Wyższe wymagania mogą pogrążyć SOR-y

Finansowanie zdrowia

Dostosowanie SOR-ów do wyższych  standardów udzielanych świadczeń w niektórych szpitalach może oznaczać konieczność zlikwidowania takiego oddziału – twierdzi adwokat Barbara Młodawska z BM Legal. I dodaje, że może się okazać, że niektóre, zwłaszcza mniejsze placówki, nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom ze względów finansowych, ale także kadrowych.

13.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019

Unijny trybunał wspiera porządkowanie polskiego prawa zamówień publicznych

Prawo gospodarcze

Dzięki pytaniom zadawanym Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez polskie sądy, Krajową Izbę Odwoławczą i Krajową Izbę Obrachunkową, powstało interesujące i spójne orzecznictwo dotyczące zamówień publicznych - twierdzi dr Aleksandra Sołtysińska. I podkreśla konsekwentne podejście TSUE w zakresie celowościowej i funkcjonalnej wykładni prawa.

12.09.2019

Dr Kolek: Zmiany oskładkowania działalności gospodarczej wpłyną na rynek pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sformułowany na konwencji wyborczej partii rządzącej postulat wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej może wpłynąć na rynek pracy i pozycję polskiej gospodarki - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

12.09.2019

Emilewicz: Obecny system składek jest nie fair

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Duże firmy udźwigną podwyżkę płacy minimalnej. Powinniśmy jednak podążać w stronę uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne od wyniku finansowego przedsiębiorcy. Obowiązujący system jest nie fair, bo firmy o bardzo dużych dochodach płacą relatywnie niskie składki, w stosunku np. do zatrudnionych na umowę o pracę – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

11.09.2019

Szkoła powinna uczyć tolerancji i walki z hejtem

Prawnicy Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Obojętność i brak sprzeciwu wobec mowy nienawiści powoduje, że spirala nienawiści może trwać bez końca. Każde działania edukacyjne w tym zakresie są potrzebne - uważa sędzia Marta Kożuchowska - Warywoda. Jej zdaniem pokazuje to m.in. sytuacja z hejtem wobec nauczycieli podczas kwietniowego strajku.

10.09.2019

Dr Kawecki: Bez telefonu nie zrobimy przelewu po 14 września

Domowe finanse Prawo AI Finanse RODO

Od najbliższej soboty banki mają obowiązek stosować wzmocnione uwierzytelnienia przy płatnościach elektronicznych. Mogą więc zmienić system logowania i potwierdzania, albo do istniejących zabezpieczeń dodać nowe. Wtedy lepiej nie logować się, nie wpisywać hasła ani loginu - ostrzega dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie dr Maciej Kawecki.

10.09.2019

Dopłata roczna w PPK za 2019 tylko dla bogatych

Domowe finanse

Chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle. Zestawienie przepisów regulujących pracownicze plany kapitałowej z faktami oraz kalendarzem 2019 roku prowadzi do ciekawych konkluzji.

09.09.2019

PPP: Barier prawnych nie ma, przeszkodą jest niewiedza, koniunktura i… banki

Finanse publiczne Spółki

Z punktu widzenia burmistrza, który próbuje uzyskać dofinansowanie, dotacje unijne są relatywnie tańsze. Poza tym ceny rosną, więc przedsiębiorcy wolą skupić się na rynku tradycyjnych zamówień, niż szukać powodzenia w PPP. Bardzo trudno też pozyskać finansowanie, bo banki jeszcze się nie oswoiły z zabezpieczaniem płatności PPP – mówi Bartosz Korbus

08.09.2019

Teraz każde nierówne traktowanie w pracy będzie dyskryminacją

Prawo pracy

W sobotę wchodzi w życie pozornie nieznacząca zmiana Kodeksu pracy, która rewolucjonizuje dotychczasowe zasady dotyczące stosowania przepisów o zakazie nierównego traktowania i dyskryminacji - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy. I dodaje, że więcej takich spraw może trafiać do sądów.

07.09.2019

Furtek: Zmiany w procedurze cywilnej impulsem do umocnienia polskiego arbitrażu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Sądy arbitrażowe będą mogły rozstrzygać jeszcze więcej sporów. Sejm doprecyzował bowiem kryteria tzw. zdatności arbitrażowej, co oznacza, że zakres przedmiotowy spraw poddawanych pod rozstrzygnięcie arbitrów rozszerzy się. O zmiany od lat zabiegało polskie środowisko arbitrażowe - pisze radca prawny Marek Furtek.

06.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Nowe prawo zamówień publicznych zwiększy prawa wykonawców

Zamówienia publiczne

Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych zapewne wzrośnie liczba odwołań kwestionujących wzorce umowne. Nowa ustawa bowiem wskaże, czego w nich nie może być, a Krajowa Izba Odwoławcza będzie już zobowiązana do zajęcia się taką sprawą - ocenia radca prawny Tomasz Krzyżanowski z kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.

05.09.2019

Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce - sukces czy wciąż wyzwanie?

Ordynacja Doradca podatkowy

Jednolity plik kontrolny, mechanizm odwrotnego obciążenia VAT, podzielona płatność – to tylko niektóre zmiany, z którymi mierzą się obecnie podatnicy VAT w Polsce. Ci, którzy jeszcze niedawno wykorzystywali niedoskonałości systemu i czerpali zyski na manipulowaniu interpretacją przepisów mają świadomość, że jest w nim coraz mniej luk - pisze prof. Dominik J. Gajewski.

04.09.2019

Lex deweloper po roku obowiązywania rzadko używany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Badanie Instytutu Metropolitalnego wykazało, że tylko w niewielu miastach inwestorzy postanowili skorzystać z postanowień specustawy mieszkaniowej. Mało wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji złożono, jeszcze mniejszej liczbie nadano bieg. Powód? Rygorystyczne wymagania formalne - pisze Kamil Olzacki z kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści.

04.09.2019

Ekspert: Służby może mają Pegasusa, ale nie mogą o tym mówić

Wymiar sprawiedliwości Policja

Żadna ze służb nie przyzna się do stosowania takiego systemu jak Pegasus, bo to informacja niejawna - podkreśla Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno–rozpoznawczych. Zaznacza jednak, że stosowanie takich programów i systemów powinno być możliwe tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.

03.09.2019

Zawezwania do próby ugodowej mogą wkrótce zniknąć z sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po zmianach w procedurze cywilnej zawezwanie do próby ugodowej będzie trudniejsze i droższe. W nowej odsłonie moim zdaniem znacząco straci na atrakcyjności – zwłaszcza wśród przedsiębiorców i podmiotów, którym przysługują roszczenia o wyższej wartości - pisze radca prawny Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.

03.09.2019

Zaangażowani pracownicy – wyzwanie naszych czasów

HR

Sukces firmy w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jest w dużej mierze determinowany przez zaangażowanych pracowników. Według badań prowadzonych przez Instytut Gallupa zaangażowanie przekłada się na konkretne liczby.

02.09.2019

Burnos: Nowe obowiązki dla firm audytorskich

Rachunkowość

Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.

02.09.2019