Po długiej chorobie trzeba skierować pracownika na badania

Prawo pracy BHP

Pracownik, który w wyniku choroby był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie. Odmowa może się wiązać z karą porządkową, a w ostateczności z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z sankcjami musi liczyć się też pracodawca, który dopuści do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.

12.12.2024

Aktywny Rodzic a RKO: W okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie. W tym czasie w celu zapewnienia ciągłości wypłacania świadczeń rodzice, którzy mieli przyznane prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic w dalszym ciągu mieli wypłacane RKO – informuje ZUS. Po przyznaniu nowego świadczenia środki z RKO będą podlegały rozliczeniu.

12.12.2024

Lewiatan: Przepisy o przejrzystości płac powinny być wypracowywane z partnerami społecznymi

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.

12.12.2024

Czy mobbing z kodeksu pracy powinien trafić do odrębnej ustawy?

Prawo pracy

Objęcie definicją mobbingu wszystkich osób zatrudnionych, a więc także tych na umowach cywilnoprawnych czy B2B to coraz częstszy postulat. Czy doczeka się realizacji przy okazji prac nad definicją mobbingu zainicjowanych przez MRPiPS? Zdaniem prawników, to nie jest zły pomysł, ale potrzeba do tego osobnej ustawy. Pozwoliłoby to stworzyć szeroką definicję, wprowadzić sankcje dla pracodawców, ale i potraktować mobbing jako przestępstwo.

12.12.2024

W Sejmie o mobbingu - pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie

Prawo pracy

Zmiana definicji mobbingu, a także wprowadzenie przestępstwa mobbingu do Kodeksu karnego i wydłużenie obecnie trzyletniego okresu, po którym przedawniają się sprawy o mobbing - to główne tematy, jakie poruszono w środę w trakcie konferencji - okrągłego stołu w Sejmie „Mobbing to przemoc”. MRPiPS poinformowało przy tej okazji o trwających pracach nad ratyfikacją konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190, dotyczącej eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.

11.12.2024

Mobbing to przemoc. Dziś konferencja - okrągły stół w Sejmie

Prawo pracy

W środę, 11 grudnia 2024 r., o godz. 10:00 w Sejmie (sala 412 w bud. U) odbędzie się konferencja - okrągły stół „Mobbing to przemoc”. Organizatorką wydarzenia jest wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska wraz z Dobrą Fundacją. Bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia będzie na stronie internetowej Sejmu.

11.12.2024

SN: Od odmowy rozłożenia składek na raty przysługuje odwołanie do sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmowa uwzględnienia wniosku płatnika o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenia społeczne następuje na podstawie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do sądu - tak brzmi najnowsza uchwała podjęta przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jednak sąd nie może ingerować w trybie odwoławczym w treść umowy z płatnikiem w sprawie spłaty rat.

11.12.2024

GUS: W ciągu dziewięciu miesięcy br. wskaźnik wypadkowości wzrósł do 3,28 proc.

Prawo pracy BHP

W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku zgłoszono 45660 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 0,3 proc. mniej niż w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. Wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,22 do 3,28 – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

10.12.2024

Stosowanie środków ochrony to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek

Prawo pracy BHP

Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.

10.12.2024

MRPiPS ma gotowy projekt zmiany definicji mobbingu

Prawo pracy Rynek pracy

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika to najważniejsze założenie projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort, proponowana zmiana definicji zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

10.12.2024

Jawne wynagrodzenia nie tylko w trakcie rekrutacji i nie tylko w pracy na etacie

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem – zakłada projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o informację o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnim poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących tę samą co oni pracę. Już dziś jednak wnioskodawcy szukają sposobu na objęcie regulacjami o jawności wynagrodzeń także umów cywilnoprawnych. Zdaniem prawników projekt poselski to nie jest tryb na wdrażanie prawa unijnego.

10.12.2024

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego - oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku. Sąd Okręgowy nie dostrzegł tych naruszeń procedury - swój prawomocny wyrok wydał zatem z rażącym naruszeniem przepisów – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich i złożył skargę nadzwyczajną. Jednak Sąd Najwyższy nie stwierdził, że doszło do rażącego złamania prawa i i utrzymał orzeczenie w mocy.

10.12.2024

Nie tylko pracownicy mogą korzystać z funduszu socjalnego

Prawo pracy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

09.12.2024

Rząd chce odebrać polskim firmom swobodę świadczenia usług na unijnym rynku

Prawo pracy Prawo europejskie

Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do UE polski rząd zamierza wprowadzić przepisy, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią polskim usługodawcom delegowanie pracowników do innych krajów Unii. Jedenaście lat walki w instytucjach UE o ochronę polskich firm na unijnym rynku przed protekcjonizmem i dyskryminacją mogą zostać zaprzepaszczone tą jedną ustawą – alarmują prawnicy Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. I wskazują trzy poważne kwestie, które mogą skutkować naruszeniem zobowiązań Polski z tytułu art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

09.12.2024

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepelnosprawność

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

07.12.2024

Sejm za wyższym dofinansowaniem do pensji pracowników z niepełnosprawnością od lipca 2024 r.

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu. Przed samym skierowaniem do parlamentu projektu ustawy o rehabilitacji, rząd zaproponował bowiem, by podwyżki obowiązywały dopiero za styczeń 2025 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

06.12.2024

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków - Sejm przyjął poprawki Senatu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rodzice przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. W piątek Sejm jednogłośnie przyjął dwie poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Za ich przyjęciem opowiedziało się 440 posłów, a jeden był przeciw. Nikt nie był za ich odrzuceniem. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

06.12.2024

Wolna Wigilia od roku 2025 – Sejm przyjął poprawki Senatu

Prawo pracy Rynek pracy

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy począwszy od 2025 roku - zdecydował w piątek Sejm przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Posłowie zgodzili się, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

06.12.2024

ZUS: W grudniu kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic można składać od 1 października wyłącznie drogą elektroniczną.

06.12.2024
1  2  3  4  5    229