyło już złożyć projekt znoszący limit 30-krotności składek emerytalnych, jednocześnie wycofując go w momencie, kiedy okazało się, że nie zdobędą wymaganej większości. W odpowiedzi na projekt PiS, Lewica złożyła swój projekt zniesienia limitu przy jednoczesnym wprowadzeniu progu maksymalnej emerytury.

22.11.2019

Czy w Polsce tax morale to salto mortale?

Ordynacja Doradca podatkowy

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów w sprawie tzw. moralności podatkowej. Co ją buduje i co motywuje do płacenia podatków? Co wpływa na obniżenie „tax morale” i ucieczkę przed opodatkowaniem w danym kraju? Dyskusja bardzo aktualna i potrzebna – pisze Monika Lewandowska z firmy doradczej CRIDO.

22.11.2019

Potencjalne przeznaczenie nieruchomości w sprawach planistycznych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana może prowadzić do wzrostu wartości nieruchomości lub jej obniżenia. Do wzrostu wartości nieruchomości dochodzi też po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy – pisze Marek Foryś, radca prawny.

22.11.2019

Nowelizacja postępowania cywilnego przyspieszy apelacje

Zmiany w k.p.c.

Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.

21.11.2019

Czajkowska: Sprawiedliwość naprawcza sposobem na skuteczną resocjalizację

Wymiar sprawiedliwości

Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska

21.11.2019

Prof. Morawski: Wiążące informacje mają być lepsze od dotychczasowych interpretacji

Ordynacja VAT

Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.

21.11.2019

Demontaż emerytalnych bezpieczników państwa

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Gdy perspektywa emerytalnego ubóstwa przyszłych emerytów w starzejącym się i kurczącym społeczeństwie staje się zagrożeniem dla naszego państwa, główne pomysły legislacyjnych zmian w systemie emerytalnym lekceważą interes państwa, przyszłych emerytów oraz podatników i są zgłaszane wyłącznie dla bieżących potrzeb budżetowych - pisze Adrian Prusik, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.

20.11.2019

Prof. Biernat: Wyrok TSUE może być początkiem przywracania praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości rozczarował z jednej strony tych obserwatorów, którzy spodziewali się że dokona bezpośrednio krytycznej oceny Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS. Ale nieuzasadniona jest radość tych, którzy uznali wyrok za wyraz désintéressement Unii w sprawach sądownictwa w Polsce, albo wręcz za aprobatę obecnego stanu rzeczy - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

20.11.2019

Polityka wynagrodzeń to nowe obowiązki spółek publicznych

Spółki

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, spółki publiczne muszą przyjąć politykę wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych. Są jednak wątpliwości, jaką rolę przy „przyjmowaniu” takiej polityki ma pełnić zarząd, albo co oznacza sformułowanie, że członkowie zarządu „odpowiadają” za informacje zawarte w polityce - piszą Wojciech Grabowski i Przemysław Mazur

20.11.2019

Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie uda się doprowadzić w tym roku do przechodzenia z bankowości elektronicznej do Internetowego Konta Pacjenta, ale będzie to możliwe najpóźniej na początku 2020 r. - deklaruje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I mówi m.in. o pracach nad nad nową funkcjonalnością, dzięki której, gdy pacjent kupi lek, który został wycofany z rynku, otrzyma on informację o tym smsem oraz mailem.

20.11.2019

Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019