Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Marek Furtek: Coraz więcej firm może korzystać z arbitrażu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.

07.05.2019

Dzięki Prawu przedsiębiorców w większości przypadków kopia wystarczy

Prawo gospodarcze

Za sprawą jednego przepisu co do zasady urzędnicy stracili podstawę do żądania przedłożenia oryginałów dokumentów. Ustawodawca obdarzył przedsiębiorców zaufaniem i uznał, że kopie wystarczą. Kiedy tak jednak nie będzie - pisze Piotr Tracz, prawnik z kancelarii GESSEL.

06.05.2019

Krzysztof Bukiel: Strajk nie jest dobrym sposobem na podwyżkę płac

Opieka zdrowotna

W Polsce mamy strajkowy system kształtowania wynagrodzeń, co oznacza, że podwyżki dostają ci, którzy zastrajkowali, zwolnili się z pracy lub protestowali w inny sposób. Nie jest to jednak dobry sposób na wzrost płac, bo powoduje zaburzenia w ochronie zdrowia oraz rodzi niepokoje i niepewność wśród pacjentów - mówi dr Krzysztof Bukiel

06.05.2019

Skan dopuszczalną postacią elektronicznej oferty, ale trzeba zachować czujność

Zamówienia publiczne

Wydane przez Urząd Zamówień Publicznych korzystne stanowisko w sprawie skanów ofert nie rozwiązuje wszystkich problemów wykonawców. Nie jest ono bowiem wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Dlatego póki nie pojawią się pierwsze orzeczenia sądowe wykonawcy powinni zachować ostrożność.

04.05.2019

Jest projekt, ale czy doczekamy się hodowli medycznej marihuany w Polsce?

Opieka zdrowotna

Gdy z zagranicy kupujemy gram suszu medycznej marihuany płacimy ok. 60 zł. Gdyby konopie hodować w Polsce, wówczas kosztowałoby 4,50 zł. Izrael na uprawie konopi zarobił ok. 260 milionów dolarów. Jest projekt, który zakłada, że konopie do celów leczniczych w Polsce mógłby hodować instytut badawczy nadzorowany przez ministra rolnictwa.

04.05.2019

Prof. Kruk: Konstytucja może blokować „niekonstytucyjne zmiany konstytucji”

W konstytucji Republiki Czeskiej jest przepis zabraniający wprowadzania zmian naruszających zasady państwa prawnego, nawet gdyby była zdolna do tego konstytucyjna większość w parlamencie - mówi prof. Maria Kruk z Uczelni Łazarskiego. Ale dodaje, że nie ma pewności, że w innych krajach ta metoda też jest do zastosowania, zwłaszcza gdy konstytucja nie wprowadza takiej klauzuli.

03.05.2019

Wydatki na wdrożenie i obsługę PPK będą kosztem uzyskania przychodu

CIT Prawo pracy

Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

02.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

Cieszyński: Będzie propozycja dofinansowania informatyzacji gabinetów lekarskich

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W ciągu kilku tygodni przedstawimy propozycję atrakcyjnego systemu wsparcia finansowego dla lekarzy, którzy zdecydują się na zakup systemów gabinetowych. Trafi to dużej grupy lekarzy, którym m.in. pomoże w wystawianiu recept na leki bez konieczności sprawdzania poziomu ich refundacji – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

30.04.2019

Zmiany w 30-krotności - czy zniesienie limitu ma sens?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wraca temat zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, i to już od 1 stycznia 2020 roku. Nie ma jednak projektu ustawy i nie wiadomo, w jakim kształcie resort pracy przygotuje zniesienie tego limitu. Warto, żeby pojawił się jak najszybciej, bo pracodawcy powinni już wiedzieć, czy zmiany wejdą w życie - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

30.04.2019

Dlaczego wydatki na zdrowie zmalały o wiele miliardów?

Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy z 18 października 2017 r. przekazanym przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła gwarancja finansowania 6 proc. PKB dotyczyła „Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego”, a jak to się stało, że teraz przy wyliczaniu wydatków na opiekę zdrowotną bierzemy teraz pod uwagę dane sprzed dwóch lat? - zastanawia się Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

29.04.2019

Przepływ danych nieosobowych wkrótce według unijnego prawa

Nowe technologie RODO

Za miesiąc wejdzie w życie unijne rozporządzenie o przepływie danych nieosobowych. Ma ono być ważnym elementem kształtowania piątej swobody unijnej – przepływu danych osobowych i nieosobowych na Jednolitym Rynku Cyfrowym UE. Ale z realizacją nowych przepisów mogą być kłopoty - pisze radca prawny dr hab. Bogdan Fischer.

29.04.2019

Kredyty frankowe - wybór między ważeniem interesów a konsekwentnym stosowaniem prawa

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.

27.04.2019

Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

MF uszczelnia handel wyrobami akcyzowymi

Akcyza Spółki

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

26.04.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Stefan Płażek: Wójtowi z dobrym pomysłem starczą dwie kadencje

Samorząd terytorialny

Jeśli ktoś ma coś dobrego do zrobienia, to wystarczą mu dwie kadencje – uważa Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnik pozytywnie ocenia też zmianę formuły niekaralności w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta. Za gorszące uważa jednak, że radni czy parlamentarzyści mogą być karani innymi karami niż pozbawienie wolności.

25.04.2019