Śmierć pracodawcy nie wygasi już natychmiast umów pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.

22.11.2018

Profilaktyka obowiązkowa w medycynie pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.

22.11.2018

SN: Główny księgowy zapłaci odszkodowanie za wadliwe księgowanie

Rachunkowość Prawo pracy

Główny księgowy ponosi odpowiedzialność za wadliwy system księgowania i powstanie karnych odsetek za nieopłacony podatek dochodowy - orzekł Sąd Najwyższy. Nie ma znaczenia, że na co dzień księgowością zajmowali się inni pracownicy, a nieprawidłowości przyniosły spółce zysk.

22.11.2018

Umowy terminowe już przekształcają się w bezterminowe

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W czwartek pierwsze umowy terminowe automatycznie przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Dzień wcześniej, 21 listopada 2018 roku upłynęły bowiem pierwsze 33-miesięczne limity zatrudnienia dla umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 roku.

22.11.2018

Będą zmiany w zakazie handlu. Projekt już w Sejmie

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.

21.11.2018

WSA: Tylko dyskryminacja chroni zatrudnienie radnego

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

20.11.2018

Ustawa o PPK podpisana

Prawo pracy

Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wprowadza powszechny system oszczędzania z myślą o emeryturze. Kosztem nieco mniejszego wynagrodzenia zatrudnieni mają systematycznie oszczędzać na starość. Do składki pracownika swoją część dołoży też pracodawca i państwo. Pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem utworzenia PPK już w 2019 roku.

19.11.2018

PPK – jak będzie można wykorzystać zgromadzone środki?

Emerytury i renty Prawo pracy

Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.

19.11.2018

Nowy pakiet alimentacyjny batem na nieuczciwych pracodawców

Prawo pracy

W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, czyli tzw. pakietem alimentacyjnym. W jego ramach proponowane jest m.in. zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców - pisze Agata Kicińska, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.

16.11.2018

"Solidarność" skarży do MOP przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek

Prawo pracy Zawody medyczne

Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.

15.11.2018

Niskie bezrobocie zmienia rolę urzędów pracy

Prawo pracy

Pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników, a w rejestrach urzędów pracy wciąż jest ok. 950 tys. osób, niektórzy od wielu lat. O tym, jak zwiększyć efektywność współpracy firm z urzędami pracy oraz jak rozwiązać problemy rynku pracy rozmawiali w środę przedstawiciele urzędów pracy i pracodawców, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15.11.2018

Spór o regulamin wynagradzania nie doprowadzi do upadłości firmy

Prawo pracy

Dziś można już twierdzić, że związki zawodowe nie mogą nadwerężać finansów pracodawcy przez odmowę współpracy i brak chęci „bycia przekonanym”, że obniżki widełek płacowych w regulaminie wynagradzania są konieczne. Pracodawcy, którzy nie są w stanie przekonać związków do zmian, mogą wziąć sprawy w swoje ręce i uchylić cały regulamin

13.11.2018

Sejm przyjął zmiany, które ułatwią ZUS kontrolę zwolnień chorobowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba kontroli pracowników na zwolnieniach lekarskich może wzrosnąć. Wchodzące w życie od grudnia e-zwolnienia dostarczą natychmiastowej informacji ZUS i pracodawcy, że pracownik dostał zwolnienie, a przyjęta w piątek nowelizacja ułatwi wzywanie chorych na kontrolę.

09.11.2018