Nie można zwalniać za częste L4. Amazon przegrał w sądzie

Prawo pracy

Pracodawca nie może rozwiązywać umów o pracę z powodu absencji chorobowych tylko na podstawie danych o procentowym udziale absencji chorobowych w zakładowym czasie pracy. Była pracownica Amazona, której z tego powodu wypowiedziano umowę o pracę, wygrywa w sądzie.

10.12.2018

PPK: Elastyczne kryteria wyboru instytucji finansowej zarządzającej

Prawo pracy

Ustawodawca nie określa kryteriów wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK w sposób zamknięty. Podmiotom zatrudniającym pozostawiono swobodę w formułowaniu niektórych z nich, ale jednocześnie ustawa wyraźnie wskazuje, że podmiot zatrudniający powinien kierować się „najlepiej pojętym interesem osób zatrudnionych”

10.12.2018

Wynajem mieszkania dla pracownika bez odliczenia VAT

VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.

10.12.2018

NSA: Brak związku między rakotwórczymi czynnikami a nowotworem zmarłego pracownika

Prawo pracy BHP

Spadkobierca zmarłego pracownika, który zachorował onkologicznie, domagał się stwierdzenia, że zdiagnozowany nowotwór złośliwy był chorobą zawodową. Jednak zdaniem NSA nie ustalono, aby tego rodzaju nowotwór mógł z wysokim prawdopodobieństwem powstać w następstwie działania rakotwórczych czynników występujących w pracy.

10.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018

W zimie większe obowiązki pracodawców

Prawo pracy BHP

Według przepisów BHP 1 listopada rozpoczął się okres zimowy, który potrwa do 31 marca. Czas ten nakłada na pracodawców szczególne obowiązki względem ochrony zdrowia pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni. Powinni np. pamiętać o zapewnieniu pracownikom pomieszczenia, w którym mogliby się ogrzać.

08.12.2018

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Sejm za nowelizacją, która poprawi ściągalność alimentów

Prawo cywilne Prawo pracy

Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

06.12.2018

Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest projekt

Prawo pracy

PSL chce wprowadzenia dwóch nowych dni wolnych od pracy: Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku. Projekt zmian w tej sprawie właśnie wpłynął do Sejmu. Pomysł nie jest nowy, ale odżył w listopadzie, w czasie dyskusji nad wprowadzeniem dodatkowego wolnego 12 listopada.

06.12.2018

Jak wdrożyć PPK i nie wpaść w kolejny GetBack

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wybór instytucji finansowej to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy wdrażającego PPK. Kwestia staranności pracodawcy przy tym wyborze nabiera szczególnego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń na rynku instytucji finansowych, co ilustruje sprawa GetBack - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

05.12.2018

Samo niewykonywanie pracy to jeszcze nie urlop

Prawo pracy

To, że pracownik nie świadczy w danym okresie pracy na rzecz pracodawcy, nie oznacza automatycznie, iż przebywa na urlopie wypoczynkowym. Decyduje bowiem to, czy faktycznie doszło do udzielenia urlopu.

03.12.2018

Kontrolerzy PIP ujawnią, czym zajmują się ich najbliżsi

Prawo pracy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy kontrolują firmy, będą musieli składać oświadczenia, w których opiszą czy ich najbliżsi nie są zatrudnieni w kontrolowanych przez nich firmach – zakłada nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą w piątek podpisał prezydent.

30.11.2018

Czas ustalić płatnika zasiłków w 2019 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.

30.11.2018

Sejm już pracuje nad zmianami w zakazie handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Nowelizacja ma uszczelnić system. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie Żabkom możliwości pracy w dni objęte zakazem przez doprecyzowanie wyjątku dla placówek pocztowych.

29.11.2018

NSA: Zakwaterowanie pracownika za granicą to jego przychód

PIT Prawo pracy

Nie tylko firma, realizując projekt za granicą i delegując tam swoich pracowników, osiąga korzyści. Darmowe noclegi też są w interesie pracowników. Wynika to z wydanego w czwartek, przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.11.2018

Coraz mniej pracowników tymczasowych

Prawo pracy

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, a o nową pracę jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek. Dotyczy to też pracowników tymczasowych. Nadchodzący koniec limitów 18-miesięcznego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika dodatkowo zmniejsza popyt na tę formę pracy.

29.11.2018