Zaangażowani pracownicy – wyzwanie naszych czasów

HR

Sukces firmy w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jest w dużej mierze determinowany przez zaangażowanych pracowników. Według badań prowadzonych przez Instytut Gallupa zaangażowanie przekłada się na konkretne liczby.

02.09.2019

Burnos: Nowe obowiązki dla firm audytorskich

Rachunkowość

Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.

02.09.2019

Ambroziewicz: Badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy

Prawo pracy BHP

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

02.09.2019

Ważne zmiany w VAT od 1 września 2019 roku

VAT

1 września to w tym roku data bardzo istotna dla wszystkich podatników VAT. W tym dniu wejdzie bowiem w życie wiele ważnych zmian, w tym w szczególności przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia – pisze Remigiusz Fijak, doradca podatkowy.

01.09.2019

Dr Skórzewska-Amberg: Wśród nastolatków od sextingu do przemocy krótka droga

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Udostępnianie i przesyłanie intymnych zdjęć, wiadomości, filmów zawierających treści seksualne jest wśród nastolatków coraz większym problemem. I reakcja powinna być stanowcza, bo pewne zachowania o charakterze seksualnym mogą być także wstępem do przemocy rówieśniczej - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg

31.08.2019

Dr Machińska: Komitet ONZ wytyka Polsce tolerowanie tortur

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Przeprowadzona niedawno przez Komitet ONZ przeciwko Torturom analiza sytuacji w Polsce wykazała, że nie jesteśmy wciąż krajem wolnym od tego zjawiska. No i po raz kolejny wytknięto nam, że dochodzi do przypadków znęcania się na ludźmi przez policję, w więzieniach, ale nawet w placówkach leczniczych i opiekuńczych - pisze dr Hanna Machińska

29.08.2019

Firmy nie muszą prowadzić prywatnych kontroli

Ordynacja VAT

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.

29.08.2019

Rynek zamówień potrzebuje dobrych praktyk

Zamówienia publiczne

Obecne przepisy zawierają wiele rozwiązań, które pozwalają zamawiającym realizować zamówienia publiczne dobrej jakości. Nie są jednak stosowane w obawie przed kontrolą. Dlatego Urząd Zamówień Publicznych powinien przygotować wzorcowe dokumenty i dać gwarancję, że nie zostaną zakwestionowane – mówi Tomasz Zalewski, partner w kancelarii Bird&Bird.

29.08.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

Prof. Bilewska: Przedsiębiorcom będzie w sądzie trudniej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Zmiany w postępowaniu cywilnym utrudnią rozstrzyganie spraw gospodarczych. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wszczynania wielu spraw, choćby posiadali roszczenia wzajemne, wynikające z jednego kontraktu. Oznacza to zwielokrotnienie zaangażowania w sprawy, dublowanie dokumentów, a czasem konieczność wielokrotnych przesłuchań świadków - ostrzega prof. Katarzyna Bilewska

28.08.2019

Bańka: Analiza SN o kredytach walutowych bez znaczenia

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Analiza w sprawach kredytów walutowych opublikowana przez Sąd Najwyższy nie ma wartości prawotwórczej, a zatem nie będzie miała przełomowego wpływu na linię orzeczniczą sądów powszechnych w Polsce – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. I sugeruje by z wnioskami zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

27.08.2019

Sankcje VAT mają uszczelnić system podatkowy

VAT

Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.

27.08.2019

Reforma zawodówek idzie w dobrą stronę, choć trzeba więcej zachęt dla firm

Zarządzanie oświatą

Kształcenie dualne to problem dla firm, szczególnie małych. Oddelegowanie pracownika do współpracy z uczniami i nauczycielami może dla nich być trudne. Tutaj jest potrzebna ogromna wyobraźnia techniczna, zawodowa. Jednak zapisy w ustawie budzą nadzieję, że ktoś dostrzegł problemy – mówi o reformie szkolnictwa zawodowego prof. Stefan Kwiatkowski.

27.08.2019

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.

26.08.2019

Wąż może uratować dom letniskowy przed rozbiórką

Środowisko Budownictwo

O ciekawych współzależnościach pomiędzy niektórymi środkami egzekucyjnymi i wpływie wyeliminowania jednego z nich na inne wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Okazuje się, że wąż Esculapa może sprawić, że dom uniknie rozbiórki - pisze dr Maciej Kiełbowski, adwokat z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

25.08.2019

Psycholog biznesu: Obcowanie z ludźmi to sztuka, którą trzeba doskonalić

HR

Każda organizacja, każdy biznes – to przede wszystkim ludzie. A jak wiadomo, kontakty międzyludzkie bywają różne. Czasami są wymagające, czasami miłe i przyjemne, a niektóre z nich prawie niemożliwe do utrzymania. Ogromną wartością w tworzeniu i utrzymywaniu dobrych relacji z ludźmi jest znajomość siebie i świata innych - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

24.08.2019

Prof. Jakubowska-Branicka: "Chwilówki" mają ciemne i... jasne strony

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka

24.08.2019

Sądy mogą wcześniej umorzyć zawieszone sprawy

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Za sprawą reformy postępowania cywilnego, sądy mogą wcześniej umorzyć wiele zawieszonych spraw. Przeoczenie terminu na podjęcie zawieszonego postępowania może mieć dotkliwe i w praktyce nieodwracalne konsekwencje. Skutkiem nowelizacji może być wiele spraw zakończonych w ten sposób wbrew woli stron - pisze radca prawny Agata Jóźwiak

23.08.2019

Sędzia Laskowski: Pomówienia mogą się skończyć dla sędziego złożeniem z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego była głównym celem hejterów od ponad roku. Nawet wizyta pani profesor w Niemczech to był wybuch kartek o niesamowitej treści. Hejty w internecie, ale i oficjalne nienawistne wypowiedzi to jest działalność destrukcyjna dla państwa i społeczeństwa - mówi sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

22.08.2019