Prof. Piotrowski: Nowe definicje demokracji podważają jej sens

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podstawowe standardy demokracji i rządów prawa są obecnie w wielu krajach podważane i naruszane pod pozorem ich nowatorskiego stosowania - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. I jako przykład podaje „demokrację nieliberalną” jako idę zasadniczo przeciwstawną demokracji.

11.04.2019

Prof. Modzelewski: Zamiast rzetelnej interpretacji, rządzą poglądy prawne

Ordynacja

Stosowanie prawa podatkowego pojmowane jest jako swoista loteria poglądów. Ktoś, kto ma prawo wyrażać poglądy „wyższego rzędu”, ma władzę afirmowania lub negowania poglądów „niższego rzędu”. Na tym teraz polega rozumienie tzw. wymiaru sprawiedliwości – pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

11.04.2019

Prof. Ereciński: Szczególna zdolność sądowa wyzwaniem dla orzecznictwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przybywa podmiotów posiadających szczególną zdolność sądową, co utrudnia stosowanie tej instytucji - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński. Ale jako pozytywny przykład podaje uchwałę Sądu Najwyższego, na podstawie której w sporach prasowych pozywany jest redaktor naczelny jako funkcja, a nie konkretna osoba.

11.04.2019

Komputer pomoże zastosować przepisy, ale prawnika nie zastąpi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Sztuczna inteligencja pomoże prawnikowi przeanalizować sprawę i zaplanować strategię postępowania. Jak jednak zapewnia Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który pracuje nad takim systemem, prawnicze, abstrakcyjne myślenie zawsze będzie w cenie. Programy mają jedynie ułatwiać prawnikom pracę.

10.04.2019

Rada Legislacyjna: Dożywocie sprzeczne z Konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w kodeksie karnym spotkał się z druzgocącą krytyką Rady Legislacyjnej. Nie ma podstaw do zaostrzania kar, bo przestępczość nie wzrasta, a wyroki nie są łagodne. Wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego przedterminowego zwolnienia jest sprzeczne z Konstytucją i należy ją wykreślić z projektu.

09.04.2019

W razie katastrofy prywatna karetka nie weźmie poszkodowanych

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w ramach państwowego ratownictwa medycznego mogą jeździć tylko zespoły, których właścicielem jest podmiot publiczny. W obecnym brzmieniu ustawy w razie katastrofy, może wystąpić sytuacja, w której nie będzie można skorzystać z karetek posiadanych przez podmioty niepubliczne – twierdzi dr Sebastian Sikorski,

09.04.2019

Machińska: Władza nie polubi ombudsmana - bo patrzy jej na ręce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

By rzecznicy chroniący prawa obywateli mogli wypełniać swoje zadania, muszą mieć zapewnioną niezależność i odpowiednie warunki - m.in. wystarczające środki finansowe. Tymczasem budżet RPO jest obecnie o 7 mln zł niższy niż w 2012 roku. To przy wzrastających kompetencjach uderza przede wszystkim w tych, których prawa mają chronić - mówi dr Hanna Machińska,

09.04.2019

Lekarze kontraktowi pracują po trzy dni bez przerwy, ale trudno będzie to ograniczyć

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze kontraktowi potrafią pracować trzy, do nawet pięć dób bez przerwy. O tym, dlaczego kierowców ciężarówek można zmusić do przestrzegania czasu pracy, a w przypadku lekarzy pozwalamy na to, by pracowali tak długo, choć zagraża to bezpieczeństwu ich i pacjentów, rozmawiamy z dr. Mariuszem Jędrzejczakiem, byłym dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

08.04.2019

Nie straszmy nauczycieli

Kadry w oświacie

Jeśli nauczyciele nie będą realizować swoich podstawowych obowiązków i nie będą wykonywać pracy, naruszą prawo. Ale że nauczyciele mają prawo do strajku i upominania się o swoje prawa, również nie powinno podlegać dyskusji - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

07.04.2019

Maltretowanie zwierząt - kary nie odstraszą, kluczowe wykrycie sprawcy

Prawo karne Środowisko

Polski wymiar sprawiedliwości jest coraz wrażliwszy na łamanie praw zwierząt. Słabym punktem jest jednak nadal wstępny etap - czyli wykrywanie i ściganie sprawców - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat specjalizująca się w prawach zwierząt Karolina Kuszlewicz.

06.04.2019

Obszary chronione ograniczają aktywność gospodarczą gmin, a rekompensat nie ma

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

05.04.2019

Marczuk: Nie ma zagrożenia, że oszczędności w PPK będą znacjonalizowane

Emerytury i renty Prawo pracy

Nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi i nie będą z nich budowane lotniska, czy drogi - podkreśla w wywiadzie dla Prawo.pl wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

04.04.2019

Organizator nielegalnego strajku może ponieść odpowiedzialność

Prawo pracy

Możliwe działania pracodawcy w razie stwierdzenia nielegalności strajku zależą przede wszystkim od tego, czy nieprawidłowości zostaną stwierdzone jeszcze przed rozpoczęciem akcji strajkowej, czy już po jej przeprowadzeniu - piszą radcowie prawni Robert Stępień i Agnieszka Nicińska z kancelarii Raczkowski Paruch.

03.04.2019

Dr Kolek: Prywatyzacja środków z OFE słuszna, ale wymaga społecznej kontroli

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

03.04.2019

Uczestnik postępowania nieprocesowego wyzwaniem dla sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.

03.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019

Prof. Ereciński: Nie ma odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądy odwoławcze i nadzwyczajne środki prawne, a nie postępowania dyscyplinarne są od oceny wydawanych przez sędziów orzeczeń - uważa prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną. I dodaje, że nadużywanie tej procedury wywoła wśród sędziów "efekt mrożący".

02.04.2019