Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

Cieszyński: Będzie propozycja dofinansowania informatyzacji gabinetów lekarskich

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W ciągu kilku tygodni przedstawimy propozycję atrakcyjnego systemu wsparcia finansowego dla lekarzy, którzy zdecydują się na zakup systemów gabinetowych. Trafi to dużej grupy lekarzy, którym m.in. pomoże w wystawianiu recept na leki bez konieczności sprawdzania poziomu ich refundacji – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

30.04.2019

Zmiany w 30-krotności - czy zniesienie limitu ma sens?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wraca temat zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, i to już od 1 stycznia 2020 roku. Nie ma jednak projektu ustawy i nie wiadomo, w jakim kształcie resort pracy przygotuje zniesienie tego limitu. Warto, żeby pojawił się jak najszybciej, bo pracodawcy powinni już wiedzieć, czy zmiany wejdą w życie - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

30.04.2019

Dlaczego wydatki na zdrowie zmalały o wiele miliardów?

Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy z 18 października 2017 r. przekazanym przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła gwarancja finansowania 6 proc. PKB dotyczyła „Produktu Krajowego Brutto z roku poprzedniego”, a jak to się stało, że teraz przy wyliczaniu wydatków na opiekę zdrowotną bierzemy teraz pod uwagę dane sprzed dwóch lat? - zastanawia się Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

29.04.2019

Przepływ danych nieosobowych wkrótce według unijnego prawa

Nowe technologie RODO

Za miesiąc wejdzie w życie unijne rozporządzenie o przepływie danych nieosobowych. Ma ono być ważnym elementem kształtowania piątej swobody unijnej – przepływu danych osobowych i nieosobowych na Jednolitym Rynku Cyfrowym UE. Ale z realizacją nowych przepisów mogą być kłopoty - pisze radca prawny dr hab. Bogdan Fischer.

29.04.2019

Kredyty frankowe - wybór między ważeniem interesów a konsekwentnym stosowaniem prawa

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.

27.04.2019

Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

MF uszczelnia handel wyrobami akcyzowymi

Akcyza Spółki

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

26.04.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Stefan Płażek: Wójtowi z dobrym pomysłem starczą dwie kadencje

Samorząd terytorialny

Jeśli ktoś ma coś dobrego do zrobienia, to wystarczą mu dwie kadencje – uważa Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnik pozytywnie ocenia też zmianę formuły niekaralności w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta. Za gorszące uważa jednak, że radni czy parlamentarzyści mogą być karani innymi karami niż pozbawienie wolności.

25.04.2019

Grzegorz Krawiec: Ustawa 2.0 na trójkę z minusem

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

25.04.2019

Czat i mobilne aplikacje w służbie arbitrażu - e-sąd gotowy na pierwsze sprawy

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

System ma być dla przedsiębiorców przyjazny i intuicyjny, a arbitraż szybszy i mniej kosztowny. Łatwiejsze ma być też gromadzenie i przedstawianie dowodów - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, pomysłodawca Elektronicznego Sądu Polubownego „Ultima Ratio” przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

25.04.2019

Przez ćwierć wieku zakaz wykonywania zawodu tylko dla 13 lekarzy

Opieka zdrowotna

Do rzeczników odpowiedzialności zawodowej co roku wpływa ok. 3 tysięcy skarg. Tylko jedna trzecia z nich trafia do sądów lekarskich. Te od lat 90. nałożyły karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zaledwie na 13 lekarzy. Wzrasta liczba kasacji do Sądu Najwyższego, jednak większość z nich jest składana przez lekarzy – pisze dr Iwona Wrześniewska-Wal

24.04.2019

Szansa na nowe rozdanie w kontaktach z fiskusem?

Ordynacja

Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie tzw. programu współdziałania, czyli polskiej wersji co-operative compliance. Pomysł pochodzi od Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Został on jednak istotnie zmieniony i rozbudowany przez Ministerstwo Finansów – pisze dr hab. Hanna Filipczyk.

23.04.2019

Dr Górowski: Absolwenci studenckich poradni prawa są bardzo cenieni na rynku pracy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.

23.04.2019

Raport o stanie gminy nie powinien wprowadzać formalizmu i dublować procedur

Samorząd terytorialny

Niektóre rady gmin określają wymagania dotyczące raportu tak szczegółowe, że wykazanie danych bez dodatkowych badań nie jest możliwe - ostrzega dr Jakub H. Szlachetko z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem należy wykluczyć z raportu politykę finansową, która jest weryfikowana za pomocą absolutorium.

23.04.2019

Wyłączenie sędziego z powodu kredytu frankowego nie jest konieczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sam sędzia czuje, że ze względu na jego sytuację życiową zachodzi w jego osobistej ocenie okoliczność budząca wątpliwość, że nie jest w stanie obiektywnie rozstrzygnąć sporu, to powinien zawiadomić o takiej przyczynie - uważa Sąd Najwyższy, Ale dodaje, że teza, iż automatycznie podlega on wyłączeniu nie jest trafna.

23.04.2019